Türklerin Uluslararası Hisse Yatırımlarında En Çok Teknoloji Şirketleri Var!

Saxo Bank’ın yatırımcıların tercih ettikleri şirketleri içeren raporuna göre, 2016’nın ilk çeyreğinde Türkiye’deki yatırımcılar uluslararası piyasalarda en çok teknoloji şirketlerine yatırım yaptı. Detaylar haberimizde..

Saxo Bank’ın yatırımcıların tercih ettikleri şirketleri içeren raporuna göre, 2016’nın ilk çeyreğinde Türkiye’deki yatırımcılar uluslararası piyasalarda en çok teknoloji şirketlerine yatırım yaptı.

Saxo Bank’ın yayınladığı, yatırımcıların tercihlerini ele alan rapora göre, Türk yatırımcıların uluslararası piyasalarda tercih ettiği şirketlerin başında Google (Alphabet Inc.), ikinci sırada ise Apple var. Bunları Bank of America, Citigroup ve biyoteknoloji alanında hizmet veren Amgen firması takip ediyor.

Saxo Capital Markets’in analistlerinden Uraz Çay bu tercihin nedeninin 2016 Şubat ayındaki gelişmelerden kaynaklandığını belirterek şunları söyledi: "Şubat ayındaki gelişmeleri fırsata çevirmek isteyen Türk yatırımcılar, ABD piyasalarına yöneldi. Teknoloji, finansal kurumlar ve biyoteknoloji firmaları öne çıktı. Dünya geneline bakıldığında da Alphabet (Google) ve Apple firmalarının yatırım için önde gelen hisseler olduğu gözüküyor. Google’un yeniden yapılandırılması sonrası mobil reklam gelirlerindeki artış beklentisiyle ilgili çıkan haberler ve Apple’ın yeni ürünlerinin yarattığı beklenti, kurumların güçlü bilançoları ile birleşerek bu iki kurumu yatırımcıların ilgi odağı haline getirdi.Finansallar tarafında ise, Borsa İstanbul’da işlem yapmaya alışık olan yatırımcıların yurt dışında işlem yapan Bank of America ve Citi Group şirketlerine ilgi gösterdiklerini görüyoruz. Bu kurumların faaliyetlerinin global bazda olması, Türk bankalarına göre global büyümeyi daha iyi yansıttığını söyleyebiliriz. Son olarak kanser, HIV gibi hastalıkların tedavilerinde önemli yeri olan biyoteknoloji alanında hizmet veren Amgen, büyüme beklentileri ile yatırımcılar tarafından işlem gören önemli sektörlerden biri."

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor