Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Japon Kadın 81 Yaşında Mobil Uygulama Yazdı!

Yaşından beklenmeyecek derecede teknolojiyle haşır neşir olan 81 yaşındaki Japon kadın, ilk mobil uygulamasını yazdı. iOS sistemleri için yazdığı Hinadan isimli oyun ile 81 yaşındaki Masako Wakamiya, geleneksel Japon bez bebek dizme sanatının icra edildiği Hinamatsuri festivalini anlatıyor. Şeftali festivali de denen bu festival, bölgelere göre Nisan veya Mart başında kutlanıyor.

Geleneksel Japon kültüründe özellikle genç kadınlar için bez bebeklerin doğru dizilimi büyük önem taşıyor. Bu dizilimin başarılı yapılmasının, yeni doğan kız çocuklarının sağlıklı büyümesine katkısı olduğuna inanılıyor. Hinadan isimli oyun, yeni nesile bu geleneği öğretmek için tasarlanmış basit bir uygulama. 12 bebeğin doğru yerlere dizilimi ile oyun kazanılıyor.

Bilgisayarla 60 yaşından sonra tanışan Masako, bundan önce 43 yıl boyunca büyük bir bankada çalışmış. Boş zamanlarında yeni teknolojinin nasıl kullanılabileceğine dair Japonca ve İngilizce blog yazıları yazan Masako sonunda bir ilke imza atarak 81 yaşında mobil uygulama geliştiren ilk kadın oldu. Masako ayrıca gelişen dijital dünya ile yaşlılıkta nasıl baş edileceğine dair TED konuşmalarıyla da oldukça meşhur.

Al Jazeera Türk kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz

Bu içeriği 5.040 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Başarı Hikayeleri, Kadın Girişimciler, Mobil
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız