Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Accelerate2030 Türkiye 2019 Finalistleri Belli Oldu

Anadolu Efes, Impact Hub İstanbul ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde yürütülen ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkıda bulunan girişimlerin seçilerek, büyümelerinin desteklendiği Accelerate2030 Programı’nın Türkiye finali tamamlandı.

Anadolu Efes, Impact Hub İstanbul ve UNDP işbirliğinde yürütülen, en yenilikçi ve gerçekleştirilebilir sosyal fayda girişimlerinin desteklendiği Accelerate2030 Programı’nın final etkinliği Impact Hub İstanbul’da gerçekleşti. 50’yi aşkın girişim arasından Türkiye final sahnesine 10 girişim çıktı. Çıkan girişimler arasından Accelerate2030 desteğini almaya hak kazanan girişimler ise Biolive, Naturansa, Joon ve Tolkido oldu. Seçilen girişimler Türkiye’de sürecek 6 aylık destek programına dâhil olurken aynı zamanda Ekim ayında İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilecek finale başvurma şansını elde etti.

İşte Finale Kalan O Girişimler

  • BIOLIVE: Plastikle ilgili problemlerin üstesinden gelmek ve biyoplastik pazarındaki eksiklikleri gidermek amacıyla zeytin çekirdek ve atıklarından tamamen doğal biyoplastik granüller üreten bir biyoteknoloji şirketidir. Biyolojik olarak parçalanabilen, kanserojen ve toksik madde içermeyen Bio-Pura isimli hammaddeleri ile Biolive, farklı sektörler ve özel uygulamalar için ideal çözümler, düşük maliyetli hammadde alternatifleri sunar. Biolive, 2018’den beri elektronik malzemeler, bebek ürünleri, otomotiv, hijyenik ürünler, ev gereçleri, gıda paketleme endüstrisi gibi alanlar için biyo granüller satmaktadır.
  • NATURANSA: Tüketici öncesi gıda atıklarının ayrıştırılması yoluyla yetiştirilen yenilebilir böceklerden yüksek kalitede protein üreten bir girişimdir. Üretilen böceklerden protein tozu elde ederek ölçeklenebilir bir teknoloji oluşturur ve siyah asker sineği larvaları ile organik atıkların geri dönüşümünü sağlar. Giderek artan insan nüfusu için sürdürülebilir bir beslenme yöntemi de önermektedir. Naturansa’nın üretim sürecinde; ilk olarak meyve-sebze atıklarının böceklerle çözündürülmesi sonrasında çıkan malzeme filtrelenir. Sonrasında içerisindeki böcekler ayrıştırılır ve geri kalan kompost olmuş yiyecekler gübre haline gelir. Bu gübreler satışa sunulmaya hazırdır. Ayrılan böcekler de kurutulur ve çekilir. Bu işlem sonucunda da yüksek kalite protein tozu elde edilir ve farklı sektörlerde kullanılır. Şu anda evcil hayvan gıda pazarını hedefleyen girişim, insan tüketimine geçmeyi de planlamaktadır.
  • JOON: Dezavantajlı gruplar ile çalışarak, zanaatı modern üretim yöntemleri ve tasarımla birleştiren Joon, meydana getirdiği yeni kullanışlı ürünlerin günlük hayata katılmasında öncü olur. Bu ürünler üzerinden üretici hikayelerini de paylaşan Joon, hem müşterileri zanaatkarların hayatlarına konuk eder, hem de ortak kültürel değerlerin yaşatılmasını sağlar. Joon’un üretim süreci, dezavantajlı durumdaki üreticiler ve zanaatkarlar ile tanışıp, onların yetkinliklerini en iyi şekilde anlamaya çalışarak başlar. Daha sonra üreticilerin yetkinliklerine en uygun tasarım çözümlerini geliştirir ve çeşitli ürünleri son tüketici ile buluşturur.
  • TOLKİDO: Konuşma problemi yaşayan otizmli çocuklara kişiselleştirilmiş eğitimi mümkün kılmak amacıyla yola çıkmaktadır. Türkiye’de sadece lise dönemine kadar eğitim alabilen otizmli bireyler geri kalan yaşamlarını devam ettirebilmek için ailelerine bağımlı kalmaktadırlar. Tolkido, otizmli bireyler iletişim becerilerini geliştirebilsin diye, teknolojiyi kullanan görsel eğitim kartları üretmektedir. Tolkido sistemi, bir peluş oyuncaktan ve kartlardan oluşur. Kartların üzerindeki görseller, aile veya öğretmen tarafından çocukların ihtiyaçlarına yönelik hazırlanır ve kartların üzerine yapıştırılır. Kartların içerdiği ses kayıtları ise bilgisayar aracılığı ile oyuncağa kaydedilir. Kartların oyuncağa yaklaştırılmasıyla birlikte oyuncak, ses kayıtlarını seslendirir.

Accelerate2030

Accelerate2030 Programı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.accelerate2030.net web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız