İSO: “Sanayi, İlk Çeyrek Büyümesinin Motoru Olmuştur”

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye ekonomisinin 2017 yılı ilk çeyrek büyüme verilerine ilişkin açıklamada bulundu. Detaylar haberimizde..

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye ekonomisinin 2017 yılı ilk çeyrek büyüme verilerini değerlendirerek “İhracatın yüzde 95’inin sanayi ürünleri olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, yılın bu ilk büyüme verilerinden çıkan sonuç; büyümenin motorunun sanayi olduğudur” dedi.

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye ekonomisinin 2017 yılı ilk çeyrek büyüme verilerine ilişkin olarak şu açıklamada bulundu:

“Üretim, ihracat, yatırım ve istihdamı artırmaya yönelik uygulanan teşvik ve destek paketleri, başta ekonominin lokomotifi ve sürdürülebilir büyümenin dinamosu olan sanayi sektörü olmak üzere tüm sektörlerde istenen canlanmayı yaratmış görünüyor.

Odamız tarafından daha önce açıkladığımız PMI, Kapasite Raporu ve istihdam verileri de bize sanayimizin durgunluk istasyonundan yavaş yavaş ayrılmakta olduğunu göstermişti.

Sanayi büyümesinin yüzde 5,3 ile toplam büyümenin üzerinde olması sevindirici. Büyümenin kalitesine bakacak olursak, sanayi sektörümüzün yüzde 5,0 büyümeye yüzde 22,6 veya 1,13 puan katkı ile en güçlü katkıyı sağlaması, bize kaliteli bir büyüme sürecinde olduğumuzu da göstermektedir.

Her zaman söylediğimiz gibi kaliteli bir büyümenin olmazsa olmazlarından biri de ihracattır ve yüzde 10,6 büyüyen ilk çeyrek ihracatının da büyümede ciddi bir rol oynadığını görüyoruz. İhracatın yüzde 95’inin sanayi ürünleri olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda da yılın bu ilk büyüme verilerinden çıkan sonuç; büyümenin motorunun sanayi olduğudur.

İç pazara verilen kamu destekleri ile başta AB olmak üzere ihracat pazarlarındaki iyileşmeye bağlı olarak ihracattaki artış sanayideki ve ekonomideki büyümeyi hızlandırmış. Sanayi ve sanayi ihracatı büyümenin ana motoru olunca daha sağlıklı bir büyüme ortaya çıkmıştır.”

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor