Türkiye Sermaye Piyasaları Ödülleri'nin Sahipleri Belli Oldu!

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin sermaye piyasalarının gelişmesine ve bilinirliğinin artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla bu yıl ilk defa düzenlediği TSPB Sermaye Piyasaları Ödül Töreni, yaklaşık 250 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Detaylar Haberimizde..

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) sermaye piyasalarının gelişmesine ve bilinirliğinin artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla bu yıl ilk defa düzenlediği TSPB Sermaye Piyasaları Ödül Töreni, 5 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirildi. 2015 yılındaki aracılık işlemleri, kurumsal finansman işlemleri, saklama faaliyeti, portföy yönetim faaliyetleri, yatırım fonu faaliyetleri, yatırım ortaklıkları ve sermaye piyasası basını gibi toplam 7 kategoride, 21 dalda ödüller sahiplerini buldu.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş ve Birlik Başkanı İlhami Koç’un açılış konuşmalarıyla başlayan ödül törenine, Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ’ın yanı sıra sermaye piyasasında faaliyet gösteren banka, aracı kurum, portföy yönetim şirketleri ve yatırım ortaklıklarının üst düzey yöneticileri katıldı.

Yaklaşık 250 kişinin katılımıyla düzenlenen ödül töreninde toplam 7 farklı kategoride ödüller sahiplerini buldu. Kategoriler kapsamında 2015 yılı içerisinde en başarılı faaliyetlere imza atan kurumlara ödülleri dağıtıldı. Törende ayrıca “En Yaratıcı Sermaye Piyasası Projesi” Özel Ödülü, “Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS)” ile SPK Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş’a TSPB Başkanı İlhami Koç tarafından takdim edildi.

Dr. Vahdettin Ertaş: “Sermaye Piyasaları, En Şeffaf Piyasalardır”

SPK Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş, açılış konuşmasında sektöre dair değerlendirmelerini paylaştı: “Sermaye piyasaları işleyiş biçimleri itibarıyla en şeffaf piyasalardır. Piyasa kurallarını belirleyen yasal düzenlemeler, düzenleyici otoritenin aldığı her karar, piyasada işlemlere aracılık yapan kurumlar, sermaye piyasasında aracı işlem gören şirketler, yatırımcılar, kamuoyunun ilgi alanı içinde yer almakta, alınan her karar, yapılan her işlem basınımız ve kamuoyu tarafından sorgulanmakta, irdelenmekte ve yorumlanmaktadır. Genelde bazı değerlendirmelerin eksik veya yanlış olduğu, olumsuz haberlerin ön plana çıkarıldığı, başarılı örneklerin, olumlu gelişmelerin göz ardı edildiği bir durumla sıklıkla karşılaşıyoruz. Sadece olumsuz haberlere odaklı bir yayın anlayışı yerine olumlu ve olumsuz haberleri sağduyu içinde değerlendiren, gereksiz panik havası oluşturma gayretleri yerine tam ve doğru bilgilendirmeyi öncelikleyen bir bakış açısı ve oluşturacağımız başarı hikayeleri ile bu algıyı tersine çevirmemiz mümkün olacaktır.”

Ertaş, ayrıca, 2016 yılında büyümenin yüzde 4,5 seviyesinde olacağını belirterek, 2017-18 yıllarında yüzde 5 ve üzerinde bir büyüme beklendiğini vurguladı.

İlhami Koç: “Kurumlarımızın Başarılarının Bilinirliğini Ülkemizde Arttırmak İstiyoruz”

TSPB Başkanı İlhami Koç, açılış konuşmasında Türkiye’de sermaye piyasasında çalışan kurumların başarılarının bilinmediğini belirterek, sermaye piyasalarının bilinirliğini arttırmak için TSPB Sermaye Piyasaları Ödül Töreni’nin her sene düzenleneceğini söyledi. Koç, “Sektörümüzün gelişmesine ve derinleşmesine katkıda bulunmak amacıyla bu yıl ilk defa düzenlediğimiz töreni, gelenek haline getirerek kurumlarımızın başarılarının bilinirliğini ülkemizde arttırmak istiyoruz” dedi.

Toplam 7 Kategoride, 21 Dalda Ödül Kazanan Kurumlar

Kategori Ödülü Kazanan Kurum/Kişiler
Özel Ödül Kategorisi
 • En Yaratıcı Sermaye Piyasası Projesi-Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu: Dr. Vahdettin Ertaş
 • En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi: Aizanoi Antik Kenti/Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Aracılık İşlemleri Kategorisi
 • Borsa İstanbul Pay Piyasası–2015 En Yüksek İşlem Hacmi: İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 • Borsa İstanbul Borçlanma Araçları Piyasası–2015 En Yüksek İşlem Hacmi: Akbank T.A.Ş.
 • Borsa İstanbul Repo-Ters Repo Piyasası–2015 En Yüksek İşlem Hacmi: Türkiye İş Bankası A.Ş.
 • Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası–2015 En Yüksek İşlem Hacmi: TEB Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 • Kaldıraçlı İşlemler–2015 En Yüksek İşlem Hacmi: GCM Menkul Kıymetler A.Ş.
Kurumsal Finansman İşlemleri Kategorisi
 • Sermaye Piyasası Araçları İhraç ve Satışı–2015 En Yüksek İhraç Tutarı: İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Saklama Faaliyeti Kategorisi
 • Saklama Faaliyeti–2015 En Yüksek Saklama Bakiyesi–Yerli Yatırımcı: Türkiye İş Bankası A.Ş.
 • Saklama Faaliyeti–2015 En Yüksek Saklama Bakiyesi –Yabancı Yatırımcı: Citibank A.Ş.
Portföy Yönetim Faaliyeti Kategorisi
 • Yatırım Fonu Yönetimi –2015 En Yüksek Portföy Büyüklüğü: İş Portföy Yönetimi A.Ş.
 • Emeklilik Yatırım Fonu Yönetimi–2015 En Yüksek Portföy Büyüklüğü: Ak Portföy Yönetimi A.Ş.
 • Bireysel Portföy Yönetimi–2015 En Yüksek Portföy Büyüklüğü: Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş.
 • Yatırım Fonu Yönetimi–2015 En Yüksek Getiri: Ak Portföy Yönetimi A.Ş. / Franklin Templeton /Amerika Yabancı Hisse Senedi Fonu
 • Emeklilik Yatırım Fonu Yönetimi–2015 En Yüksek Getiri: Yapı Kredi Portföy Yönetimi A.Ş. / Allianz Yaşam ve Emeklilik İkinci Esnek Emeklilik Yatırım Fonu
Yatırım Ortaklıkları Kategorisi
 • Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı-2015 En Yüksek Piyasa Değeri: Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 • Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı–2015 En Yüksek Piyasa Değeri: Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 • Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı–2015 En Yüksek Piyasa Değeri: İş Yatırım Ortaklığı A.Ş.

Sermaye Piyasası Basını Ödülleri Kategorisi
 • Sermaye Piyasası Basın Ödülleri–2015 Sermaye Piyasası Programı Ödülü: Bloomberg HT, Sabah Raporu / Açıl Sezen, Cüneyt Başaran, Gökhan Şen
 • Sermaye Piyasası Basın Ödülleri–2015 Sermaye Piyasası Yazarı Ödülü: Abdurrahman Yıldırım
 • Sermaye Piyasası Basın Ödülleri–2015 Sermaye Piyasası Haberi Ödülü: Talip Yılmaz, “Yatırım Fonlarında Sınırlar Kalkıyor” (Ocak 2015)

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.217 kişi okudu.
Kategori: KAMU, Sivil Toplum Örgütleri, Ulusal, Yarışma
Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor