Dünyanın Geleceği, Dünyanın Merkezi İstanbul'da Tartışılacak!

Dünyanın önemli fütüristleri, trendleri iş fırsatlarına çevirme yollarını, nasıl bir geleceğe hazırlanılması gerektiğini İstanbul Ticaret Odası’nın düzenleyeceği “futuristanbul” zirvesinde anlatacak. Detaylar haberimizde..

Dünyanın önemli fütüristleri, trendleri iş fırsatlarına çevirme yollarını, nasıl bir geleceğe hazırlanılması gerektiğini İstanbul Ticaret Odası’nın düzenleyeceği “futuristanbul” zirvesinde anlatacak. Thomas Frey, Hamish McRae ve Ben Hammersley sıra dışı başlıklarla gelecek. İstanbul Ticaret Odası tarafından oluşturulan, dünyanın ve ülkemizin geleceğine yön veren bir platform olan Futuristanbul, 11 Ekim tarihinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde düzenlenecek. 

İstanbul Ticaret Odası (İTO), dünyanın ve Türkiye'nin geleceğini İstanbul'da masaya yatırıyor. Geleceğe dair toplumsal, politik, ticari ve teknolojik bir öngörüye ihtiyaç olduğu mottosuyla yola çıkan İTO, bu soruların cevaplarını bulmak için dünyanın önemli fütüristlerini İstanbul'a davet etti.

Napolyon'un "Dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu" sözlerine atıfta bulunan İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, "Dünyanın geleceğini tartışmak için İstanbul'dan daha isabetli bir şehir olamazdı. Biz de bu yıl ilkini düzenlediğimiz futuristanbul ile ülkemize ve iş dünyamıza gelecekte dünyanın nasıl olacağına dair bir ufuk açmak istedik ve dünyanın önemli fütüristlerini İstanbul'a davet ettik. İnanıyorum ki iş dünyamız bu toplantılardan önemli kazanımlarla ayrılacak, buradan elde ettikleri öngörülerle gerek kendi şirketleri gerekse ülkemiz için rehber olma misyonlarını sürdürecektir" dedi.

Google'ın Fütüristi Gelecek 

'Futuristanbul' ismiyle geleceğin konuşulduğu bir platform olarak gelenekselleşmesi amaçlanan ve katılımın sınırlı olacağı organizasyonun ilk konuşmacısı Google'ın en beğenilen fütüristi Thomas Frey olacak. Geleceğe dair çığır açan fikirler ortaya atan Frey, düşünce kuruluşu Da Vinci Enstitüsü ve Google'ın en çok dikkate alınan gelecek bilimcisi olarak biliniyor. "Geleceğin eğitimi merak güdümlü olacak ve öğrenme aşırı bireyselleşecek. Eğitim şu anki kadar öğretmen ve okullara bağlı olmayacak. Kişisel kontrol ön plana çıkacak ve isteyen istediği yerde, istediği şeyi öğrenebilecek" diyen Frey"Eğitimcilerin gelecek bilimcisi" olarak da anılıyor.

Ekonomistlerin Gelecek Bilimcisi

 Avrupa'nın önde gelen fütüristlerinden biri olan ve '2020 Dünya: Güç, Kültür ve Refah' kitabının yazarı Hamish McRae, konferansın ikinci konuşmacısı olacak. Şu an, iktidarların Asya ekonomilerine geçişi ve yeni teknolojilerin dünya ekonomisine etkilerini araştıran McRae, 'küresel en iyi uygulama' hakkında yeni bir kitap üzerinde de çalışıyor.

Başkanların Danıştığı Futurist

Üçüncü konuşmacı ise Ben Hammersley olacak. Hammersley, internetin ve her yerde hızla çoğalan dijital ağların dünyadaki siyasal, kültürel ve sosyal yapılarda oluşturduğu etkiler üzerinde uzmanlaşmış bir gazeteci ve fütürist.

Ben Hammersley, hükümetlere ve şirketlere de danışmanlık yapan bir kişi. Trend ve dijital alem uzmanı olan Hammersley, sözlüklere 'Podcast' kelimesini de kazandıran isim. Hammersley'nin 2012 yılında yayımlanan "Sonrası İçin Şimdiden Bilmeniz Gereken 64 Şey" isimli kitabı modern dünyanın yeni kavramlarına ışık tutar nitelikte. 2013'te yayımlanan son kitabı "Sonrayı Anlamak İçin Şimdi: Dijital Geleceğimizi Korkusuzca Karşılayabilmek" ise teknoloji, kültür, iş dünyası ve siyasetteki en yeni fikirlere yönelik bir rehber niteliğinde.

İstanbul Ticaret Odası'nın İstanbul'a davet ettiği üç ünlü fütürist, geleceğe dair öngörülerini içeren birer sunum yapacak ve soruları yanıtlayacak.

Dünyanın bu önemli gelecek bilimcilerinin bir araya gelmeleriyle

  • Nasıl bir dünyada nasıl bir Türkiye,
  • Gelecekte iş dünyasını bekleyen ekonomik, siyasal ve toplumsal sorunlar neler?,
  • Hayal gücünün sınırları zorlamakla aşınır mı?

ve akıllara takılan daha birçok soruya cevap aranacak.

Frey, McRae ve Hammersley'in sunumlarının ardından bir de panel düzenlenecek. Moderatörlüğünü Stolk olarak tanınan İbrahim Selim'in üstleneceği panelde son olarak "Mandıra Filozofu" filmi ile gündeme gelen ünlü yönetmen Müfit Can Saçıntı, strateji uzmanı Hakan Tetik ve Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz konuşacak. Panel konuşmacıları kendi deneyimlerini ve gelecek için öngörülerini dinleyiciler ile paylaşacak ve merak edilen soruları yanıtlayacak.

Unutmayın, Futuristanbul11 Ekim tarihinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde düzenlenecek. 

Futuristanbul hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.futuristanbul.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sabah kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor