Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Avrupa'da Çıraklık Yeniden Trend Oluyor!

Avrupa'da çıraklığın kalitesi, imajı ve hareketliliğinin güçlendirilebilmesi için Avrupa Birliği'ne aday ülkeler Arnavutluk, Karadağ, Makedonya ile birlikte Türkiye, 'Çıraklık için Avrupa Anlaşması'na katıldı.

Kayseri'de, 'Çıraklık için Avrupa Anlaşması (EAfA) Aday Ülkeler İçin Bölgesel Seminer' başlığıyla bir toplantı düzenlendi. Bu anlaşma, Avrupa Komisyonu tarafından, Avrupa Birliği (AB) sosyal ortaklarıyla işbirliği halinde yönetilen; hükümetleri örneğin iş dernekleri, şirketler, odalar, mesleki eğitim ve öğretim sağlayıcıları ve gençlik temsilcileri ile bir araya getiren bir platform. Anlaşmanın hedefi Avrupa'da çıraklığın kalitesini, tedariğini, imajını ve hareketliliğini güçlendirmek. Bu süreç için European Training Foundation (ETF) teknik uzman desteği sağlıyor. Peki, bunun Türkiye ile ne ilgisi var? Şöyle anlatayım. Bu anlaşmaya, kısa süre önce Avrupa Birliği'ne aday ülkeler, Arnavutluk, Karadağ, Makedonya ve Türkiye de katıldı, Türkiye'de de 'çıraklığın' yeniden gündeme alınması, bu anlamda mesleki eğitimin cazip kılınması hedefleniyor.

Çıraklık Nedir, Neden Yeniden Gündemde?

Çıraklık, eğitim ve öğrenimden işe geçişi kolaylaştırma konusunda bir iş-tabanlı öğrenme biçimi. Genellikle şirket bazlı öğrenmeyi okul bazlı eğitimle birleştiriyor. Çıraklık uygulamaları ile ilgili olarak, öncelikle iş ve eğitim anlaşması imzalanıyor, öğrenci 'çalışan' durumuna geçiyor ve maaş alıyor. Bu uygulamalar, ülkelerde yasa ve mevzuatlarla destekleniyor.

Her Şeyi Öğrenmenin İlk Basamağı

Avrupa Birliğinin birden fazla çıraklık sınıfl andırması var.

  • Birincisi: Kişi okulda öğrenci olarak teorik bilgi alıyor ama bunun yanında hem okuldaki laboratuvarlarda hem de iş yeri ortamında uygulama yapıyor.
  • İkincisi: Örgün öğretim siteminden ayrılmış bir kişi şirkette çalışırken, çalıştığı şirketin başka bir bölümünde kendi mesleğini geliştirmek için eğitim alıyor.
  • Üçüncüsü: Çıraklık bilgiyi ilk basamak düzeyinde bilen kişi anlamında tanımlanıyor yani bu kişilerin mesleği yapmadaki bilgisi çıraklık düzeyinde oluyor.

Bu şekilde geniş kapsamlı bakıldığında çıraklık her şeyi 'yeni' öğrenmenin adı olarak öne çıkıyor. Bu bakış açısından yola çıkarak çıraklık, AB sosyal ortakları tarafından hareketlendiriliyor ve çıraklığın, güçlü mesleki eğitim ve öğretim kurumlarına sahip olan ülkelerde genç işsizliğini azaltıcı etki yaptığı ifade ediliyor.

İş-Tabanlı Öğrenme Özendirilmeli

Haziran 2015'te Riga Zirvesinde, Mesleki Eğitim ve Öğrenimden sorumlu Bakanlar, 'Education and Training 2020' stratejik hedeflerine ulaşmak ve Avrupa büyüme ve istihdam gündemini desteklemek için mesleki eğitim ve öğretim sağlayıcılarının genel kalitesini yükseltme çabalarını teyit etti. AB üyeleri, aday ülkeleri, Avrupa Sosyal Ortakları ve Avrupa Komisyonu, 2010-2020 dönemi için yeni bir orta vadeli çıktılar (OVÇ) setinde fikir birliğine vardı.

Bu beş OVÇ'den biri, çıraklığın önemini şöyle vurguluyor: "Sosyal ortakları, şirketleri, odaları, mesleki eğitim tedarikçilerini dahil ederek ve inovasyon ve girişimciliği teşvik ederek, çıraklığa özel önem verilmesiyle, iş-tabanlı öğrenimi her biçimiyle özendir."

'Avrupa Mesleki Beceriler Haftası' Düzenlenecek

Mesleki eğitim ve öğretimin imajının ve cazibesinin artırmak amacıyla 5-9 Aralık 2016 tarihleri arasında Brüksel'de ilk defa 'Avrupa Mesleki Beceriler Haftası' düzenlenecek.

Mesleki Teknik Eğitim Programlarını Arttırmalıyız

MEB Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu: "Mesleki eğitimin oranından ziyade kalitesini artırmamız gerekiyor. Şu anda 55'e yakın farklı programımız var, bunların her biri farklı sektörlere karşılık geliyor. Ancak bunların içinde OECD tanımlarına göre orta ve orta üstü yani ileri teknoloji dediğimiz alanlar çok az. Bizim orta-orta yüksek teknolojiye yönelik mesleki-teknik eğitim programları artırmamız ve buralarda örneğin nano-teknoloji, tıp teknolojisi çalışabilecek kişileri yetiştirmemiz gerekiyor."

Dünya kaynaklı alıntı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız