Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Küresel Mobil Veri Trafiği 2022'de Sekiz Katına Çıkacak!

Ericsson; en son Mobilite Raporu’nu yayınladı. Rapor; mobil bağlantıda sürekli bir hızlı büyüme gerçekleşeceğini ve küresel mobil veri trafiğinin 2022 yılında, şu anda olduğundan sekiz kat daha fazla olacağını tahmin ediyor.

Ericsson Mobilite Raporu, mobil ağlardaki abone artışı ve veri trafiği ile ilgili en son istatistikleri kapsıyor. Buna göre rapor, mobil verinin gerekliliğinin altını çiziyor ve 2013 yılından bu yana senelik bazda mobil veri kullanımının artışının en üst seviyeye ulaştığını, bunun başını da Hindistan’ın çektiği iletiliyor.

Akıllı telefonların kullanılması ve mobil internet hizmetlerine olan kolay erişim, trafik rakamlarının en büyük kısmını oluşturuyor. Bu trendi daha açık bir şekilde ortaya koymak için, Ericsson, “akıllı telefon mobil veri trafiğini”, “mobil veri trafiği” içerisinde analiz ediyor. 2022 yılının sonuna kadar, toplam akıllı telefon mobil veri trafiğinin dokuz kat artacağı ve ve aylık 66 ExaByte’a çıkacağı öngörülüyor. Ayrıca 2022 yılına kadar, 2,6 milyar yeni mobil genişbant abonesinin sisteme dahil olacağı tahmin ediliyor. Bu rakam her gün ortalama bir milyondan fazla abone demek.

Ericsson Stratejiden Sorumlu Üst Düzey Yöneticisi, Teknoloji ve Yeni Gelişen Teknolojiler Bölümü Başkanı Niklas Heuveldop, şunları söyledi: “Yüzlerce mobil ağda yapılan ölçümlemelerimize göre Ericsson Mobilite Raporu, sektördeki inanılmaz büyümenin altını çiziyor. 4G abonelikleri hiç olmadığı kadar hızlı büyüyor, VoLTE’nin yükselişi hızlanıyor ve trafikteki yıllık büyüme 2013’ten bu yana görmediğimiz bir seviyede gerçekleşiyor. Bu noktada sektörde 5G’nin en kısa sürede yayılmasını sağlayacak olan, ‘bağımsız olmayan 5G New Radio’ (Non-Standalone 5G New Radio) da dahil olmak üzere, ağ evriminin tamamlanması konusunda atılacak önemli adımları görmek için sabırsızlanıyorum. Tahminlerimize göre bu durum, yarım milyarın üzerine ve nüfusun %15'ine denk 5G aboneliğini beraberinde getirecek."

Endüstri trendleri ile ilgili olarak, Mobilite Raporu, herkes için İnternet, şehirlerdeki kitlesel IoT kapsamı ve 5G’nin taşıtlarda uzaktan kullanılması konusundaki makaleleri içeriyor.

LTE (4G), 2018’de abonelik sayısı bakımından, en geniş erişim teknolojisi olarak GSM’nin yerini alacak. Bu teknolojinin yayılma ve kullanım hızı konusunda eşi benzeri yok. WCDMA/HSPA ya da 3G’nin sekiz yıllık süreci ile karşılaştırıldığında, LTE’nin 2.5 milyar kişiyi kapsaması sadece beş yıl sürdü. Sadece bu yılın ilk çeyreğinde, 250 milyon yeni LTE abonesi oluştu.

LTE abone sayısının artışı, artan kullanıcı deneyimi ve ağların daha hızlı olmasına bağlı iken; 5G’nin yayılmasını da gelişmiş mobil genişbant kabiliyetlerine duyulan ihtiyacın yanı sıra, verimlilik ve otomasyon bakımından endüstrinin çözüm ihtiyaçları belirliyor. 5G, kullanım durumlarının (use case) çeşitliliğini destekleyecek bir ağ olacak. Yarım milyardan fazla 5G aboneliğinin 2022 yılına kadar aktif hale gelmesi bekleniyor. Bu rakama IoT bağlantıları dahil değil. Böylece, 5G’nin, dünya nüfusunun, yüzde 15’i civarında bir oranı kapsaması bekleniyor.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 2.875 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Analiz / Yorum, Mobil, Ulusal
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız