Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Yenilenebilir Temiz Enerji İçin “Devrimci Enerji Koalisyonu” Kuruldu!

Dünyanın en zenginleri ve teknoloji devleri, yenilenebilir temiz yeni enerji kaynakları ve teknolojilerinin ortaya çıkarılması amacıyla “Devrimci Enerji Koalisyonu” adı altında bir koalisyon kurdu.

Öncülüğünü, dünyanın en zengin işadamlarından biri olan Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in yaptığı teknoloji dünyasının devleri, temiz, ucuza elde edilebilecek ve güvenilir enerji kaynağı sağlayacak keşiflere destek sağlayacak bir koalisyon oluşturuyor.

Yenilikçi temiz enerji fikirlerine yatırım yapmayı kabul eden 20’den fazla milyarder ile “Devrimci Enerji Koalisyonu” adıyla bir oluşumu başlattıklarını kaydeden Bill Gates, bunu da resmi blogunda yayınladığı açıklamayla duyurdu. Yenilenebilir enerjinin daha ucuza üretilebilmesi ve daha verimli hale getirilmesi için yeni fikirlerin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Gates, ar-ge için kamu ve özel fonların artırılmasının kaçınılmaz olduğunu da savundu.

Gates, bunun için söz konusu “koalisyon”u oluşturma konusunda işadamlarıyla fikirbirliğine vardıklarını söylerken, oluşumda yer alacak isimler arasında Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, dünyanın en büyük sanal alışveriş sitelerinden Alibaba’nın sahibi Çinli Jack Ma, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos bulunuyor. İngiliz Virgin Grubu’nun sahibi Richard Branson, yatırım şirketi olan Suudi arabistan Prensi Elvelid Bin Talal isimleri de, enerji koalisyonunda yer alan isimlerden.

‘Temiz’lik Şartı

Söz konusu grubun 28 üyesi bulunduğu, bu üyelerin, araştırmalar için sermaye koymanın yanı sıra yenilikçi fikri olan girişimcilere, ürünlerini pazara sunmaları konusunda destek sağlamayı ve yardımcı olmayı da hedefliyor. Koalisyonun yatırım için ilgilendikleri alanlarsa yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi ve depolanması, ulaşım, tarım ve enerji sistemleri yeterliliği olacak.

Zenginlerin oluşturduğu koalisyon, belirli bir bütçeye sahip olmayacak. Ancak yenilikçi fikirlere belirli oranlarda yatırım yapabilecek. Ancak, bir fikir, şayet koalisyon üyeleri tarafından beğenilirse, “hemen yatırım”, “makul oranda yatırım”, “Hiç çekinmeden yatırım” ve “birlikte yatırım” gibi seçeneklerden birini uygulamaya koyacak.

Gates, bununla birlikte, tamamen ülkelerin katılımıyla oluşturulan bir başka girişimi daha duyurdu. Bunun adı da “Görevimiz Yenilik” adını taşıyor. Gates, bunun 10’dan fazla ülkenin temiz enerji konusunda daha fazla yatırım yapmasını hedefleyen bir girişim olduğunu belirtirken, aralarında ABD, Brezilya, Çin, Japonya, Almanya, Fransa, Suudi Arabistan, Güney Kore’nin de bulunduğu 20’den fazla ülkenin, temiz enerji konusundaki araştırmalara ayırdıkları bütçeyi iki katına çıkarmayı taahhüt ettiklerini de belirtti.

Haberimizi enerji ve teknoloji sektöründe faaliyet gösteren okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız