Microsoft'un Ventures Programı'na Kabul Edilen İlk Türk Girişimi: FitWell!

Türkiye’nin önde gelen sağlık ve fitness uygulaması FitWell, Microsoft Ventures Hızlandırma Programı'na kabul edilen ilk Türk girişimi oldu. Detaylar haberimizde..

Türkiye’nin önde gelen sağlık ve fitness uygulaması FitWell, Microsoft Ventures Hızlandırma Programı'na kabul edilen ilk Türk girişimi oldu. Ocak ayında Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın Türkiye ziyareti sırasında bizzat tanıştığı FitWell, yeni yatırım imkanları sağlayacak bu destek programını yapay zeka teknolojisini geliştirmek ve uluslararası büyümesini hızlandırmak için kullanacak.

Sermayesi ve teknolojisiyle safkan bir Türk girişimi olan mobil sağlık uygulaması FitWell, Microsoft Ventures Hızlandırma Programına katılmaya hak kazanan ilk Türk girişimi oldu. Programın diğerlerinden ayrışan önemli özelliği katılım karşılığında hisse almıyor olması bunun yanında katılımcılarına son teknolojileri inceleme ve sistemlerine entegre etme, pek çok mentor, servis sağlayıcı ve teknoloji destekçisiyle işbirliği yapma imkanı sunuyor. Aynı zamanda önemli sermaye yatırımları alma fırsatı sağlıyor.

Yapay Zeka İçin İşbirliği

Microsoft Ventures Hızlandırma Programı'na dünyanın bir çok yerinden 400’e yakın girişim başvuruyor ve katılımcılar zorlu bir eleme sürecinden geçiyorlar. Tüm süreçleri başarıyla geçen ve Türkiye’den programa seçilen ilk girişim olan FitWell’in teknik ve yönetim kadrosu, Londra’da 4 ay sürecek yoğun bir eğitim ve çalışma sürecine dahil olacak. FitWell, Ocak ayında Türkiye’ye gelen ve Cumhurbaşkanlığı ile temaslarda bulunan Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın tanıştığı 3 Türk girişimi arasında yer aldı.

Satya Nadella ile gelecek planlarını paylaşan FitWell kurucusu ve CEO’su Barış Özaydınlı, programa kabul edilmekten dolayı duydukları memnuniyeti ve bu fırsatı etkili biçimde değerlendirerek uluslararası büyümelerini hızlandırmayı hedeflediklerini belirtti. FitWell CTO’su Ahmet Taha Şakar ise uygulama kullanıcılarına daha akıllı bir mobil koçluk deneyimi sunmak için geliştirdikleri ‘makine öğrenmesi’ (machine learning) ve yapay zeka konularında bu heyecan verici fırsattan faydalanacaklarını belirtti.

Mobil platformlarda çalışan FitWell uygulaması, kullanıcılarına fit ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için kişisel koçluk yapıyor. Kullanıcılar, ‘Zayıfla ve Yağ Yak’, ‘Esnek Ol Fit Görün’, ‘Kuvvetlen’ gibi hedeflerin yanı sıra mevsimlere özel veya tematik, bölgesel programları kullanabiliyorlar. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programları, kullanıcının tercihlerini öğrenerek ve performansını takip ederek sürekli yenileniyor ve kullanıcıyı motive ederek belirli sürede hedefine ulaşmasını sağlıyor. Beslenme uzmanları ve milli sporculardan oluşan eğitmen kadrosunun yanı sıra etkili bir yazılım geliştirme ekibi, uygulamayı sürekli olarak güncelliyor ve yeni teknolojik özellikler ekliyor.

2015’in En İyilerinden

2015’te “Google Play En İyi Uygulamalar” listesine seçilen, iOS ve Android editörleri tarafından birkaç kez dünya çapında en iyi yeni uygulamalar arasında tanıtılan, FitWell, indirme sayılarında hiç reklam harcaması yapmadan 62 ülkede 1’inciliğe ve 88 ülkede ilk 5’e kadar çıkmayı başardı. 2016 yılında Seri A yatırımı almayı planlayan girişimin 219 ülkeden 815,000’nin üzerinde üyesi bulunuyor.

Büyük Yatırımlar ve İşbirlikleri Kapıda

Türkiye’den ilk defa FitWell’in katılacak olduğu ve 7 Mart’ta başlayan Microsoft Ventures Hızlandırma programı 4 ay sürecek. 30 Haziran’da Londra’da düzenlenecek demo gününde mezunlar dünyanın farklı yerlerinden 500’e yakın seçkin yatırımcı, risk sermaye şirketi ve sektör liderine sunum yapacaklar. Program süresince birçok değerli mentor, servis sağlayıcı ve teknoloji destekçisiyle işbirliği yapma fırsatı bulacak girişimler aynı zamanda 3 sene boyunca 500,000$ değerinde Microsoft Azure kredisi ve birçok teknolojiyi ücretsiz kullanma hakkı kazanıyor. Programın en önemli özelliklerinden biri diğer hızlandırma programlarının aksine girişimlerden hisse talep edilmiyor olması. Programın önemli bir başarı ortalaması söz konusu. Mezun girişimlerin %82’si sonraki aşamada yatırım almayı başarmış; aldıkları toplam yatırım ortalama 4.6 milyon $ civarında bulunuyor.

FitWell hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.fitwell.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor