Üç Önemli Lider İsimden Girişimcilere Üç Ciddi Ders!

Kalıcı planlar yapmak da, gündelik ilerlemeler kaydetmek de kendi elimizde. Bu esnada, daha önce bu yolları yürümüş ve hatta zirveye ulaşmış insanların hayatlarına bir göz atmak; ciddi dersler çıkarmamızı sağlayabilir. Detaylar haberimizde..

Kalıcı planlar yapmak da, gündelik ilerlemeler kaydetmek de kendi elimizde. Bu esnada, daha önce bu yolları yürümüş ve hatta zirveye ulaşmış insanların hayatlarına bir göz atmak; ciddi dersler çıkarmamızı sağlayabilir.

Fortune Dergisi, klasikleşmiş dünya liderleri listesini elli isimli yeni hâlini geçtiğimiz günlerde paylaştı. Listede Papa’dan, LeBron James’e; Shakira’dan Lisa Su’ya dek alanlarında sözü geçen, kitleler üzerinde etki alanlarını oluşturmuş pek çok farklı sektörden lider var.

Benzeri pek çok yerde yayımlanan bu tarz listelerde belirlenen isimler daha dikkatli incelendiğinde sadece “yükselişte” olan isimler değil; kalıcı hamleler yapmış ve alanlarında yeni yollar açıp peşlerinden gelecek kişiler için de bir rehber görevi yapmış kişiler oldukları görülebilir. Hatta öyle ki, açtıkları yollar onlarla alakalı olmayan sektörlerde ilerlemeye çalışan kişiler için de önemli motivasyon kaynakları sağlayıp, yol haritası çizmeye muktedir.

Dünya gazetesi yazarlarından Ela Erozan Gürsel, bu isimler arasından seçtiği üç liderin onları zirvede de yalnız bırakmayan tercihlerini derledi.

1- Melinda Gates

Bill & Melinda Gates Vakfı’nın kurucu ortağı olan Melinda Gates; 2017 yılının Şubat ayında doğum kontrolüne verdiği önemimi vurgulamak adına 2020’ye dek 120 milyon kadının erişebileceği seviyeye ulaştıracaklarını müjdeledi. Üreme hakkı ve ekonomik büyüme arasındaki bağlantıyı, dünya nüfusunun orantısız artışı ve finans sektöründeki çalkantılı gelecek imajı ile kurguladı. Bütün bunların yanı sıra vakfın 2015 yılına dek yaptıkları 37 milyar dolarlık hibe ile gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlar güçlendirildi ve bulaşıcı hastalıkları önleme konusunda önemli adımlar atıldı.

2- Jeff Bezos

Amazon’un kurucusu ve CEO’su olan Bezos, sadece bir değil iki sektörde liderlik dürtülerinin sonuçlarına ulaştı. ABD’deki çevrimiçi satışların %43’ünü tek başına gerçekleştiren amazon.com; 2017’de yaptığı bu atılımla perakende sektöründeki fiyatların ucuzlamasını ve teslimatların hızlanmasını sağladı. Bezos’un bulut teknolojisi üzerüzerine geliştirdiğiği Amazon Web HHizmetleri ise teknoloji sektöründe bilggi teknolojileleri ekonomisinene katkı sundu. Yetmedi: Amazon Stüdyoları ile üç Akademi Ödülü kazandı!

3- Samantha Bee

İlk olarak 2016 yılında televizyonlarda yerleşmiş bir kültür olan “late-night” konseptli “Full Frontal with Samantha Bee” programını TBS’de e yapmaya başlayan Samantha Bee, zirveye başkanlık se- çimlerinde ko-komedyenlik yeteneğini ortaya koyduğu skeçlerle erişti. “Full Frontal” gittikçe markalaşırken Bee viral kliplerle ve YouTube’da eriştiği 168 milyona varan izlemelerle komedi ve televizyon sektöründe yıllardır süregelen erkek hegemonyasını sarstı.

İşte Üç Lider İsimden Çıkarılacak Üç Ders

Üç farklı sektörden isimler baz alınarak derlenilen ve neden zirvede olduklarına dair kısa ipuçlarının paylaşıldığı bu isimlerden çıkarabileceğimiz dersler neler?

İlk Ders: Kimsenin çözmediği problem, çözümsüz değildir Melinda Gates gibi pek çok isim küresel ısınma, bulaşıcı hastalıklar, dünya nüfusunun orantısız artışı, küresel sermayenin eşitliğe aykırı dağılımı gibi konulara dair çalışmalarını yıllardır bıkıp usanmadan sürdürüyor. Attıkları adımların kıymeti bundan belki de on veya yirmi yıl sonra daha iyi anlaşılacak ancak onlar bu süre boyunca kimse çözmedi veya çözmek istemedi diye bu problemleri çözümsüz kabul edip bir köşeye çekilmedi. Çekilebilecekleri hâlde!

İkinci Ders: ‘Yetinmek’ kendine çizdiğin görünmez hapishanendir Herhangi bir sektörde zirveye oturabilirsiniz. Hatta o zirvede tekelleşebilir, sektörün dinamiklerini sadece sizin kapınızı çalanların erişebileceği noktaya çekebilirsiniz. Ancak bu noktada kapınızı bir şey daha çalacak: Yetinme güdüsü. Elde ettiğinizle yetinip, görüş mesafenizi genişletmediğiniz takdirde o kapı bir gün sizin de yüzünüze kapanabilir. Jeff Bezos, bu gerçeğin farkına oldukça erken varmış olacak ki; birbirini besleyecek farklı sektörlerde yatırımlara ve bu yatırımları kalıcı kılacak hamlelere imza attı. Hepsinde de başarılı oldu! Peri masalı mı? Hayır, buna yetinmemek diyoruz.

Üçüncü Ders: Engel, onu kabul ettiğin sürece güçlüdür Daha önce hiç yapılmadı mı? Hiç kimse bu konuda başarıya ulaşamadı mı? Deneyen onlarca kişi, yarı yolda döndü mü? Peki o hâlde, hiç yola çıkmayalım… Samantha Bee de böyle düşünseydi, late-night konseptinde başarılı olamazdı. Üstelik bu sektörde başarıya ulaşan kadın komedyen sayısı beşi bile bulmamışken, geri dönmek için çok mantıklı sebepler üretebilirdi. Ancak o kendisine güvendi, kişisel gücünün bilincine vardı. Hemcinslerinin arasından sıyrılmadı: Komedi sektörünün arasından sıyrıldı. Başarıya ulaşmak, engellerin sadece kabul ettiğin ölçüde var olabileceğini bildiğin zaman mümkün. O bunu başardı.

Dünya gazetesi yazarlarından Ela Erozan Gürsel tarafından kaleme alınan makaleyi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 5.580 kişi okudu.
Kategori: Girişimci Rehberi

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor