TRAI Yapay Zeka Girişimleri Haritası Eylül 2023 Yayınlandı

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI)’nin hazırladığı TRAI Yapay Zeka Girişimleri Haritası’nın Eylül 2023 güncellemesi yayınlandı. Ekosistemde üretken yapay zeka alanındaki girişimlerin sayısı artıyor.

Türkiye’de kurumsal ve toplumsal yapay zeka farkındalığını artırmak ve ekosistemi geliştirmek amacıyla kurulan “Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi”nin TRAI Girişimler Haritası (Eylül 2023) yayınlandı. 2017 yılında 24 yapay zeka girişimi ile başlayan ve yılın her çeyreğinde güncellenen TRAI Girişimler Haritası’nda en yeni güncelleme ile toplam 325 yapay zeka girişimi yer aldı.

2023 yılının üçüncü çeyreğinde üretim, perakende, e-ticaret, online pazar yerleri, bankacılık, enerji, sürdürülebilirlik, siber güvenlik alanları yoğunluklu olmak üzere özellikle üretken yapay zeka alanında yapılan çalışmalar dikkat çekiyor. Perakende sektöründe online çalışmaların yanı sıra, çok kanallı (omnichannel) çözümlerin ön planda olduğu gözlemleniyor.

Haritada yapay görü, makine öğrenmesi, öngörü ve veri analitiği, chatbotlar ve diyalogsal yapay zeka, dopal dil işleme, optimizasyon, robotik süreç otomasyonu (RPA),otonom araçlar, arama motoru ve arama asistanı, akıllı platformlar, nesnelerin interneti, üretken yapay zeka kategorilerinde yapay zeka girişimleri yer alıyor.

2023 yılının üçüncü çeyreğinde yeni eklenen girişimlerin sektörel dağılımı:

 • Bon Intelligence: Perakende
 • Catch.it: Genel, Üretim, Perakende, Bankacılık, Sigortacılık, E-ticaret, Online pazar yerleri, Otomotiv, Hukuk, Tarım, Akıllı Şehir, Enerji, Sürdürülebilirlik, Sağlık, Telekom, Savunma, Eğitim, Lojistik, Güvenlik, Siber Güvenlik
 • Crait.it: E-ticaret, Online Pazar Yerleri
 • Curiosity Tech: Genel, E-ticaret, Sürdürülebilirlik, Eğitim
 • Decktopus: Genel, Marketing
 • Homster:  Perakende, E-ticaret, Online Pazar Yerleri, İnşaat, Emlak, İç Mimari Tasarım
 • Next Geo: Perakende, Bankacılık, Otomotiv, Enerji, Telekom
 • Poltio: Genel, Perakende, Bankacılık, Sigortacılık, E-ticaret, Online, Pazar Yerleri, Otomotiv, Akıllı Şehir, Sürdürülebilirlik, Sağlık, Telekom, Eğitim, Lojistik, Güvenlik
 • Pooly: Sürdürülebilirlik, Mobilite
 • Refabric: Moda, Sürdürülebilirlik
 • Telescope: Marketing/Digital Marketing SaaS
 • VISIGHT Teknoloji: Üretim, Bankacılık, Akıllı Şehir, Güvenlik
 • Wiro.ai: Genel

Harita işbirliğine odaklanan özel sektör liderlerinin ve yatırımcıların merceğinde

TRAI Yapay Zeka Girişimleri Haritası bir yandan ekosistemdeki gelişimi takip edebilmemizi sağlarken bir yandan da özel sektör ve yatırımcıların yakından takip ettiği bir araç olarak kullanılıyor. Yeni girişimleri takip eden yatırımcılar haritaya eklenen girişimleri yakın markaja alıyor. Aradıkları çözüme ekosistem işbirlikleri ile ulaşmayı hedefleyen şirketler de hem var olan hem de yeni eklenen girişimlere güncellenen harita aracılığı ile sağlıklı bir şekilde ulaşabiliyorlar.

TRAI Yapay Zeka Girişimleri Haritası’nda yer alarak TRAI girişimleri, etki alanlarını genişletiyor. TRAI ekosistem etkinlik ve faaliyetlerinde aktif rol alıyor, etkinliklere konuşmacı olarak katılıyor ve/veya TRAI Summit ve TR AI Week gibi etkinliklerde stant alanlarında ve startup sahnesinde yer alabiliyorlar.

TRAI Girişimler Haritası (Eylül 2023) ayrıntılarına turkiye.ai/startup-map adresinden ulaşabilirsiniz. TRAI yapay zeka girişim ekosisteminin bir parçası olmak için turkiye.ai/startup-application-form adresinden başvurabilirsiniz.

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI): Türkiye’de yapay zeka farkındalığını artırmak ve ekosistemi geliştirmek amacıyla 2017’de kuruldu. TRAI ekosisteminde yer alan girişimlerin akademi ve özel sektör ile buluşmalarına, ortak proje yapmalarına, yatırımcı bulmalarına ve yurt dışına açılmalarına yardımcı olmakta.

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi hakkında detaylı bilgi için turkiye.ai web adresini ziyaret edebilirsiniz. Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor