Genç Finansçılar Geleceğe Finansal Kurumlar Birliği ile Hazırlanıyor!

Finansal Kurumlar Birliği’nin (FKB), finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri sektörlerinde mesleki gelişimin desteklenmesi ve geleceğin finansçılarını yetiştirmek amacıyla MÜSEM işbirliğiyle düzenlediği ‘Finansal Kurumlarda Temel Uzmanlık’ sertifika programının üçüncüsü tamamlandı.

Finansal Kurumlar Birliği’nin (FKB), finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri sektörlerinde mesleki gelişimin desteklenmesi ve geleceğin finansçılarını yetiştirmek amacıyla Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (MÜSEM) işbirliğiyle düzenlediği ‘Finansal Kurumlarda Temel Uzmanlık’ sertifika programının üçüncüsü tamamlandı.

Finansal Kurumlar Birliği, genç finansçıları geleceğe hazırlama ve onların mesleki yetkinliklerini artırmasına destek amacıyla öncüsü olduğu eğitim işbirliklerine tüm hızıyla devam ediyor. Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinde çalışan öğrenciler Marmara Üniversitesi’nin öğretim üyeleri ile birlikte finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinden ve gönüllü sektör profesyonellerinden ders aldılar. Yoğun mesleki eğitim sonrasında öğrencilere sertifikaları BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Mehmet Cantekin, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erişah Arıcan ve Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yılmaz tarafından verildi.

Üç sektörün katılımcıları ile gerçekleşen sertifika töreninde konuşan Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Mehmet Cantekin; “Finansal Kurumlar Birliği’nin yeni başkanı olarak birliğimizin gerçekleştirmiş olduğu bu törende ilk defa yer almaktan dolayı çok mutluyum. Biz üç sektörün çatı birliği olarak üyelerimize her zaman için en kaliteli hizmeti vermek için çalışıyoruz. Mevcut durumumuzu iyileştirmek, geliştirmek ve hep daha iyisi için çabalıyoruz ancak bundan daha önemli bulduğum bir konu söz konusu. Özellikle bu ülkenin insan kaynağına gençlerin kazandırılmasını ve mesleğimizin gelişimine birlik olarak sağladığımız katkıyı önemsiyoruz. Bu sertifika programı ile birlikte gençlerimizin çalışma hayatlarına bir değer katıyorsak bizim için en mutlu an o andır” dedi.

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erişah Arıcan ise; “1750 yılında Adam Smith ‘Uzmanlaşma ve İş Bölümü’ diye bir kavram geliştirirken ve batılı ülkeler bu kavramın gerekliliğini çok önce yerine getirirken, biz bu kavramın farkına 90’lı yıllarda varıp 2000’li yıllarda finans sektörüne yansıtabildik. Eğitim de bu gelişmelerle birlikte gelişti ve İktisat Fakültesi’nden çıkıp uzmanlaşma kavramının altını doldurmaya başladık. Bu bakımdan eğitim, hayatımız boyunca devam edecektir. Eğitim hayatımızda alacağımız bu gibi sertifikalar yaşamımızda, uzmanlık alanımızda öğrencilerimize farklı kapılar açacaktır” şeklinde konuştu.

‘Finansal Kurumlarda Temel Uzmanlık’ sertifika programında konuşan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben: “Temsil ettiğimiz finans sektörü günümüzün olmazsa olmazlarındandır. Bu bakımdan Türkiye’deki sektörde bulunan finansçılarımızın geniş bir finansal kültür ve perspektif ile yetişmelerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu bakımdan katılımcı meslektaşlarımın ülkemizin finans algısını en iyi şekilde yansıtılması görevini yine en iyi şekilde yerine getireceğine inanıyorum. Bu bakımdan Finansal Kurumlar Birliği’nin gerçekleştirmiş olduğu eğitim programlarının çok önemli olduğunu ve diğer finansal kuruluşlar tarafından da örnek alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Programda son olarak söz alan Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yılmaz ise Marmara Üniversitesi olarak finans sektörüne nitelikli insan yetiştirmenin gururunu taşıdıklarını ve eğitimlerin devam edeceğini belirtti. Yılmaz, dünya ekonomisinin bir bütün olduğunu ve Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Türkiye’nin de bu bütünün ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguladı. Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin istikrarsızlaşması için saldırılar yoğun olarak devam ediyor. Cumhuriyet tarihindeki saldırıların bir tekrarını da 15 Temmuz gecesi yaşadık. Türkiye’de iç savaş çıkartılmak isteniyor. Tüm ülke olarak buna karşı koyduk, bundan sonra da bu tür girişimlere karşı koymaya devam edeceğiz.”

Haberimizi finans sektörü ile ilgilenen okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor