Çöpten Elektrik Üretecek, Doğa'ya Katkıda Bulunacak

Küresel ısınma, çevre kirliliği ve fosil yakıtların azalmaya başlaması yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelişi hızlandırıyor. Bu çerçevede şehirlerde her gün çıkan binlerce tonluk çöp yığınları elektrik üretimi için büyük potansiyel taşıyor. Ömer Salman isimli bir Türk girişimci, İstanbul Hasdal'da kurduğu Ekolojik Enerji isimli Ar-Ge merkezinde çöpleri tehlikesiz ve çevreye en az zararla bertaraf etmeyi sağlayan bir teknoloji geliştirdi. İşte detaylar..

Küresel ısınma, çevre kirliliği ve fosil yakıtların azalmaya başlaması yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelişi hızlandırıyor.

Bu çerçevede şehirlerde her gün çıkan binlerce tonluk çöp yığınları elektrik üretimi için büyük potansiyel taşıyor. Ömer Salman isimli bir Türk girişimci, İstanbul Hasdal'da kurduğu Ekolojik Enerji isimli Ar-Ge merkezinde çöpleri tehlikesiz ve çevreye en az zararla bertaraf etmeyi sağlayan bir teknoloji geliştirdi. Bu sırada meydana gelen gazdan da elektrik üretiliyor. Böylece hem çöpler çevreye tehdit olmaktan çıkarken hem de elektrik enerjisi elde ediliyor.

2000 yılından bu yana çöpe 50 milyon dolar yatırım yaptığını belirten işadamı Salman, bu yatırımı ile Türkiye'nin ilk atık bertaraf lisansına sahip özel sektör firması olduklarını ifade etti. İstanbul Sanayi Odası'nın ilk ve ikinci 500'ünde yer alan tüm firmaların tehlikeli atıklarını Hasdal'da enerjiye çevirdiklerini ifade eden Salman, geçen yıl 20 bin ton tehlikeli sanayi atığını gazlaştırdıklarını açıkladı. Şirketler, Ekolojik Enerji'ye emanet ettikleri her konteyner tehlikeli atık için 400-500 lira arasında ödeme yapıyor. Bu merkezin 30 bin ton yıllık kapasitesi bulunduğunu aktaran Ömer Salman, asıl müjdeyi Çorlu için veriyor: "Çorlu'da yılda 800 bin ton atığı bertaraf edecek tesisimiz bu yıl inşa çalışmaları tamamlanıp işlemeye başlayacak."

Bu rakam Türkiye'deki bertaraf tesislerinin toplam kapasitesinin üç katından fazla. Tesiste yılda 300 bin ton endüstriyel katı atık, 120 bin ton tehlikeli atık, 25 bin ton kablo atığı, 5 bin ton elektrik ve elektronik atık, 100 bin ton arıtma çamuru, 5 bin ton tıbbi atık, 20 bin ton madeni atık yağları, 5 bin ton bitkisel atık yağları, 250 bin ton kullanılmış lastik atıkları, bin ton akü ve pil atıkları, 30 bin ton inşaat, asfalt ve yıkıntı atıkları bertaraf edilecek. Bu esnada saatte 60 megavat enerji elde edilecek. Bu da hem tesisin hem de civardaki hastane ve üniversite binalarının ısıtılması ve sıcak su ihtiyacının karşılanmasında kullanılacak.

TÜBİTAK’tan da ar-ge desteği aldıklarını anlatan Ömer Salman “Ar-Ge çalışmaları neticesini verdi ve ‘yakma’ yönteminde daha ileri bir teknoloji olan ‘gazlaştırma prosesi’yle her türlü atığı bertaraf ederken aynı zamanda da bertaraf edilen atıkları enerjiye dönüştürmeyi başardık” dedi. Çorlu’da tesis kuracaklarını belirten Salman, tüm Türkiye’nin çöplerini beklediklerini, tesiste 50 megavat elektrik üreceklerini belirtti. Salman tesislerin 150 milyon liraya mal olacağını da söyledi. Salman’ın verdiği bilgiye göre tesis, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, 2012’ye kadar Türkiye’nin 7 bölgesinde ‘Entegre Atık Yönetim Tesisleri’nin devreye alınmasına ilişkin olarak 2008’de yayınladığı Atık Yönetim Eylem Planı’nın ilk uygulaması olacak.

Zaman Gazetesi kaynaklı haberimizi ekonomi ve doğa'ya katkıda bulunma üzerine hedefleri olan girişimci ve yatırımcılarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Sevgi ve Saygılarımızla
Hasan Turgut Özdemir / Girişim Haber

Bu içeriği 5.732 kişi okudu.
Kategori: Sosyal Girişimcilik, Yeni Girişim, Bilişim / Teknoloji

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor