Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Habip Asan: Tasarımcılar İçin Tasarım Vadisi Kurulacak!

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, sanayicilerin ve KOBİ'lerin tasarımla ilgili her türlü bilgi ve danışmanlık ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Tasarım Vadisi kurulacağını bildirdi.

Asan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurulacak Tasarım Vadisi ile ilgili detayları anlattı. Tasarım Vadisi'nde, tasarımcıların ve sanayicilerin etkileşim içinde faaliyet göstereceği birçok alan olacağını belirten Asan, "Burada tasarım ofisleri, İş Geliştirme/Kuluçka Merkezi, ortak çalışma alanı, Prototip Test Merkezi, Ulusal Tasarım Araştırma Merkezi, Tasarım ve Malzeme Kütüphanesi ve sergi alanı yer alacak. Alandaki tasarım ofislerine gelir ve kurumlar vergisi istisnası, sigorta primi işveren hissesi desteği gibi çeşitli muafiyetler sağlanacak." dedi.

Asan, Tasarım Vadisi'nin İstanbul'da kurulacağını, yerle ilgili çalışmaların devam ettiğini, yerin belirlenmesinin ardından da vadinin kurulacağı bölgeyle ilgili mimari proje çalışmalarının yapılacağını söyledi.

Vadinin, teknoloji geliştirme bölgesi olarak tasarlanacağına işaret eden Asan, bu amaçla oluşturulacak kurucu heyetinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜRKPATENT ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bulunacağını dile getirdi.

Asan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün duyurduğu işletmelere tasarımla ilgili her türlü bilgi ve hizmetin sağlanması amacıyla söz konusu Tasarım Vadisi'nin oluşturulacağına dikkati çekerek, "100 bin metrekarelik alana kurulacak Tasarım Vadisi'nde, başta endüstriyel tasarımcılar olmak üzere, grafik ve modayla birlikte yaklaşık 500 tasarım ofisi yer alacak." diye konuştu.

Tasarım ofisleriyle sanayicilere ve KOBİ'lere özel bir alanda hizmet sunulacağını anlatan Asan, şöyle devam etti: "Makineden elektroniğe, inşaattan gıdaya, tekstilden modaya kadar her alanda tasarım hizmeti sunulacak, üretilen ürün ve hizmetlerde katma değer yaratılacak. Özellikle yeni mezun genç tasarımcılar için kurulacak ortak çalışma alanıyla gençlerin ofis kirası ödemeden tasarım yapmaları ve tasarım ekipmanlarından ücretsiz yararlanmaları sağlanacak."

Asan, tasarımcılar için "İş Geliştirme/Kuluçka Merkezi" oluşturulacağını ve tasarımcıların şirketleşme öncesinde belirli riskleri almadan ve masraf yapmadan yeterli iş kapasitesine ulaşıncaya kadar Tasarım Vadisi'nde büyümelerine yardımcı olunacağını bildirdi.

Sanayicilere yönelik çalışmalara da değinen Asan, "Prototip Test Merkezi'nde sanayicinin ihtiyaç duyduğu ürünler tasarlanacak, prototipler üretilecek ve test edilecek. Ulusal Tasarım Araştırma Merkezi'nde tasarımla ilgili teknolojik gelişmeler takip edilecek, ulusal ve uluslararası araştırmalar yapılacak ve raporlar hazırlanacak." ifadesini kullandı.

Tasarım Kütüphanesi'nde tasarımla ilgili araştırma yapan kişilerin yararlanması amacıyla ulusal ve uluslararası akademik bilimsel yayımların ve dergilerin yer alacağını dile getiren Asan, şunları kaydetti: "Malzeme Kütüphanesi'nde öğrenciler, tasarımcılar, mühendisler, üreticiler ve tasarım müşterilerinin deney yaparak malzemelerin teknik özellikleri ve davranış biçimleri hakkında bilgi edinmeleri amacıyla polimer, cam, seramik, metal ve benzeri malzeme koleksiyonları bulunacak. Ayrıca, öğrenciler için tasarım atölye çalışmaları düzenlenerek, üç boyutlu yazıcılarla tasarım yapma eğitimi verilecek. Sergi alanında duayen ve yeni tasarımcıların çalışmaları sergilenecek ve gençlerin bu alana ilgi duymaları sağlanacak."

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.110 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, KAMU, Yeni Girişim
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız