Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
25 Yaşında Bakterilere Karşı Etkili Polimer Geliştirdi!

İlaçlara karşı dirençli bakteriler çok büyük bir problem. Hatta bunu gören Birleşmiş Milletler bu problemi Global bir Tehdit olarak açıklamış. Antibiyotiğe dirençli bakteriler günümüzde yılda yaklaşık 700000 insanın ölümüne neden oluyor, ancak hesaplamalara göre 2050 yılında bu rakam 10 milyona çıkacak.

Melbourne Üniversitesi'nde PhD öğrencisi olan 25 yaşındaki Shu Lam ise bakterilere karşı antibiyotik geliştirmek yerine çok daha etkili yıldız şeklinde bir polimer geliştirmiş. Şu an bu polimer 6 tane süper-bakteri karşısında denenmiş ve tümünde başarılı sonuçlar elde edilmiş.

PhD öğrencisi Shu Lam'ın Telegraph gazetesine verdiği açıklamada söylediğine göre bu polimer bakterilere yapışıyor ve bu bakteride strese neden oluyor. Strse giren bakteri zamanla kendi kendisini öldürüyor. Şu an oldukça yeni bir keşif olduğu için halen deney aşamasında olan bu polimer, bakterileri öldürdükten sonra yeni nesilde gelişen bakteriler bağışıklık da geliştiremiyor.

Günümüzde bakteriler karşısında kullanılan en aktif silah olan antibiyotikler bakterileri zehirleyerek öldürüyor. Bakteriler yanında sağlıklı hücreleri de etkileyen bu ilaçlarla karşılaştırıldığında Shu Lam’ın geliştirdiği polimerler sağlıklı hücreye hiç zarar vermiyor.

Peki değerli genç okurlarımız; siz kendi alanınızla ilgili neler geliştirmeyi üretmeyi düşünüyorsunuz?

superileri.com kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 4.632 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, Genç Girişimciler, Dünya'dan, Yeni Girişim
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız