Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Türkiye’den Sosyal Girişimler Aranıyor!

Sosyal girişimcilerin projelerini tanıttığı, birbirlerinin projelerine yardımcı olduğu ve seçilen projelerin desteklenmesine olanak sağlayan platform Red Bull Amaphiko’nun Türkiye sayfası açıldı.

Sosyal girişimcilerin projelerini tanıttığı, birbirlerinin projelerine yardımcı olduğu ve potansiyel yatırımcılara projelerini tanıtma imkanı sağlayan platform Red Bull Amaphiko’nun web sitesi Türkiye’deki sosyal girişimciler için faaliyete geçti. Dikkat çeken projelerle adını duyuran Amaphiko, daha önce Güney Afrika’da okul çağındaki çocuklar gece evlerinde çalışabilsin diye, güneş enerjisini biriktiren çantalar tasarlayan Thato Kgatlhanye’nin projesiyle adını duyurmuştu. Güneş enerjisi sağlayan inovatif çantalar Bill Gates’in de övgüyle bahsettiği projelerden biri oldu.

Brezilya’dan Mülteciler İçin Proje

Amaphiko’da yayınlanan ve öne çıkan projelerden bir diğeri ise Brezilyalı gazeteci Andre Naddeo’ya ait. Naddeo, Amaphiko ile Yunanistan’daki mülteci kamplarını ziyaret etti. Oradaki çocuklarla iletişim kuran Naddeo, evlerini terk etmiş çocukların kendilerini ifade edebilmelerini sağlayan Drawfugees projesini başlattı. Projeyle yüzlerce çocuğun hayallerini kâğıda dökmesini sağlayan Naddeo, mülteci krizinin tüm dünyada farkındalık yaratması için önemli bir işe imzasını attı.

Amaphiko Türkiye’de Beş Büyük Proje

Sosyal girişimcilerin projelerini tanıtmaya başladığı Amaphiko Türkiye’de de şimdiye kadar beş proje yer aldı. “Tarlam Var” projesiyle, atıl arazilerin değerlendirmesini amaçlayan girişimci Cengiz Ata, şehirde yaşayan insanlara kendi mahsulünü yiyebilecekleri, onları internet ortamından gelişimini takip edebilecekleri bir ağaç sahibi yaptı. Bu ağaçlar kullanılamayan tarım arazilerine dikilip, bakımıyla köylülerin ilgilendiği bir sosyal sorumluluk projesine dönüştürüldü ve dolayısıyla iş istihdamı sağlandı.

Otizmli ailelerin hayatlarını kolaylaştıran Otismo uygulaması ise şu ana kadar 3 bin otizmli çocuğa ulaştı. Otismo uygulamasıyla otizmli çocukların internet üzerinden interaktif bir şekilde eğitilmeleri sağlandı.

Geleceğin mesleği olarak görülen program yazılımcılığı hakkında yeterli pratik eğitime ve iş hayatıyla ilgili tecrübeye sahip olmayan gençler için tasarlanan ‘Kodluyoruz’ projesi ise Türkiye çapında ‘bootcamp’ler düzenleyerek gençlere yazılım becerilerini geliştirecek ortamlar sunuyor. Bu proje, başarılı gençlerin iş hayatıyla ilgili becerilerini geliştirmeleri için açık kaynaklar yarattı. Şu ana kadar 20 bin genç yazılımcıya ulaşan Kodluyoruz projesi, 30 kadar gençle İstanbul ve Urfa’da bootcamp düzenlemeyi planlıyor.

Değişime öncü olmak isteyen girişimciler Amaphiko sayfasından projesini tanıtıp, projesini büyütmek için destek bulma şansı yakalıyor. 

Potansiyel sosyal girişimcilere fikir ve ilham vermesi için dünyanın dört bir yanından başarı hikâyelerini paylaşan Amaphiko’nun Türkiye projeleri amaphiko.redbull.com/tr adresinden yayınlanıyor ve daha çok sosyal girişimcinin projelerini bekliyor.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 2.993 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Sosyal Girişimcilik, Uluslararası / Global, Yarışma
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız