Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
TÜRKPATENT Patent Atölyesi Öğrenciler İçin Faaliyete Geçti!

TÜRKPATENT ve Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü işbirliği ile ortaöğretim ve üniversite öğrencilerine interaktif patent araştırma ve uygulama eğitimleri vermek amacıyla TÜRKPATENT bünyesinde oluşturulan Patent Atölyesi açıldı.

Ülkemizde üretilen patentlerin sayısının ve niteliğinin artırılması için gerekli insan kaynağı ihtiyacının eğitim ve öğretimin temelinden başlayarak giderilmesini ve mevcut potansiyeli artırmayı amaçlayan proje, MEB ve TÜRKPATENT arasında imzalanan protokol ile başlatıldı.

Proje kapsamında, gençlerimizin; patent başvurularının nasıl yapılacağı, ne tür buluşlar için patent alınabileceği, bilgiye erişimde izlenmesi gereken yol gibi konularda bilgi ve becerilerinin artırılması ve eğitim-öğretim ile elde ettikleri birikimlerini yeni fikirlerle buluşlar ortaya çıkarmak için kullanabilmeleri hedeflendi.

İlk aşamada orta öğretim ve lise öğrencilerine uygulanacak projenin ileride tüm eğitim kademelerinde hayata geçirilmesi planlanıyor. Projenin açılışına ilk uygulamalar için pilot olarak seçilen Ankara Fen Lisesi, Doğa Koleji Lisesi, Ankara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri katıldı. Patent Atölyesi birer haftalık eğitimler halinde gerçekleştirilecek ilk grup atölye çalışmasına ise Ankara Fen Lisesinden 15 öğrenci ile başladı.

Eğitimle, öğrencilerin günlük hayatın her alanında buluş yapmayı gerektirecek teknik problemlerin varlığını kavraması, bu teknik problemleri tespit edebilen herkesin potansiyel buluşçu olabileceğinin, yapılan buluşların patent ile korunmasının önemli olduğunun aktarılması ve patent veri tabanlarından araştırmanın öğretilmesi amaçlanıyor.

Ders programı kapsamında, önemli ölçüde görsel öğeler (video, resim) kullanılmasının yanı sıra derslerin belli bölümlerinde ünlü buluşların kısa hikâyelerinin patent perspektifinden aktarılması da yer alıyor.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.195 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Girişim Gelişmeleri, Yeni Girişim
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız