TÜBİSAD: E-Ticaret Hacmi 2014 Yılında Yüzde 35 Büyüdü!

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) “Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü -2014” raporunu açıkladı. Bu yıl ikincisi hazırlanan rapor, e-Ticaret sektörünün yıllık yüzde 35'lik bir artışla 18,9 milyar TL büyüklüğe ulaştığını gösteriyor. Detaylar haberimizde..

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD)Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü -2014” raporunu açıkladı. Bu yıl ikincisi hazırlanan rapor, e-Ticaret sektörünün yıllık yüzde 35'lik bir artışla 18,9 milyar TL büyüklüğe ulaştığını gösteriyor. 

E-ticaretin toplam perakende harcamaları içerisindeki payı yüzde 1,6 seviyesine ulaştı; ancak gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında önemli bir büyüme potansiyeli kendisini gösteriyor.

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), birinci elden kaliteli veri ve doğru rapor üretimiyle teknoloji odaklı iş kollarının gelişimine ve ülke ekonomisine katkısına ışık tutmaya devam ediyor. İlk kez geçen yıl hazırlanan “Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü ” raporu, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörünün büyümesi paralelinde e-Ticaret pazarının da hızlı bir büyüme kaydettiğini gösteriyor. 2014 yılında yüzde 35 seviyesinde artış gösteren e-Ticaret, 18,9 milyar TL büyüklüğe ulaştı.

Türkiye’de e-ticaret pazarını tanımlayan ve uluslararası standartlara göre ölçümleyerek kategorize eden “Türkiye e-Ticaret 2014Pazar Büyüklüğü” raporu, TÜBİSAD tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) proje ortaklığı, Deloitte Türkiye proje yönetimi ve ComScore proje veri ortaklığında hazırlandı. Rapor, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Kemal Cılız ve TÜBİSAD e-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş’ın yanı sıra, Bankalar Arası Kart Merkezi –BKM CEO’su Soner Canko, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun ve Deloitte Türkiye Ortağı Tolga Yaveroğlu’nun konuşmacı olarak katıldıkları bir basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşıldı.

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Kemal Cılız, ülke ekonomisinin nispeten yavaş büyüdüğü bir dönemde, elektronik ticaret hacminin ve perakende harcamaları içerisindeki payının güçlü bir artış gösterdiğine dikkat çekti. Cılız, Türkiye’nin yine de elektronik ticarette arzu edilen noktada olmadığını vurguladı. Cılız, “e-Ticaret çok geniş bir ekosistem ve paydaş haritası için değer ortaya koyuyor. Bu nedenle e-ticaretin gelişimi, sağlıklı bir hukuki zemin ve sektörün gelişimine yönelik yasal yapılanmalarla desteklenmesi gerekir. Böylece e-Ticaret'in vergi gelirlerinin, istihdamın ve ticari canlılığın artmasına katkısı daha fazla olacaktır. ” dedi.

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi, Yeni Medya ve e-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş; "Toplam perakende harcamalarının içerisinde %1,6 olan e-ticaret payı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında, bu alanda önemli bir büyüme potansiyelimiz olduğunu gösteriyor. e-Ticaret farklı ve zengin çeşitlilikteki ürün ve hizmetlere herkesin eşit şartlarda erişmesini sağlayan önemli bir araç. E-ticarette yapılan tüm işlemlerin kayıt altında olması, ekonomide kayıt dışılığın azalmasına, haksız rekabetin giderilmesine, vergisel anlamda devlet gelirlerinin artmasına önemli katkılar sağlamaktadır." dedi.

TÜBİSAD Türkiye’de E-Ticaret Pazar Tanımlama ve 2014 Pazar Büyüklüğü Raporu Sonuçları:

Kategori Pazar Büyüklüğü Açıklama
Tatil-Seyahat: 6,8 Milyar TL (yüzde 35 yıllık büyüme)
Sadece Online Perakende: 6,5 Milyar TL (yüzde 33 yıllık büyüme)
 • Online Pazaryeri : 2,7 Milyar TL (yüzde 62 yıllık büyüme)
 • Online Bahis : 2,1 Milyar TL (yüzde 30 yıllık büyüme)
 • Online- Çok Kategorili: 1,8 Milyar TL (yüzde 25 yıllık büyüme)
 • Online – Özel Alışveriş: 1,5 Milyar TL (yüzde 10 yıllık büyüme)
 • Online – Dikey: 0,6 Milyar TL (yüzde 15 yıllık büyüme)
Çok Kanallı Perakende: 3,5 Milyar TL (yüzde 47 yıllık büyüme)
 • Elektronik: 1,4 Milyar TL (yüzde 48 yıllık büyüme)
 • Giyim & Ayakkabı : 0,7 Milyar TL (yüzde 48 yıllık büyüme)
 • Ev & Dekorasyon : 0,4 Milyar TL (yüzde 40 yıllık büyüme)
 • Eğlence & Kültür : 0,2 Milyar TL (yüzde 59 yıllık büyüme)
 • Diğer : 0,9 Milyar TL (yüzde 45 yıllık büyüme)
Toplam Pazar: 18,9 Milyar TL (yüzde 35 yıllık büyüme)

E-Ticaretin Toplam Perakende İçindeki Payı

 • Türkiye: %1,6
 • Gelişmiş Ülkeler Ortalaması: %6,5
 • Gelişmekte Olan Ülkeler Ortalaması: %4,5

E-Ticaret Kategorileri Tanımları:

 • Çok Kanallı: Hem internet üzerinden hem de fiziksel mağazadan satış yapanlar
 • Sadece online: Fiziksel mağazası olmayıp sadece internet üzerinden satış yapanlar
 • Pazaryeri: Alıcı ve satıcıların web sitesi üzerinden iletişimde bulunmalarını ve işlem yapmalarını sağlayan siteler.
 • Özel Alışveriş: Üyelik sisteminin geçerli olduğu ve üyelerine özel olarak kampanyalar düzenleyerek, indirimli satış yapan siteler.
 • Çok Kategorili: Çeşitli ürün ve hizmet veren siteler
 • Dikey: Belli ürün veya hizmeti veren siteler

TÜBİSAD veTürkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü -2014raporu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.tubisad.org.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren girişimcilerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor