Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Fikrim Var İmkanım Yok Diyen Mucitler İçin Üretim Üsleri Yolda!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 7'den 70'e tüm araştırmacıların, kendi fabrikaları gibi kullanabilecekleri dijital üretim ve tasarım laboratuvarlarını kurmaya başlayacaklarını bildirdi.

Işık, "Fikrini ürüne dönüştürmek isteyen araştırmacılarımız, FabLab olarak adlandırılan bu laboratuvarlarda kendi prototiplerini geliştirecek, dünyadaki tüm buluşları görebilecek ve kendi buluşunu anında dünya pazarına sunabilecek." dedi.

Işık, Türkiye'nin en büyük zenginliğinin insan kaynağı olduğunu vurguladı. Ülkede, "ortaya yeni bir şeyler koymak" adına büyük bir potansiyel olduğunu ancak bu potansiyelin yeterince değerlendirilemediğini dile getiren Işık, şimdi bu konuda yeni bir adım daha attıklarını ifade etti.

Işık, 7'den 70'e tüm araştırmacıların, kendi fabrikaları gibi kullanabilecekleri dijital üretim ve tasarım laboratuvarlarını kurmaya başlayacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Fikrini ürüne dönüştürmek isteyen araştırmacılarımız, FabLab olarak adlandırılan bu laboratuvarlarda kendi prototiplerini geliştirecek, dünyadaki tüm buluşları görebilecek ve kendi buluşunu anında dünya pazarına sunabilecek. Amerika ve Avrupa başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanında 400'ü aşkın sayıda olan bu laboratuvarlar, girişimcilerimiz için önemli bir fırsat olacak. Küresel FabLab ağına üye olacak bu yapılar, herkesin erişimine açık olacak. Söz konusu laboratuvarlar, hem yerel girişimcilerimizin uluslararası buluş ve icatlara erişimini sağlayacak hem de uluslararası araştırmacıları ağ yoluyla ülkemizdeki araştırmacılarla işbirliği yapmaya teşvik edecek."

 "İlk Etapta Bilim Merkezlerinde Kurulacak"

İlköğretimden üniversiteye kadar tüm öğrenciler ile yenilikçi ve yaratıcı yeteneği olan tüm girişimci ve araştırmacıların yararlanabileceği laboratuvarların, ilk etapta bilim merkezlerinde kurulmaya başlanacağını anlatan Işık, sonraki aşamalarda ise laboratuvarların üniversitelerde, organize sanayi bölgelerinde ve teknoloji geliştirme bölgelerinde yaygınlaştırılacağı bilgisini verdi.

Bakan Işık, bu laboratuvarlarla sayısı şu an üç olan ancak tüm illerde açılması planlanan bilim merkezlerinin daha büyük bir cazibe merkezi haline geleceğini bildirdi.

 "Günler, Aylar Süren Bilgi Paylaşımı Anlık Hale Gelecek"

FabLab'ların kurulmasıyla, buralarda geliştirilen ürünlerin ticarileşmesinin hızlanacağını, tasarım yazılımlarına ve üretim süreçlerine erişimin etkin hale geleceğini aktaran Işık, üç boyutlu yazılım ile de üretim teknolojilerinin Türkiye'de gelişiminin sağlanacağını söyledi.

Laboratuvarlardaki ağ sayesinde araştırmacıların, ilgilendikleri alanla ilgili dünyadaki diğer çalışmaları anında görebileceğini anlatan Işık, "Şu anda günler, aylar süren bilgi paylaşımı da anlık hale gelecek. Diyelim ki bir araştırmacımız, bir ürün yapmak istiyor ama o ürünü veya benzerini dünyada başka biri yapmış. Araştırmacımız, o kişiden onay alması halinde, yapılan ürün anında bu merkezlerimizdeki 3 boyutlu yazıcılardan çıkarılacak. Bu sayede araştırmacımız, çalışmalarını çok daha nesnel bir zeminde ve çok daha hızlı yapabilecek." diye konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, FabLab'ların tıptan mühendisliğe, mimarlıktan sanat tasarımına, enerji ve çevre çözümlerinden akıllı şehir sistemlerine, sağlıktan emniyet ve güvenliğe kadar birçok alanda kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

FabLab hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz en.wikipedia.org/wiki/Fab_lab web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 6.352 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, Eğitim / Üniversite, Tanıtım Haberi, Ulusal, Yeni Girişim
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız