5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi Ankara'da Gerçekleştirildi!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre Merkezi'nde düzenlenen "5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi"nde başarılı Ar-Ge Merkezleri'ne ödüllerini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile birlikte verdi. Detaylar haberimizde..

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre Merkezi'nde düzenlenen "5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi"nde başarılı Ar-Ge Merkezleri'ne ödüllerini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile birlikte verdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, darbeyle başarılı olamayanlar, terörle hedeflerine ulaşamayanların bu sefer de ekonomi kartını devreye almaya karar verdiklerini belirterek, "Moody's'in not indirimini başka türlü izah etmek mümkün değil. Türkiye ekonomisi, böyle bir not indirimini kesinlikle hak etmiyor." dedi.

Bakan Özlü, Cumhurbaşkanı Külliyesi Beştepe Millet Cami Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğini belirterek, 15 Temmuz hain darbe girişimiyle amaçlarına ulaşamayanların terör kartını devreye soktuklarını ifade etti.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından terörle mücadele tarihinin en etkin dönemlerinden birini başlattıklarını dile getiren Özlü, Fırat Kalkanı Harekatı ile de DAEŞ'e karşı sınır ötesi bir operasyonun hayata geçirildiğine dikkati çekti. Bu manzaraya dışarıdan bakan herkesin ekonominin ciddi bir türbülansa girdiğini düşüneceğini ancak böyle olmadığını belirten Özlü, ekonominin de millet gibi dimdik ayakta durduğunu söyledi.

Özlü, darbeyle başarılı olamayanlar, terörle hedeflerine ulaşamayanların, bu sefer de ekonomi kartını devreye almaya karar verdiklerine işaret ederek, Moody's’in not indirimini başka türlü izah etmenin mümkün olmadığını kaydetti. Bu karar ile ilgili her türlü yorum yapılabileceğini ancak bunların hiçbirisinin ekonomik bir temeli, ekonomik bir gerekçesi olamayacağını bildirdi.

Türkiye ekonomisinin böyle bir not indirimini kesinlikle hak etmediğini dile getiren Özlü, şöyle konuştu:

"Birkaç ay içinde, iş ve yatırım ortamını iyileştirmek için reformlar yapılmış, bireysel emeklilik sisteminde reform yapılmış, teşvik sisteminde yeniliklere gidilmiş, Ar-Ge altyapısı güçlendirilmiş, finansmana erişim kolaylaşmış, Türkiye Yatırım Fonu kurulmuş, yetmemiş, başta Rusya ve İsrail olmak üzere, ekonomide önemli yeri olan ülkelerle siyasi ilişkileri geliştirme yönünde önemli adımlar atılmış. Aslında bunları ve benzeri gerçekleri, karardan birkaç gün önce Moody’s de açıkladı. Ancak ne hikmetse çarşamba bunları söyleyen Moody's, cuma günü karar açıklanırken bir 'u' dönüşü yapıverdi. Bu nedenle bu kararın siyasi olduğuna inanıyoruz. Sormak lazım, ‘iki günde ne değişti?’ Tam olarak neyi hedeflediklerini bilemeyiz, ancak şunu biliyoruz ki hedeflerine ulaşamayacaklar.  Milletimizin, yerli ve yabancı yatırımcıların notu bizim için esastır. Dünkü Hazine ihalesindeki talebi gördünüz. Notu düşen bir ülkenin Hazine ihalesine talebin düşmesi beklenirdi ama öyle olmadı. Yatırımcılar Moody's'in notunu takmadı, adeta Moody's'in notunu kırdı."

"Yüksek Teknolojinin İhracattaki Payını Yüzde 15’e Çıkarmayı Hedefliyoruz"

Özlü, adımlarını Türkiye'yi hizaya sokmaya çalışanlara göre değil, millete göre attıklarını dile getirerek, yerli ve yabancı yatırımcıların önünü açacaklarının altını çizdi.

Teknoloji ve müşteri taleplerindeki değişimin hem tehdit hem de fırsat olduğuna dikkati çeken Özlü, bunun değişime ayak uyduramayanlar için tehdit, değişime yön verenler için fırsat anlamına geldiğini kaydetti.

Yüksek teknolojili ürünlerin ihracat içindeki payını yüzde 4'ten yüzde 15’e doğru çıkarmayı hedeflediklerini bildiren Özlü, her sektörün 4. Sanayi Devrimi'ne hazırlıklı olması gerektiğinin altını çizdi. Özlü, reel sektör ve kamudan paydaşların katılımıyla bir platform oluşturacaklarını, 4. Sanayi Devrimi ile ilgili tüm politikaları ve politika araçlarını, bu platform aracılığıyla belirleyeceklerini söyledi.

Gelecek dönemde, başta TÜBİTAK’ın yeniden yapılandırılması ve Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı'nın yasalaşması olmak üzere Türkiye'de teknoloji üretiminin önünü açacak reformlar gerçekleştireceklerini ifade eden Özlü, Ar-Ge harcamalarında özel sektörün payının sürekli arttığını, geçmişte yüzde 25 olan bu rakamın şimdi yüzde 50’lere yaklaştığını, ilerleyen dönemde bu oranı yüzde 70 seviyesine doğru çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Özlü, şu anda 272 Ar-Ge merkezinde 27 bin 500 nitelikli personel çalıştığına işaret ederek, "Bu Ar-Ge merkezlerimiz tarafından 4 bine yakın patent başvurusu yapıldı, bin 100’ün üzerinde patentin tescili alındı." dedi.

Özellikle Ar-Ge'de ticarileşmeye daha fazla odaklanacaklarını vurgulayan Özlü, "Yürütülen Ar-Ge projelerinin meyvelerini toplamaya başlayacağız. Milletimizin yüzünü güldüren, firmalarımıza sıçrama yaptıran yeni teknolojileri geliştireceğiz ve ticari ürüne dönüştüreceğiz. Bunu sağlamak için Ar-Ge merkezlerinin performansını yakından takip ediyoruz." diye konuştu.

Ar-Ge'de Birincilik Arçelik'in

En başarılı Ar-Ge merkezlerinin ödüllendirildiği törende birincilik ödülünü Arçelik AŞ adına Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk, ikincilik ödülünü Vestel AŞ adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, üçüncülük ödülünü de Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi San. Tic. AŞ adına şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper aldı.

Sektörel ödüllerde de gıda alanında Elvan Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ adına Grup Başkanı Hidayet Kadiroğlu ödülünü Bakan Özlü ve Ekonomi Bakanı Nihaz Zeybekci'nin elinden alırken, bankacılık ve finans sektöründe Kuveyt Türk Katılım Bankası AŞ, bilgisayar ve iletişim hizmetleri sektöründe Airties Kablosuz İletişim Sanayi ve Dış Ticaret AŞ, cam ve seramik ürünleri sektöründe Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Sanayi ve Ticaret AŞ, dayanıklı tüketim malları alanında Arçelik AŞ, elektronik sektöründe Vestel AŞ, metal ürünler alanında Norm Civata Sanayi ve Ticaret AŞ, iklimlendirme sektöründe Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima Sanayi ve Ticaret AŞ, İlaç Sanovel İlaç San. Tic. AŞ, kimya sektöründe DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret AŞ, makine ve ekipman alanında Durmazlar Makine Sanayi ve Ticaret AŞ, otomotivde Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ, otomotiv yan sanayi sektöründe Teklas Kauçuk Sanayi ve Ticaret AŞ, savunma ve havacılık alanında Aselsan AŞ, tekstil ve hazır giyim sektöründe de Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi Sanayi Ticaret AŞ ödüle layık görüldü.

Gösterge bileşenlerine göre ödüller alanında da ödül alanlar Ar-Ge personel istihdamında Aselsan, Ar-Ge harcama yoğunluğunda Kazlıçeşme Deri Ürünleri Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, proje kapasitesinde Koç Sistem Bilgi ve İletişim Hizmetleri AŞ, işbirliği ve etkileşimde Netaş Telekomünikasyon AŞ, ticarileşmede FNSS Savunma Sistemleri AŞ, fikri mülkiyet yetkinliğinde Sanovel İlaç Sanayi Ticaret AŞ oldu. KOBİ Ar-Ge özel ödülünü de Triodor Araştırma Geliştirme Yazılım ve Bilişim Ticaret Limited Şirketi aldı.

Bakan Özlü Projelerini Sergileyen Ar-Ge firmalarını Gezdi

Özel sektör Ar-Ge firmaları, son dönemde yürüttükleri Ar-Ge çalışmalarını ve ortaya çıkan ürünleri ATO Congresium'da sergiledi. Bakan Özlü, Cumhurbaşkanı Külliyesi Beştepe Millet Cami Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi Açılış Töreni'nin ardından Congresium'u ziyaret etti.

Özel sektör firmalarının stantlarını gezen Özlü, başta savunma ve otomotiv sanayisi olmak üzere çeşitli alanlarda yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler aldı.

sanayi.gov.tr kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor