Karadağ’dan Türk Girişimcilere Yatırım Daveti

TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Karadağ Başbakanı Milo Dukanoviç ile görüştü. Karadağ’ın Budva kentindeki görüşmede, Dukanoviç, Hisarcıklıoğlu’na Türk yatırımcılarla birlikte çalışmak istediklerini...

TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Karadağ Başbakanı Milo Dukanoviç ile görüştü. Karadağ’ın Budva kentindeki görüşmede, Dukanoviç, Hisarcıklıoğlu’na Türk yatırımcılarla birlikte çalışmak istediklerini iletirken, “Burada yatırım yapın. Örneğin otomobil, beyaz eşya, elektronik eşya ve tarım alanında burada birlikte çalışalım. Belki bölgeye giriş için burayı üs haline getiririz” dedi. Hisarcıklıoğlu ise, balkanlarda 20 bin Türk girişimcisi olduğu ve Türk girişimcilerin Türkiye dışındaki yatırımlarının 20 milyar ABD dolarına ulaştığı bilgisini verirken, Karadağ’ın geleceğine inandıklarını söyledi.

TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Karadağ Başbakanı Milo Dukanoviç ile görüştü. Karadağ’ın Budva kentindeki görüşmede, Dukanoviç, Hisarcıklıoğlu’na Türk yatırımcılarla birlikte çalışmak istediklerini iletirken, “Burada yatırım yapın. Örneğin otomobil, beyaz eşya, elektronik eşya ve tarım alanında burada birlikte çalışalım. Belki bölgeye giriş için burayı üs haline getiririz” dedi. Hisarcıklıoğlu ise, balkanlarda 20 bin Türk girişimcisi olduğu ve Türk girişimcilerin Türkiye dışındaki yatırımlarının 20 milyar ABD dolarına ulaştığı bilgisini verirken, Karadağ’ın geleceğine inandıklarını söyledi.Hisarcıklıoğlu, uygun görüldüğü takdirde OSB’lerle ilgili deneyimleri de Karadağ ile paylaşabileceklerini aktardı.

Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Başkan Yardımcısı sıfatıyla Karadağ’ın Budva şehrinde gerçekleştirilen “Karadağ Ekonomisi: Ulaşılan Başarı Düzeyi, Gelişme Yönü ve Beklentiler” konulu toplantıya katılan TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Karadağ Başbakanı Milo Dukanoviç tarafından kabul edildi.

Türkiye’nin Karadağ Büyükelçisi Birgen Keşoğlu’nun da katıldığı görüşmede TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Karadağ’daki toplantıya Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği temsilcisi olarak geldiğini hatırlattı ve Türkiye’nin Karadağ ile olan yakın ilişkileri üzerinde durdu.

İş konseyinin çalışmalarından da söz eden Hisarcıklıoğlu “İş Konseyinin de talebi ile THY Podgorica’ya doğrudan uçmaya başladı. Doğrudan uçuşlar, ülkelerimiz arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri daha da geliştirecektir” dedi.

Türk iş dünyası hakkında Başbakan Dukanoviç’e bilgi veren TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Ekonomimiz dünyanın 16’ncı, Avrupa’nın da 6’ncı büyük ekonomisidir. 135 milyar dolarlık ihracatımızın % 92’si sanayi mallarından oluşmaktadır. Dünya’da ABD’den sonra 11 değişik otomobil markasının üretim yaptığı tek ülke Türkiye’dir. Avrupa’da satılan her 3 televizyondan biri Türkiye’de üretiliyor. Aynı şekilde, her 3 beyaz eşyadan biri de Türkiye’de üretiliyor. Müteahhitlik sektörümüz, 82 ülkede, iş yapıyor.

Dünya’da müteahhitlik sektöründe Çin’den sonra ikinci sıraya yükseldik. Turizm’de dünyanın 7’nci büyük destinasyonuz. Balkanlarda 20 bin Türk girişimci var. Türk girişimcilerin Türkiye dışındaki yatırımlarının tutarı 20 milyar ABD dolarına ulaştı.”

-“Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması işlerlik kazansın”

Görüşmede, “Siyasi düzeydeki iyi ilişkileri, iş yapma ortamında da bize vermenizi istiyoruz. Türkiye ile Karadağ arasında Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması işlerlik kazanmalıdır” ifadesini kullanan Hisarcıklıoğlu, Karadağ’ın geleceğinin çok iyi olacağına inandıklarını vurguladı.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) hakkında bilgi veren Hisarcıklıoğlu, kurdukları düşünce kuruluşu ile de bölge ülkelerine dönük çeşitli alanlarda kapasite inşa çalışmaları yapıldığını anlattı. Artık, Dünya Bankası ve İMF bize yol göstermiyor. Biz, programlarımızı uyguluyoruz. Tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Bu tecrübelerimiz arasında Organize Sanayi Bölgesi çok önemli. Türkiye’de sanayi altyapısının gelişmesi ve yaygınlaşması açısından çok önemli bir işlevi yerine getirdi. Bu alanlardaki deneyimlerimizi memnuniyetle paylaşmak isteriz” dedi.

Dukanoviç: “Bölgenin en dinamik ekonomisi olma yolundayız”

Karadağ Başbakanı Milo Dukanoviç ise iki ülke ve odalar arasındaki ilişkilerden memnuniyet duyduğunu belirtirken, Büyükelçi Sayın Keşoğlu ile de çok iyi ilişkilerimiz var. İlişkilerimiz giderek gelişiyor. Türkiye’den Karadağ’a gelecek yatırımlardan çok mutlu olacağız. Bazı işadamlarınız burada yatırım yaptı. Kuşkusuz bu sadece bir başlangıç. Küçük bir ülke olsak da, Bölgemizin en dinamik ekonomisi olma yolundayız. Çok hızlı bir gelişme olacak. Özellikle, inşaat, enerji ve turizmde çok hızlı bir gelişme olacak. Türk firmalarını bekliyoruz. Karadağ’ın kapıları size sonuna kadar açıktır” diye konuştu.

"Türkiye’nin gücünün farkındayız”

Türkiye’nin gücünün ve potansiyelinin farkında olduklarını bildiren Dukanoviç, şunları söyledi: “Türkiye, Avrupa için de çok önemli bir güç. Avrupa’nın bunun farkında olduğunu söylemem zor. Avrupa’da maalesef birçok ülke Türkiye’nin gücünün ve potansiyelinin yeterince farkında değildir. Bu durum elbette kendi zararlarınadır. Biz bunun farkındayız.

Son yıllarda ekonomimizin geldiği noktadan çok umutluyuz. Özellikle, enerji, altyapı, inşaat ve konut sektöründeki gücünüzü bilerek bu konuyu açtım.

Endüstri konusunda çok önemli adımlar attığınızı biliyorum. İhracatınızın kompozisyonu da bunu gösteriyor zaten. Turizmde de çok iyi konumdasınız. Ama burada Allah vergisi doğal güzellikler kuşkusuz önemli.

“Burada yatırım yapın”

Burada yatırım yapın. Örneğin, otomobil, beyaz eşya, elektronik eşya ve tarım alanında burada birlikte çalışalım. Belki bölgeye giriş için burayı üs haline getiririz. Bu konuda birlikte çalışalım. Her iki taraf olarak nerede buluşabileceğimize bakalım.”

Kaynak: www.tobb.org.tr

Bu içeriği 4.762 kişi okudu.
Kategori: Girişimci Destekleri, Yatırım, İş Dünyası
« Önceki Haber

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor