Türkiye'nin İlk Uluslararası Küçük Uydu, Büyük Görev Konferansı

CUBESAT Vision Yakın Yörünge (LEO), Küp ve Küçük Uydu Konferansı, TUYAD’ın (Telekomünikasyon, Uydu ve Elektronik Sanayicileri, İş İnsanları Derneği) öncülüğünde ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sponsorluğunda 14 Aralık’ta, BTK Ankara Salonu’nda gerçekleşiyor. İşte detaylar..

Geceleri artık çıplak gözle bile izleyebildiğimiz yakın yörünge (LEO) küçük uydularının hayatımıza getireceği yenilikler merak konusuyken, uydu teknolojisindeki son gelişmelerin ele alınacağı, uluslararası iş birliklerinin kurulacağı CUBESAT Vision Yakın Yörünge (LEO), Küp ve Küçük Uydu KonferansıTUYAD’ın (Telekomünikasyon, Uydu ve Elektronik Sanayicileri, İş İnsanları Derneği) öncülüğünde ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sponsorluğunda 14 Aralık’ta, BTK Ankara Salonu’nda gerçekleşiyor.

GSOA ,SIG , WTA , BTK, SASAD, TAMSAT, HTK, SAHA İSTANBUL ile TÜRKSAT’ın destek ve katılımlarıyla tam gün gerçekleşecek olan konferans “Küçük Uydu, Büyük Görev” sloganıyla dikkat çekiyor.

Yurt içi ve yurt dışından özel sektör ve kamu temsilcilerinin ağırlanacağı, akademisyen ve profesyonellerin buluşacağı etkinlik yakın yörüngeye odaklanması ve uluslararası olması açısından Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Sektör profesyonelleri buluşuyor

Açılışını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun yapması planlanan konferansta Tokyo Üniversitesi’nden Prof. Shinichi Nakasukaİstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, Marmara Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Uğur Kesen  gibi konusunda uzman akademisyenler yer alacak, küçük uydu tasarımı ve üretiminde öncü şirketlerden QSTC Başkanı Gurvinder Chohan, ülkemizin sektör liderlerinden Muzaffer Duysal ve sektörün önde gelen profesyonellerinden Murat Yavuz değerli konuşmalarıyla bilgi ve tecrübelerini paylaşacaklar. Ayrıca dünyanın sayılı uydu operatörü ve üreticileri arasında yer alan Türksat, Intelsat, Eutelsat-OneWeb, Airbus, Tesat ve Hughes Echostar da katılımlarıyla değer katacak.

Türkiye merkezli uluslararası bir uydu ekosistemi oluşturuyoruz

TUYAD Başkanı Hayrettin Özaydın şöyle konuştu;

Cubesat Vision Konferansı’nda küp ve küçük uydulardaki son gelişmeleri gözden geçirerek yakın yörüngenin bize sunduğu fırsatları değerlendireceğiz. Haberleşme, gözlem, araştırma ve savunma amaçlı kullanılan küçük uzay araçlarında yeni yönler keşfetmek ve teknolojiler geliştirmek için bir platform oluşturacağız. Amacımız, konferans aracılığıyla küçük uydu sektörüne yatırım yapmak isteyen kurum ve kuruluşlar ile bilim insanları, uzman akademisyenler, üretici firmalar ve savunma sanayinin öncülerini bir araya getirerek, Türkiye merkezli uluslararası bir uydu ekosistemi inşa etmektir.

Eşzamanlı gerçekleşecek ücretsiz V-SAT semineri

Skytech sponsorluğunda, 45 ilden ilgili meslek oda başkanlarının da destek verdiği eşzamanlı bir V-SAT (Uzak ve Yakın Yörünge Geniş Bant İnternet) eğitim semineri de düzenlenecek. Ücretsiz olarak gerçekleşecek seminerde uzak yörünge KA Bant uydularında geniş bant, internet kurulum, devreye alma, servis konu başlıklarında teknik servis ekiplerine ve esnafa eğitim verilecek. Neta, Profen, Türksat, Eutelsat-OneWeb, İşNet, Vsat ve İlgili üniversitelerin uzay bölüm ve birimlerinin katkılarıyla gerçekleşecek olan seminerin sertifikalandırması ise TÜRKSAT, TUYAD ve BTK Akademi tarafından yapılacak.

Özellikle afet zamanlarında yaşanan iletişim sorunlarına çözüm olarak uydudan internete erişim imkânı sağlayan V-SAT eğitimleri teknik servislere yeni bir kapı açması sebebiyle stratejik bir önem de oluşturuyor. Seminer kayıt için bu linki tıklayabilirsiniz;  cubesatvision.com/seminer

Uluslararası iş birlikleri için B2B toplantıları

Sektör profesyonellerini bir araya getiren konferans, iş birliği yapmak isteyen kurum ve kuruluşları BTK Salonu içindeki özel odalarda B2B görüşmesine davet ediyor. Başvuru talepleri için kayıtlar cubesatvision.com/b2b linki üzerinden alınıyor.

14 Aralık 2023 Ankara BTK Salonu’nda Saat 09:00-17:00 arasında gerçekleşecek konferans için girişler sektör temsilcileri için ücretsiz olup, mutlaka öncesinde cubesatvision.com/#form1’undan kayıt olunması gerekiyor.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 549 kişi okudu.
Kategori: Bilişim / Teknoloji, Etkinlik, İhracat / İthalat, KAMU, Mobil Teknolojiler, Uluslararası, Yatırım

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor