Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
ODTÜ Teknokent ve Koç Üniversitesi’nden Girişimcilik İçin İşbirliği!

ODTÜ Teknokent ve Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi, Türkiye’deki teknoloji tabanlı girişimcilik ekosisteminin geliştirilerek yaygınlaştırılması için işbirliği yapacak. Taraflar arasında yapılan anlaşmaya göre iki kuruluş tarafından önerilecek teknoloji tabanlı girişimciler, kuluçka programı ve ofis desteğinin yanı sıra, ODTÜ Teknokent’in ABD’de Silikon Vadisi’nde bulunan T-Jump SF Merkezi’nde düzenlenecek programlara katılabilecek.

ODTÜ Teknokent ve Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi tarafından girişimcileri desteklemek ve Türkiye’deki teknoloji tabanlı girişimcilik ekosisteminin geliştirilerek yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen işbirliği ilk olarak, ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından, organize edilen, Türkiye’nin en büyük ve lider girişimcilik yarışması Yeni Fikirler Yeni İşler’e katılan girişimcileri kapsayacak. Bu yıl 11.si gerçekleştirilen Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması (YFYİ) kapsamında seçilecek teknoloji tabanlı girişimciler Koç Üniversitesi Kuluçka Programı dahilinde yürütülen hızlandırma programına başvurabilecek.

ODTÜ Teknokent ve Koç Üniversitesi tarafından yapılan işbirliği kapsamında ayrıca, yarışma dışında ODTÜ Teknokent ve Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi tarafından belirlenecek girişimciler karşılıklı olarak kuluçka merkezlerinden faydalanma ve ofis hizmeti gibi destekler alabilecek. Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi ayrıca, YFYİ Yarışması kapsamında bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek İstanbul Eğitim Programı'nın da ev sahipliğini yapacak.

İşbirliğine yönelik olarak görüşlerini aktaran ODTÜ Rektör Yardımcısı ve ODTÜ Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Volkan Atalay, “Türkiye’nin ilk Teknokent’i olarak Türk girişimcilere verdiğimiz destekleri genişletmek amacıyla Koç Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Kuluçka Merkezi ile yaptığımız bu işbirliğini gelecek açısından çok önemli görüyorum. Girişimcilik konusunda tecrübelerimizi paylaşarak karşılıklı olarak birbirimize ve teknoloji tabanlı girişimcilere destek vereceğiz. ODTÜ TEKNOKENT olarak bugüne kadar Türkiye ve yurtdışında faaliyet gösteren Teknokent’ler ile işbirliği yaptık ve hem deneyimlerimizi aktardık, hem de farklı tecrübeler edindik. Teknoloji tabanlı girişimciliğin yakın gelecekte Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Bu nedenle bu tür işbirliklerinin yaygınlaşması ülkemiz açısından da çok önemli. Koç Üniversitesi ile yaptığımız bu işbirliğinin de her iki tarafa önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.

Koç Üniversitesi Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. İrşadi Aksun ise işbirliğine yönelik olarak; “Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin kritik önemine inanarak yıllardır bu anlamda çalışmalarını sürdüren ve Türkiye’nin en iyi araştırma üniversitelerden biri olan ODTÜ ile imzaladığımız bu sözleşme, Ankara-İstanbul arasında teknoloji ve girişimcilik köprüsü oluşturacak önemli bir adım. Koç Üniversitesi, Türkiye’de Araştırma – Geliştirme’ye yönelik desteğin arttırılması ve bu kültürün yaygınlaştırılmasını misyon edinmiş bir kurum. Bu tür işbirliklerinin çoğalmasının ülkemizin gelişimine doğrudan katkı sağlayacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

İşbirliği kapsamında ayrıca, her iki taraftan da belirlenecek girişimciler, şirketlerin değerini milyon dolarlara çıkarabilen, dünyanın en büyük ve etkili hızlandırma programı Y Combinator için düzenlenecek hackathona katılma şansı yakalayacaklar.

ODTÜ Teknokent ve Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi'nin Türkiye’deki teknoloji tabanlı girişimcilik ekosisteminin geliştirilerek yaygınlaştırılması amacıyla gerçekleştirdiği iş birliği hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.odtuteknokent.com.tr ve incubation.ku.edu.tr web adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi teknoloji tabanlı girişimlerde bulunan okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız