MAKTEK Avrasya 2016 Sektöre "1.5 Milyar Dolar" Kazandıracak!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı'nın destekleriyle 11-16 Ekim tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını açacak organizasyon 75 ülkeden 70 bini aşkın sektör profesyonelini ve dünya makina devlerini ağırlayacak. Detaylar haberimizde..

Otomotiv, havacılık, savunma, beyaz eşya, gemi ve inşaat sektörleri başta olmak üzere imalat alanında sanayinin geleceğini belirleyecek makinalar ilk kez MAKTEK Avrasya 2016'da tanıtılacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı'nın destekleriyle 11-16 Ekim tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını açacak organizasyon 75 ülkeden 70 bini aşkın sektör profesyonelini ve dünya makina devlerini ağırlayacak. 1.5 milyar dolarlık iş hacmi yaratması beklenen MAKTEK Avrasya'da makina, robot ve insan etkileşimi ile Endüstri 4.0 her yönüyle ele alınacak.

Türkiye’de kendi fuar merkezine sahip tek özel sektör fuarcılık kuruşu olan TÜYAP Fuarcılık tarafından Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliği ile düzenlenen sektörün Avrasya’daki en büyük buluşması MAKTEK Avrasya 2016 için geri sayım başladı. Dünya Ekonomik Formu dâhil olmak üzere son yılların en önemli konuları arasında yer alan Endüstri 4.0’ın öncü makinaları, dünya makina devleri tarafından TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece İstanbul’da tanıtılacak. Sanayiyi bekleyen büyük dönüşümün “Endüstri 4.0 ve Geleceğin Akıllı Üretim Mühendisliği” sloganıyla aktarılacağı organizasyonun tanıtım toplantısı TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu ve MİB Genel Sekreteri Nail Türker'in katılımı ile gerçekleşti.

3000 Marka Yeni Makinalarını İlk Kez Sergileyecek

Türkiye’nin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında “Makina” ve “Takım tezgâhları” sektörünün stratejik bir öneme sahip olduğunu belirten TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Avrasya Bölgesi'nin en büyük organizasyonu MAKTEK’i, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştiriyoruz. 30'un üzerinde yabancı misyon ve temsilciliğinin de desteğinden güç alarak gerçekleştirdiğimiz tanıtım çalışmalarıyla bu yıl 3000'e yakın markanın ürünleri ilk kez tanıtılacak. Fuarda ön plana çıkacak en önemli gündem maddesi ise Endüstri 4.0 olacak. Önümüzdeki 10 yıl içinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için yeni fırsatlar yaratacak olan Endüstri 4.0’ın sağlayacağı avantajlar, kurumlara sunacağı üretkenlik, ciro artışı, yatırım, iş gücü, teşvik, Endüstri 4.0’a geçiş için ihtiyaç duyulan teknolojik sistemler, eğitim konuları, seminer ve toplantılarla alanında uzman isimlerce aktarılacak” dedi.

75 Ülkeden 70 Bini Aşkın Sektör Pprofesyonelini Ağırlayacak

Türkiye’nin makina ve takım tezgahlarındaki gücünü ortaya koyacak organizasyonun 75 ülkeden 70 bini aşkın sektör profesyonelini ağırlayacağına dikkat çeken Ersözlü, şunları kaydetti;

“6 gün süresince katılımcı ve ziyaretçiler, alım heyetleri ile fuar süresince farklı iş imkânları oluşturmak, yeni pazarlara açılmak için ‘Fuar Özel Ziyaretçi Programı’ kapsamında toplantılar gerçekleştirebilecek. CNC, universal talaşlı imalat makinaları, sac işleme makinaları, kesici takımlar, takım tutucular, CAD/CAM, PLM yazılımları, ölçü aletleri, kalite kontrol cihaz ve ekipmanlarının yanı sıra kaynak, kesme ekipmanları, kaynak makinaları, yedek parça, ısıl işlem donanımları, taşıma sistemleri, yağlama ve soğutma sistemleri sergileneceği fuarın bu yıl 1.5 milyar dolarlık iş hacmi yaratmasını bekliyoruz”

“Kol Gücü Beyin Gücüne Dönüşecek Yetenekli İş  Gücü Açığa Çıkacak”

Toplantıda Endüstri 4.0'ın sanayide, üretimde sağlayacağı avantajların yanı sıra insan=kol gücü kavramını sıfırlayacağını kaydeden TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, "Endüstri 4.0, insan kaynaklı üretim hatalarını sıfıra indirecek. İş sağlığı ve güvenliği açısından yeni bir dönemin kapılarını aralayacak. Modern makinalar, iletişim teknolojileri ve işgücü profilindeki dönüşümün üretimde yaşanan fiziksel problemlerin önüne geçecek. Verimliliği, kaliteyi, esnekliği artıracak olan yeni sanayi devrimi ile 10 yıl içinde farklı iş kolları ve iş tanımlarını konuşmaya başlayacağız. Çocuklarımız siber güvenlik analisti, sanal gerçeklik tasarımcısı, makina öğrenim bilimcisi gibi 16 farklı mesleği tercih edecek. Global yarışta bize önemli bir rol sunacak Endüstri 4.0'ı tüm yönleriyle MAKTEK Avrasya 2016'da masaya yatıracağız" açıklamasını yaptı.

“Atılım Yapmak İçin Yerli İmalatı Arttırmalıyız”

Makina, robot ve insan etkisiyle Endüstri 4.0'ın ele alınacağı organizasyonun tanıtım toplantısında üreterek büyümek zorunda olan Türkiye ekonomisine dün olduğu gibi bugün ve yarın da 'Makina' ve ‘Takım Tezgâhları’ sektörünün destek vereceğini söyleyen MİB Genel Sekreteri M. Nail Türker ise şunları kaydetti;

"Ülke olarak jeopolitik konumumuzu da göz önünde bulundurduğumuzda, Endüstri 4.0 küresel yarışta bize önemli bir rol sunacak. Son 10 yılda Ar-Ge’yi odağına alan devlet teşvik politikaları ile Türkiye önemli yollar kat etti. 2023 yılı için belirlenen dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almamız hedefine ancak yüksek teknolojili ara bileşenlerinin imalatı ve yine bu bileşenlerin yerli makine ve sistemlerin imalatında kullanılarak yaratılacak yüksek katma değer ile ulaşabileceğiz. MAKTEK Avrasya 2016'da yeni sanayi devrimine geçiş için ihtiyaç duyulan teknolojik sistem, iş gücü nitelikleri, teşvik ve eğitim konularını ele alacağız. Ülkece önümüzdeki 10 yıllık süreçte büyük bir atılım ile tam anlamıyla gelişmiş ülke konumuna sıçrama yapmak için MAKTEK Avrasya 2016 önemli bir buluşma noktası olacak. Bu buluşma sonrasında seçilecek yol; kullanıcı ve makine imalatı sanayi için önemli bir ayrım noktası olacak.’’

MAKTEK Avrasya 2016 hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.maktekfuari.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor