Bayraktar: Türk Yapay Zeka Modeli T3-AI.LE Piyasaya Sürülecek

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, katıldığı Take Off zirvesinde Türk mühendislerin geliştirdiği bir yapay zeka modeli üzerinde çalışma yaptıklarını duyurdu. 'T3-AI.LE' olarak adlandırılan proje bütün dilleri kapsayacak. İşte detaylar..

İstanbul’da düzenlenen Uluslararası startup zirvesi Take Off’ta, konuşan Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Türkiye'nin teknolojik alanda önemli bir hamle yapmasını sağlayacak bir projeyi resmen duyurdu. 

Bayraktar yaptığı açıklamada, yapay zekanın giderek tüm dünyayı etkisi altına aldığını ve iyi amaçlar için kullanılması durumunda insanlığa fayda sağlayacağını belirtti.

Yapay Zeka Yarışında T3-AI.LE Rüzgarı Esecek

Selçuk Bayraktar, yapay zeka projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda  yapay zeka projesinin Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı öncülüğünde, Baykar ve Cezeri ekibinin resmi olarak çalışmalara başladığını belirtti. Ayrıca yapay zeka dil modelinin de ismi belli oldu. Şirket tarafından aktarılan bilgilere göre yerli ve milli yapay zeka modelinin adı T3-AI.LE olacak.

Ayrıca Baykar tarafından geliştirilecek olan doğal dil işleme modelinin Türkçe tabanlı olmak üzere bütün dilleri de kapsayacağı açıklandı. Bu durum, yapay zekan projesinin daha işlevsel bir alana yayılmasına katkı sağlayacak.

Selçuk Bayraktar konuyla ilgili devam ettiği açıklamalarında geliştirecekleri yapay zekanın tamamen insanlığa yarar sağlamaya yönelik olacağını belirterek amaçlarının insanlığa bu alanda kullanıcı dostu bir çözüm sunmak olduğunu söyledi.

Yapay zeka ile ilgili müjdeyi duyuran Selçuk Bayraktar şöyle konuştu:

"Doğal dil işleme modelinin, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı öncülüğünde, Baykar'dan da bir ekibimiz, yine Cezeri'den bir ekibimiz, Türkçe merkezli olmak üzere, tabii ki bütün dilleri de kapsayacak şekilde çalışmaları yürütmeye başladık. Tümüyle açık kaynak olacak. Türkiye'nin ilk geliştirici cemiyetiyle beraber yürütülmüş büyük, doğal dil işleme modelini, projesini başlattık. Bunu da şimdiden sizlerle paylaşmak istedim."

Dünyanın önde gelen firmalarının yapay zeka teknolojisini geliştirme yönünde önemli adımlar attığı günlerde, Türk yapay zeka modeli 'T3-AI.LE' piyasaya sürülecek. 

Baykar'ın Yapay Zeka Eki̇pleri̇ Hangi̇ Alanda Çalışma Yürütüyor?

Baykar Yapay Zeka Birimi ekiplerinde; yürütülen çalışmalar ileri seviye otonomi, durumsal farkındalık ve gelişmiş emniyet olmak üzere üç ana grup altında sınıflandırılıyor. Ekipler;

  • Makine Öğrenimi ve Kural Tabanlı Akıllı Sistemler
  • Bilgisayarlı Görü ve Görüntü İşleme
  • Sinyal ve Veri İşleme
  • Derin Öğrenme
  • Pekiştirmeli Öğrenme
  • Rota, Hareket ve Manevra Planlama
  • Olasılık Temelli Yaklaşımlar
  • Büyük Veri İşleme ve Yönetimi

gibi farklı disiplinlerde akıllı sistemler geliştirerek, savunma ve havacılık sektöründe yeni teknolojiler üretmeyi amaçlıyor. Ekip, oldukça ileri görüşlü, çalışkan ve yapay zeka, otonom sistemler, robotik gibi konularda uzman kişilere sahip.

Selçuk Bayraktar'ın Take Offta yaptığı konuşmanın tamamını buradan izleyebilir / dinleleyebilirsiniz;

Hepimizi heyecanlandıran bu güzel haberi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor