Huzurlarınızda 2016 Yılının 5 Bilişim Teknolojileri Trendi!

2016 yılında trend olacak BT konuları ile ilgili bilgi veren CSC Türkiye Genel Müdürü Alev Alp Esen, verinin ön plandaki rolünü koruyacağını söyledi. Yeni veri kaynaklarının dahil olması ile birlikte ‘doğru analiz için doğru kaynak’ anlayışının öneminin artacağını belirtti. Detaylar haberimizde..

2016 yılında trend olacak BT konuları ile ilgili bilgi veren CSC Türkiye Genel Müdürü Alev Alp Esen, “Veri kaynaklarının sayısının artması ile birlikte, doğru analiz için doğru kaynak yaklaşımının önemi de artacak. Bağlamsal verinin kurumlara sağladığı değerin artması ve bağlamın genişlemesine bağlı olarak yükselişe geçecek siber saldırılar, API’lerin oluşturduğu ekonomi, CIO’ların değişen rolü ve kurumsal platform oyuncularının birleşmeleri ile birlikte değişecek yakınsanmış altyapılar, yeni dönemin en çok konuşulanları olacak” dedi.

2016 Yılının Trend Olacak BT Konuları

CSC Türkiye Genel Müdürü Alev Alp Esen, verinin ön plandaki rolünü koruyacağını söyledi. Yeni veri kaynaklarının dahil olması ile birlikte ‘doğru analiz için doğru kaynak’ anlayışının önem kazanacağını kaydeden Esen, bu anlayışın kurumların daha iyi kararlar almalarını sağlayacağını belirterek şu bilgileri verdi:

1- Bağlamsal veri

"Dijital platformlarla üretilen bilgi ve Nesnelerin İnterneti’ne bağlı cihazlardan gelen verilerle birlikte, bağlamsal analitik 2016’nın en etkin trendlerinden biri olacak. Bir kurum için, bağlamsal veri cihaz, konum, dil, sosyal ağ, kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetler gibi farklı veri noktalarından elde edilen verilerin tümünü ifade edebilir. Daha fazla bağlam, kurumların müşterileri, çalışanları ve iş ortakları için daha entegre ve verimli bilgi deneyimi oluşturmalarına yardımcı olur.

Örneğin araçlardan elde edilen telematik verileri, otomotiv üreticilerinin parçaların dayanıklılığını artırmalarını ve potansiyel sorunları tanımlamalarını, sürücülerin ise sorunlar ortaya çıkmadan bilgilendirilmelerini sağlar. Sigortacılar da riskleri daha iyi yönetip, sürücülere kullanım stillerine dayanan kişiselleştirilmiş teklifler sunabilirler."

2- Artan Siber Hedefler

"Verinin bağlamsal olarak zenginleşmesi, sadece kurum için değil, siber saldırılar açısından da değerini artırır. Artan saldırı riski, ağ güvenliği için yeni nesil tekniklerin yanı sıra kimlik erişimi yönetimi ile risk ve enformasyon yönetimi gerektirir. Bağlamsal verinin entegrasyonunda rol oynayan genel bulut bilişim ortamları da güvenlik sistemi mimarisine dahil edilmelidir."

3- API Ekonomisi

"Kurumlar API’lerin gücünü keşfettiler. Bilgiye erişim ve sistemler arası değişim sağlayan API’ler artık sadece birer geliştirme aracı değiller. Bu sayede, kurumlar eskiden kalan ‘legacy’ uygulamalar ile yeni uygulamalardan edindikleri veriyi birleştirebiliyorlar. API’ler servis entegrasyonu, bilgi koordinasyonu ve bilgi paylaşımı ekosistemi için yeni kanallar oluşturuyor. Dijital stratejinin çekirdeğinde bilgiye erişimin demokratikleştirilmesi yer alıyor ve API’ler bu süreçte başrol oynuyorlar. İnovasyon için strateji ve bağlamsal bilgi sağlanmasında anahtar konumda bulunuyorlar."