Tarımın Geleceği Ankara Çalıştayında İrdelendi!

Mimar ve Mühendisler Grubu Ankara Şubesi tarafından organize edilen 1. Gıda ve Tarımda Yenilik Çalıştayı önemli isimlerin katılımıyla Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Detaylar haberimizde..

Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Ankara Şubesi tarafından organize edilen 1. Gıda ve Tarımda Yenilik Çalıştayı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay'ın da katılımıyla Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Konferans Salonu'nda gerçekleşti.

Bakanlığın Ar-Ge Çalışmalarına ve Desteklerine Vurgu Yapıldı

Açılış konuşmalarıyla başlayan programda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç, dünyada nüfusun hızla arttığını ifade ederek, “Gıda ve tarım için kullanılan doğal kaynaklar ise azalıyor. Bu nedenle tarım ve gıda sektöründeki sorunları çözmek, sektörde sürdürülebilir bir kalkınma gerçekleştirmek her zaman için önemli ve stratejik bir alan olmuştur.” dedi. Gıda ve tarım sektörünün yaklaşık 6 milyon çalışanı, 60 milyar dolar civarındaki hasılası ve 17 milyar dolarlık ihracat kapasitesiyle Türkiye'nin stratejik alanlarından biri olduğunun altını çizen Tunç, Bakanlığın Ar-Ge çalışmalarına ve desteklerine vurgu yaptı.

Türkiye’de tarımın durumu, tarımda yapılması gerekenler ve tarımın geleceğinin masaya yatırıldığı çalıştayda; Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, ilerleyen dönemlerde dünyada temiz su ve gıdayla ilgili savaşların olabileceğine değinerek, çalıştayın başta gıda ve hayvancılık olmak üzere tüm alanlarda hayırlara vesile olmasını diledi.

Sürdürülebilir Gıda Üretimi Konusunda Ciddi Atılımlar Yapılmalı

MMG Genel Başkanı Osman Balta, Türkiye'nin orta gelir düzeyini aşması için yüksek teknolojili üretime geçmesi gerektiğini ifade ederek, "Ülke olarak bizim mutlaka yüksek teknolojili ürünler üretebilmek adına tarımsal ürünlerimizde de dijital dönüşümü tamamlamamız, topraklarımızı en etkin ve verimli şekilde kullanmamız gerekiyor." dedi. Türkiye'nin, topraklarını verimli şekilde işleyemediğini belirten Balta, özellikle sürdürülebilir gıda üretimi konusunda ciddi atılımlar yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Tarımın Bir Sonraki Evresi "Nesnelerin İnterneti" 

MMG Ankara Şube Başkanı Yılmaz Ada ise tarımın bir sonraki evresinin "nesnelerin interneti" olacağına dikkati çekerek, dijital sensörlerle donatılmış tarım makinelerinin, insansız traktörlerin ve uydu destekli arazi işlemenin tarımsal üretimin merkezine yerleşeceğini söyledi.

3. Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi ve Sergisi, 17-18 Ekim'de

Açılış konuşmalarının ardından TAGEM Genel Müdürü H. Gazi Kaya, "Kamu, Özel Sektör ve Üniversite-Ar-Ge ve İnovasyon İşbirliği" konulu sunumunu gerçekleştirdi. Doç. Dr. Ufuk Türker, Tarım 4.0: akıllı tarım ve tarımda dijitalleşme konularına değinirken, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Kafkas, biyoteknoloji ve tarımda yenilik fırsatları hakkında bilgi verdi. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü’nün yöneticisi olduğu “Tarımsal Girdilerin Millileştirilmesi ve Ticarileştirilmesi” konulu panelde ise; Türkiye'nin ilk yerli traktör fabrikası Tümosan (Türk Motor Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi) Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Özgür Güven, Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Yıldız ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Davut Keleş konuşmacılar arasında yer aldı.

Türkiye’de tarımda yapılması gerekenler, tarımın geleceği ile ticarileşememe, sanayideki dönüşüm ve Ar-Ge tabanlı yerel kalkınmanın önündeki engellerin giderilmesi konularına dikkat çekmek isteyen MMG, tüm bu çalışmaları kapsayacak 3. Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’ni 17-18 Ekim tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirmeyi planlıyor.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor