Buluşum Platformu'ndan 10 Girişime 375 Bin TL'lik Kaynak!

Topluma fayda sağlayacak fikirlerin projeye dönüştürülerek hayata geçmesine destek olan Buluşum’da son bir yılda 8 sosyal girişimcinin toplam 10 projesi için 375 bin TL kaynak sağlandı. Detaylar haberimizde..

Dünyanın en büyük sosyal projeleri sadece bir fikirle ortaya çıkıyor. Ancak topluma fayda sağlayacak fikirlerin çoğu, ekonomik nedenlerle hayata geçirilemiyor. Boyner Grup, kurduğu “Buluşum” platformuyla sosyal girişimcilerle destekçilerini buluşturuyor.

Topluma fayda sağlayacak fikirlerin projeye dönüştürülerek hayata geçmesine destek olan Buluşum’da son bir yılda 8 sosyal girişimcinin toplam 10 projesi için 375 bin TL kaynak sağlandı. Böylece sosyal girişimciler projelerini bir sonraki adıma taşıdı.

Boyner Grup, topluma fayda sağlayan sosyal girişimlere destek olmak için 2016 yılında kitlesel fonlama (crowdfunding) platformu olarak Buluşum’u hayata geçirdi. Buluşum, toplumsal sorunların çözümü için yaratıcı bir fikri olan ama yeterli kaynağı olmayan proje sahipleriyle, sosyal fayda sağlayacak parlak fikirleri olan sosyal girişimcilere “ufak da olsa katkım olsun” diyenleri buluşturan bir ‘buluşma noktası’ haline geldi.

Şimdiye Kadar 10 Sosyal Girişim 375 bin TL Destek Topladı

Binlerce çocuğu hayatında ilk defa sinemayla buluşturan ‘’Sinemasal’’, 14 farklı sivil toplum kuruluşuna bağış toplayan ‘’Yuvarla’’, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamayı hedefleyen ‘’SoruSana’’, Burs sistemini şeffaflaştıran “Ebursum”, Anadolu’nun zanaatkârlarının elinden çıkan el emeği ürünleri sonsuza dek yaşatan ‘’Ustamdan’’ ve görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştıran ‘’Sesli Durak’’ gibi pek çok proje binlerce insanın hayatını değiştirmek için Buluşum’da destek topladı.

  1. Yuvarla: Alışverişlerinizdeki küsüratları ‘yuvarlayarak’ sivil toplum kuruluşlarına destek olmanıza imkan sağlayan Yuvarla, Buluşum’da iki fonlama projesiyle toplam 60 bin TL kaynak topladı. Yuvarla ayrıca Buluşum aracılığıyla Boyner Grup’tan iletişim desteği de alıyor.
  2. Sesli DuraK: Görme engellilerin duraklara yaklaşan otobüsleri sesli komut sistemiyle duymalarını sağlayan bir mobil uygulama. Boyner Büyük Mağazacılık’ın da desteği ile Buluşum’da yapılan her bağış 5’le çarpıldı, Sesli Durak 60 bin TL destek topladı.
  3. Ebursum: Burs sistemini şeffaflaştırarak, tüm burs başvurularının tek bir evrakla bir online sistem üzerinden yapılabilmesine imkan sağlayan Ebursum, Buluşum’un en yeni girişimcisi oldu. Beymen müşterilerinin de desteği ile Ebursum Buluşum’dan 50 bin TL fon sağladı.
  4. Sinemasal: Köylerde yaşayan çocukları sinema başta olmak üzere sanatın tüm renkleriyle tanıştıran bir sosyal girişim. Her yıl farklı bir bölgede etkinlikler düzenleyen Sinemasal Buluşum’dan topladığı 60 bin TL destekle Adana bölgesindeki köy çocuklarını sinema ile buluşturdu.
  5. Ustamdan: Anadolu’da yok olmaya yüz tutmuş zanaatkarların eserlerini dünyaya tanıtmak amacıyla yola çıkan sosyal girişim Ustamdan, tanıtım faaliyetleri için Buluşum’da 35 bin TL destek topladı.
  6. Givin: Eski kıyafetlerinizi ve eşyalarınızı bir mobil uygulama üzerinden satışa çıkararak sivil toplum örgütlerine destek olmanızı sağlayan Givin, Buluşum ile 25 bin TL’lik kaynak yarattı.
  7. Sorusana: ÖSS’ye hazırlanan öğrencilerin çözemediği soruları birbirleriyle paylaşmasına ve Kars'taki öğrencinin sorusunu İstanbul'daki başka bir öğrencinin yanıtlamasına imkan sağlayan bir mobil uygulama. Eğitimde fırsat eşitliği için çalışan Sorusana, Buluşum’da 50 bin TL destek topladı.
  8. Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali: Sürdürülebilir bir yaşam için kültürel değişime katkı vermeyi amaçlayan SYFF her yıl tüm Türkiye’yi gezerek doğa ve toplum için film gösterimleri yapıyor. SYFF de Buluşum’da iki proje açarak toplam 33 bin TL destek topladı.

“Buluşum” platformu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.bulusum.biz web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor