Growtech Eurasia 2018'e 120 Ülkeden Rekor Katılım!

2019 yılında, 19.uncusu gerçekleştirilecek olan Growtech Eurasia 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı'nın tarihi belli oldu. Detaylar haberimizde..

2019 yılında 19'uncusu gerçekleştirilecek olan Growtech Eurasia 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı'nın tarihi belli oldu. Fuar, 27-30 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya Expo Center’da gerçekleştirilicek.

2018 yılında 120 ülkeden 86 bin 780 ziyaretçi ve 30 ülkeden 800’ün üzerinde firma ve markanın yer aldığı fuarda, katılımcılar şimdiden önümüzdeki yılın fuarındaki yerlerini ayırttı.

Growtech Eurasia Artık Bir Dünya Markası

2018 yılında gerçekleştirilen Growtech Eurasia 18. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı hakkında değerlendirmede bulunan Growtech Fuar Direktörü Engin Er, “18 yıldır Antalya’da düzenlemekte olduğumuz dünyanın en büyük seracılık fuarı Growtech, artık bir dünya markası haline geldi. 800’ün üzerinde tarım sektörünün uluslararası firma ve markaları, 120 ülkeden uluslararası ziyaretçiler, ülkemizin ve dünyanın saygın basın kuruluşlarının temsilcileri, hepsi 4 gün süreyle Antalya’da Growtech’de aynı çatı altında buluştu. 120 ülkeden yaklaşık 87 bin ziyaretçi ile kendimize koyduğumuz ziyaretçi hedefimize ulaştık, hatta geçtik. Dünya genelinde başta ekonomik olmak üzere pek çok sıkıntı yaşanırken, salonlarında yürümekte zorlanacağınız kadar kişinin ziyaret ettiği ve aynı anda birçok farklı dilin konuşulduğunu duyduğunuz ve farklı kültürel kıyafetler gördüğünüz uluslararası bir fuar düzenlemenin haklı gururunu yaşıyoruz. Fuarımız önümüzdeki yıl, 27-30 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek. Hazırlıklarımıza şimdiden başladık. Hatta katılımcılarımızın birçoğu, şimdiden önümüzdeki yıl için yerlerini ayırttılar.” dedi.

En Çok Ziyaretçi Gelen İlk 5 Ülke: İran, Ürdün, Irak, Mısır ve Cezayir 

Dünyanın en büyük seracılık fuarı, Growtech Eurasia 18. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı, Antalya’da 120 ülkeden 86 bin 780 ziyaretçi ve 30 ülkeden 800’ün üzerinde firma ve markanın katılımı ile gerçekleşti. En çok ziyaretçi gelen ilk 5 ülke sırasıyla İran, Ürdün, Irak, Mısır ve Cezayir olurken, Antalya, İzmir, İstanbul, Ankara ve Konya, en çok ziyaret gerçekleştiren iller oldu. Hollanda, İspanya, Çin, Kore ve bu yıl ilk kez Macaristan, ülke bazında Milli Katılım ile yer aldı. 28 Kasım-01 Aralık 2018 tarihleri arasında Antalya Expo Center’da 50 bin m2 alanda ‘Tarım ve Teknolojinin Global Buluşması’ ana temasıyla düzenlenen fuarda, ‘Tohumculuk’, ‘Sera ve Sulama Teknolojileri’, ‘Bitki Besleme ve Koruma’, ‘Traktör ve Tarım Makinaları’ ile ‘Hayvancılık’ olmak üzere toplam 5 kategori yer aldı.

Yatırımcı Heyetler Önemli Alımlar ve İşbirlikleri Gerçekleştirdi

T.C. Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde ve Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği (BAİB) organizasyonunda fuara eş zamanlı olarak Alım Heyeti Programı düzenlendi. Azerbaycan, Bahreyn, Kırgızistan, Kosova, Lübnan, Sudan, Suudi Arabistan, Tunus, Moldova ve Ürdün'den 29 firma, programa katıldı. Ayrıca, dünyada seracılık konusunda en büyük yatırımları yapan Rusya ve Özbekistan gibi pek çok ülkeden yatırımcı heyetler Growtech Eurasia’da önemli alımlar ve işbirlikleri gerçekleştirdi.

‘Tarım ve Teknolojinin Global Buluşması’ ana temasıyla yapılan Growtech Eurasia 18. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı,bu yıl da dikkat çeken ürünlere, yeniliklere, Ar-Ge yatırımları ve çarpıcı markalara ev sahipliği yaptı. Yapay zeka ile çalışan uzaktan kumandalı tarım makinaları, drone’lar, solucan gübresi üreten makineler gibi özellikle tarımın ve çiftçinin yanında olan, onların ihtiyaç ve beklentilerine çözüm üreten markalar damga vurdu.

Her yıl tarıma dair en son ve teknolojik gelişmelerin tanıtıldığı Growtech Uluslararası Sera,Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı, çok sayıda etkinliğe de evsahipliği yaptı. Fuar kapsamında bu yıl ikinci kez Tarım Sohbetleri düzenlendi. ‘Türk Tarımındaki Fırsatlar’ konulu panele Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Eroğlu, Yüksel Tohumculuk İş Geliştirme Müdürü Ziya Yılmaz, Sera Konstrüksiyon, Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) Başkanı Bülent Aytekin katıldı. Panelde, Yüksel Tohumculuk İş Geliştirme Müdürü Ziya Yılmaz, Türk firmalarının ölçek farkı gözetmeksizin dünya firmaları ile rekabet edebildiğini söyledi. SERKONDER Başkanı Bülent Aytekinise “Eski seranı getir, yeni seranı götür” şeklinde bir proje ile çok eski çiftçi seralarının modernize edilmesinin gerektiğine değindi.ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Eroğlu’da ATSO bünyesinde kurulan ve nitelikli projeler ve sahipleri ile firmaları biraraya getirmeyi amaçlayan inovasyon merkezinin kuruluş müjdesini verdi.

Tarımın Prestijli Ödülleri Sahiplerini Buldu

ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri ile 3.Bitki Islahı Proje Pazarı ödüllerinin kazananları, Growtech Eurasia Uluslararası Tarım Fuarı kapsamında düzenlenen törenleri ile sahiplerini buldu. Ödül törenlerine, Antalya Vali Yardımcısı Ali Taşkın Balaban, K.K.T.C. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Davut Karayel ve Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz katıldı. Törende yapılan konuşmalarda, tarımsal araştırmalara daha fazla AR-GE bütçesi ayrılması yönünde temenniler dile getirildi.

4 gün süresince etkinlik alanında Muratpaşa Belediyesi, Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GÜİD), Sera Konstrüksiyon, Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER), Antalya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi ve Muratpaşa Ziraat Odası tarafından tarımsal üretime dair önemli konularda panel, konferans ve sunum gibi etkinlikler gerçekleştirildi.

Growtech Eurasia 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.growtech.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor