KOBİ’ler Orta Gelir Tuzağından Kurtulmak İçin İnovasyona Yatırım Yapmalı!

GYİAD ve İstanbul Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen konferansta konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Sevim, küçük ve orta ölçekli şirketlerde inovasyona gerekli önemin verilmediğine dikkat çekti. Detaylar haberimizde..

GYİAD ve İstanbul Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen konferansta konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Sevim, küçük ve orta ölçekli şirketlerde inovasyona gerekli önemin verilmediğine dikkat çekti.

KOBİ’lerin teknoloji ve inovasyona uzak kaldıklarını ve orta gelir tuzağında olduklarını belirten Sevim, geçmişte matbaanın ve buhar makinesinin getirdiği fırsatların benzerlerini günümüzde internet ve dijitalleşmenin getirdiğini söyledi.

“Türkiye’deki KOBİ’ler inovasyon ve teknolojiye uzaklar. Bu konuda orta gelir tuzağında olduklarını gözlemliyoruz” diye konuşan Sevim, “Matbaanın icadı zenginliklerin el değiştirmesine neden oldu. Buhar makinesinin icat edilmesi endüstri devrimini beraberinde getirerek bambaşka bir dünyanın kapılarını açtı. Bu doğrultuda baktığımızda, günümüzde farkında olmamız gereken nokta, dijitalleşmenin sadece gençlerin kurduğu teknoloji şirketlerinde değil, bütün dünyada bambaşka bir dönem başlatmış olduğudur. GYİAD olarak tüm çalışmaların son derece hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Devletin konuya ilişkin hibe ve desteklerini de çok değerli buluyoruz” dedi.

“İş Dünyası, Üniversiteler ve Devlet El Ele Vermeli”

Araştırmalara göre büyük şirketlerin yüzde 53’ünün inovasyon yaptığına dikkat çeken Serkan Sevim, “Orta ölçeklilerde yüzde 28 olan bu oran, küçük ölçekli şirketlerde 13’e düşüyor. Büyük ölçekli şirketlerde inovasyon yapan yüzde 53’lük kesimin sadece yüzde 5’i üniversitelerle işbirliği içinde. Dolayısıyla, akademik dünya ile iş dünyasının birbirinden neredeyse tamamen ayrıldığını ve hatta koptuğunu söyleyebiliriz. Bizim Türkiye olarak önümüzdeki fırsatları gerçekten değerlendirebilmemiz için, her şeyi kenara bırakıp işbirliği yapmamız gerekiyor. İş dünyası, üniversiteler ve devlet ayrı ayrı çalışmalar yürüttüğü sürece ne yazık ki ileri gitme şansımız yok. Bu nedenle, Türkiye’nin genç iş insanları olarak, ülkemizdeki tüm kurumların Toplumsal Uzlaşı Hareketi çerçevesinde hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu, ülkemizin süregelen büyümesini hızlandırarak daha da ileriye taşıyacaktır” dedi.

GYİAD hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen okurlarımız www.gyiad.org.tr web adresini ziyaret edebilirler.

Haberimizi KOBİ'lerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor