Türkiye’de İnternet Girişimciliğinin Tarihi Desteklerinizle Kitaplaşıyor!

Türkiye’de internet girişimciliğinin doğuşunu aydınlatmayı hedefleyen Türkiye’nin İnternet Girişimleri adlı kitap projesi kitlesel fonlama sitesi Arikovani.com’da destek bekliyor. Detaylar haberimizde..

Türkiye’de internet girişimciliğinin doğuşunu aydınlatmayı hedefleyen Türkiye’nin İnternet Girişimleri adlı kitap projesi kitlesel fonlama sitesi Arikovani.com’da destek bekliyor.

Türkiye’de internet ve teknoloji girişimleri üzerine en tecrübeli yazarlardan biri olan Fırat Demirel, internet girişimciliğinin tarihine ışık tutacak bir projeya imza atıyor. Türkiye’nin ilk yerli internet girişimlerinin kuruluş ve büyüme hikayelerini ele alacak kitap projesi, Yemeksepeti, Mynet, Ebebek, Groups gibi Türkiye’nin en köklü önemli girişimlerini bir araya getirecek. 

Türkiye’de ilk internet girişimlerinin çıkmaya başladığı 1996 ve sonrasındaki 10 yılı ele alacak olan proje, özellikle genç girişimcilere önemli tecrübe kazandırmayı hedefliyor. Melih Ödemiş, Emre Kurttepeli, Emre Sokullu, Halil Erdoğmuş, Çağlar Erol, Arda Kutsal, Ersan Özer, Hasan Yalçınkaya gibi Türkiye’de girişimciliğini başlatan isimler de tecrübelerini paylaşmak bu projeye destek veriyor.

Bu alanda yazılmış en kapsamlı eser olmayı hedefleyen Türkiye’nin İnternet Girişimleri adlı kitap, okuyucularına zengin görsel içerikler de sunacak. Ayrıca BİP platformunda hazırlanacak sohbet botu (chatbot) ile kitap içeriklerinden bazı özel bölümlere kolayca erişebilecek.

2009’dan bu yana Türkiye’nin internet girişimlerine odaklanan ana medyası Webrazzi’nin editörlerinden olan Fırat Demirel kitapla ilgili şu yorumu paylaşıyor;

"Türkiye’de 2006 yılından önce internet girişimlerine ciddi şekilde odaklanan bir yayın organı yoktu. Bu nedenle Türkiye’nin ilk internet girişimlerinin nasıl bir kuruluş ve büyüme aşaması geçirdiklerini tam olarak bilmiyoruz. Ben de ilk kitabımla az bilgiye sahip olduğumuz bu 10 yıllık dönemi aydınlatmak, internet sektörüne ve girişimcilere faydalı bir eser sunmak istiyorum.

40 bin TL fon toplamayı hedefleyen kitap projesi, şu anda hedefinin yüzde 20’sine ulaşmış durumda. Bireysel veya kurumsal destekçileri bekleyen projeye Arikovani.com’a girerek destek olunabiliyor. Türkiye’de internet girişimciliğinin başlangıcına ışık tutacak bu önemli kitaba sahip olmak için 20 liradan başlayan tutarlarla destekçi olmanız yeterli."

Mynet Kurucusu ve Melek Yatırımcı Emre Kurttepeli’nin yorumu:

"Türk internet girişimlerini ele alan Fırat Demirel'in kitabının bir parçası olmak bana büyük heyecan veriyor. Mynet, Türk Holdinglerinin İxir, Superonline,Turk.net gibi markalarla büyük yatırımlar yaptığı bir dönemde kuruldu. Mynet, parası, imkanı, kadrosu bu şirketlere göre kat be kat az olan bir şirketti. Bu eksikliklere rağmen rakiplerini nasıl geçmeyi başardı, Türk internet medyasının en büyük şirketi olmayı nasıl başardı, hepsi bu kitapta."

Yemeksepeti Kurucu Ortağı ve Melek Yatırımcı Melih Ödemiş’in yorumu:

"Yemeksepeti için kolları sıvayalı tam 17 sene oldu. 24 yaşında 4 tane gencin heyecanlı hikayesinden bahsediyoruz. Aslında başarı hikayelerini hepiniz pek çok farklı yerden dinlediniz. Ama bunun gibi başka bir çok gerçek hikayeyi, bizimkiyle beraber başka bir çok ilk dönem internet girişiminin hikayesini tek bir kitapta toplamak ve tarihe ışık tutabilmek açıkçası beni çok heyecanlandırıyor. Umarım hepiniz bunları okumaktan büyük keyif alırsınız. Kitapta görüşmek üzere."

Grou.ps Kurucu Ortağı Emre Sokullu’nun yorumu;

"Fırat Demirel'in kitap projesini destekliyorum çünkü bu sayede genç girişimciler bizim hikayelerimizi okuyup bizim hatalarımızdan ders çıkarıp kendileri başarıya daha hızlı daha kısa yoldan erişebilecekler diye düşünüyorum. Dolayısıyla Fırat'ın bu kitabı, bu ve bu ipuçlarıyla dolu bir kaynak olacak."

Ebebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş:

"Fırat, geçenlerde bana geldiğinde 'Bu kitapta niçin yer almalıyız diye sordum' O da bana çok ilginç bir örnek verdi; 'Halil Bey dünya tarihini anlatırken 2. dünya savaşını anlatmazsak nasıl tarih eksik olursa, Türkiye'deki elektronik ticaret tarihini anlatırken de ebebek'i anlatmamak o kadar eksik olur. Gerisini siz düşünün." dedi. Etkilendim. Bu kitap içerisinde daha önce ebebek ile ilgili hiç duymadığınız özel başarı anılarını anlatmaya çalışacağım."

Türkiye’nin İnternet Girişimleri adlı kitap projesi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz arikovani.com/projeler/turkiyede-internet-girisimleri  web adresini ziyaret edebilirsininiz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor