2024'te Takip Etmeniz Gereken Mobil Uygulama Trendleri

Adjust uzmanları, mobil uygulama pazarlamasına dair tahmine dayalı analitik, yapay zeka (AI) ve internete bağlı TV (CTV) alanlarındaki 2024 dijital pazarlama trendlerini açıklıyor. İşte 2024'te bilmeniz gereken mobil uygulama trendleri..

2023 yılı  En Etkili Uygulama Analitiği Platformu ve Yılın MMP'si ödüllerini kazanan Adjust, yeni yılda yeni trendleri keşfetmekten ve inovasyona öncülük etmekten heyecan duyduklarını belirterek, uzmanları aracılığıyla şu mesajları verdiler;

1. Tahmine dayalı analitik, sürekli gelişen kanallar-arası ölçümlemeye istikrar getirecek. Tahmine dayalı analitiğin amacı, gelecekteki sonuçları geçmiş verileri baz alarak doğru bir şekilde tahmin etmektir. Tahmine dayalı analitiğin cihazlar-arası pazarlama ve kanallar-arası ölçümlemeye dahil edilmesi, 2024'teki kampanyalarını planlarken bütçelerini oluşturan ve ilerideki kampanyalarının sağlayacağı yatırım getirisini (ROI) temel almak isteyen mobil uygulama pazarlamacıları için paha biçilemez olacaktır.

Adjust CEO'su Simon "Bobby" Dussart'ın sözleriyle:

Önümüzdeki yıllarda mobilden CTV'ye, PC'den konsola ve tekrar web'e kadar hangi kanalların kullanıcıların gözünde en popüler olabileceğinden veya yeni gizlilik regülasyonlarından bağımsız olarak pazarlamacıların en iyi yatırım getirisini elde etmesi gerekiyor. Reklamverenlerin aklında sadece bir soru var: "Harcamalarımızı nereye yapmalıyız?" Şimdiye kadar ölçümlemedeki en büyük odak, birçok kaynaktan gelen verileri toplamak ve bu kaynakların performansını karşılaştırarak gelecekteki yatırımları belirlemek üzerineydi. Ancak makine öğrenimi ve yapay zeka, pazarlamacılara bir kullanıcının yaşam boyu değerini 3, 7, 14 ve 30. günlerde %90 doğrulukla tahmin etme olanağı sağlıyor. Bu teknolojiler ile pazarlamacılar, bir kampanyanın yüksek değere sahip kullanıcıları çekip çekmediğini ilk 24 saat içinde belirleyebilecek ve böylece daha fazla yatırım yapma veya kampanyayı durdurup başka kanallara odaklanma kararlarını hızla alabilecekler. Bu da bütçe harcamalarının daha verimli olmasını sağlayacak ve ROAS'ı yükseltecektir. Tahmine dayalı analitik ve otomatik iş akışları, artımlılık ve medya karması modellemesi (MMM) ile bir arada kullanıldığında pazarlamacılara bütçelerini nasıl ve nerede harcamaları gerektiğine dair kapsamlı bir görünürlük sağlayacak. Modern büyüme pazarlaması ve ölçümlemesinin geleceği burada yatıyor.

2. Yapay zekanın mobil pazarlamadaki potansiyelini benimsemek, rekabette bir adım önde olmak için kritik bir öneme sahip olacak

Tüm gözler Generative AI'dan ChatGPT'ye kadar yapay zeka teknolojilerinin üzerinde ve bunun etkisi mobil pazarlama endüstrisinde de hissediliyor. Ücretli reklamlar için metin oluşturmanın, programatik reklamcılığı kolaylaştırmanın veya uygulama pazarlamacıları için bir destek chatbot'u sağlamanın ötesinde, yapay zeka teknolojisi mobil ölçümleme alanında da yer almaya başladı. Bu durum, uygulama pazarlamacılarına karar alma sürecinde değerli öneriler sunabilecek gelişmiş ölçümleme çözümlerinin kapısını açıyor.

Adjust CPO'su Katie Madding'e göre:

Mobil pazarlama endüstrisi bu yıl AI alanında büyük ilerlemeler kaydetti ve pazarlamacılara her zamankinden daha anlamlı veriler sunarak daha akılcı ve daha bilgili kararar almalarına yardımcı oldu. Önümüzdeki yılda mobil uygulama pazarlamacıları, bu önemli sorunun cevabını ararken mobil ölçümleme partnerlerinden (MMP'ler) destek bekleyecekler: "Yapay zeka, pazarlamacıların mümkün olan en iyi kararları almalarına yardımcı olmak için tüm bu verileri nasıl kullanabilir?" Süregelen veri analizini kullanan gelişmiş öğrenme modelleri, pazarlamacılara veri odaklı tahminler sağlama ve güçlü öneriler sunma potansiyeline sahip. Pazarlamacılar bu sayede hedef kitlelerine ulaşmak ve istedikleri sonuçları elde etmek için bütçe harcamalarını en iyi şekilde nasıl optimize edebileceklerini daha iyi belirlerken bunu daha hızlı ve daha yüksek doğrulukla yapabilecekler. Yapay zeka ile desteklenen pazarlama önerileri, büyüme pazarlamacılarının 2024'te oldukça ilgisini çekecek bir araç olacaktır.

3. İçeriğin ve ticaretin bir araya gelmesiyle TV izleme deneyimi yeniden tanımlanacak.

Alışveriş yapılabilir içerikler CTV alanında gelişmeye devam ediyor. 2024'te e-ticaret ve market alışverişi teslimatı uygulamaları gibi mobil uygulamaların over-the-top (OTT) içeriklerle entegrasyonuna şahit olabiliriz. CTV'nin sürekli artan kullanıcı erişimi göz önüne alındığında mobil uygulama pazarlamacıları, 2024'teki pazarlama stratejilerine CTV ortamında alışveriş yapılabilir reklamları da dahil ederek cihazlar-arası pazarlamayı ön plana çıkarmayı düşünebilirler.

Adjust CTV ve Yeni Kanallar Direktörü Gijsbert Pols, Ph.D bu entegrasyonlara oldukça iyimser bir gözle bakıyor:

Tüketiciler alışverişlerini doğrudan TV ortamından yapmaya başladıkça perakende medyası, reklamcılığın geleceğinde önemli bir rol oynayacak. En bariz örneklerden birini ele alalım: TV'de bir yemek programı izliyorsunuz diyelim ve bu program market bir market alışverişi uygulamasıyla çok iyi bir entegrasyona sahip, bu sayede denemek istediğiniz bir yemek tarifi için gereken tüm malzemeler tek bir siparişle kapınıza kadar geliyor. CTV ve ticaretin bir araya gelmesi, her tıklamanın gerçek dünyayla bağlı olduğu interaktif bir platformu ortaya çıkarıyor.

4. Ölçümlenebilirliğe yönelik gelişmiş yaklaşımların benimsenmesi, streaming servisleri için çok önemli

Ücretsiz ve reklam destekli televizyon (FAST) pazarı hızlı bir büyüme yaşıyor ve 2023'ü dünya çapında 7,2 milyar dolar ciro ile kapatan bu pazarın 2024'te 9,06 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu pazar genişledikçe ve doygunlaştıkça streaming servislerinin rakiplerinden önde kalmak için gelişmiş ölçümleme teknolojilerini kullanmaları gerekecek. Reklamverenler, FAST kanallarını seçerken kullanıcı yolculuğuna dair daha doğru veriler sağlayan kanallara öncelik vermeye başlayacaktır.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor