Diyabete Yenilikçi Çözümler Getirecek Projeler için Geri Sayım Başladı!

Diyabet alanında geliştirdiği çözüm ve tedavi yöntemleri ile lider konumda olan Sanofi, üniversite öğrencileri arasında düzenlenen ‘Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın’ proje yarışmasının üçüncüsünü gerçekleştiriyor. Detaylar haberimizde..

Diyabet alanında geliştirdiği çözüm ve tedavi yöntemleri ile lider konumda olan Sanofi, üniversite öğrencileri arasında düzenlenen ‘Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın’ proje yarışmasının üçüncüsünü gerçekleştiriyor.

Diyabetli hastaların günlük hayatlarını kolaylaştıracak fikirler üretilmesi amacıyla başlatılan yarışmanın üçüncüsüne başvurular devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerden yapılan başvurulardan ilk 12’ye giren projeler 19 Eylül’de belirlenecek, dereceye girenler ise “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” haftasında açıklanacak. Dereceye giren genç mucitlere toplam 10 bin TL’lik para ödülünün yanı sıra Sanofi’de staj fırsatı sunulacak.

Diyabet alanında öncü çözüm ve tedavi yöntemleri geliştiren Sanofi, yeni ve etkili tedavi yöntemlerinin yanı sıra kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle de diyabet konusunda farkındalık yaratmaya devam ediyor. Sanofi bu kapsamda diyabetli hastaların günlük yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla 2014 yılında ‘Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın’ proje yarışmasını hayata geçirdi. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışmaya, bugüne kadar Türkiye çapında üniversitelerin Tıp, Eczacılık, Hemşirelik, Hukuk, Mimarlık, Gastronomi, İşletme gibi farklı birçok bölümlerinden başvurular yapılmaya devam ediyor. Yarışmaya bu yıl en çok başvuru İstanbul’dan yapıldı. Eylül ayına kadar başvuruların devam edeceği projeye katılmak isteyen öğrenciler senbuldiyabetkolaylassin.com web sitesine girerek başvurularını yapabiliyorlar.

İlk 6 finalistin 30 Eylül tarihinde belirleneceği projede dereceye girenler “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” haftasında açıklanacak. Dereceye girenlere toplam 10 bin TL’lik para ödülünün yanı sıra Sanofi’de staj fırsatı sunulacak. Ayrıca yarı finalden önce Sanofi çatısı altında, kendi alanlarında duayen jüri üyeleri tarafından bir eğitim toplantısı düzenlenecek.

Bu toplantıda adaylara

  • Diyabet nedir?,
  • Diyabetle Yaşamda Zorluklarımız, 
  • Sunum yapılırken nelere dikkat edilir?, 
  • İnovasyon nedir?,
  • Yaratıcı Fikrin Projesi Nasıl Olur?, 
  • Mobil Yazılım Uygulamalar nelerdir?,
  • Projeler nasıl yürütülür?, 
  • Diyabet hastası gözünden yaşam 

gibi konu başlıkları altında bilgilendirme yapılacak.

Bu yıl ayrıca proje kapsamında üniversite öğrencileri arasında diyabetle ilgili bilinirliği artırmak ve öğrencilerin ‘Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın’ yarışmasına katılımını teşvik etmek için kampüs aktiviteleri de düzenlendi. Nisan ayında 6 üniversitede “öğrencilerin hayatını diyabet hastaları adına bir gün kolaylaştıracağız” temalı kampüs aktiviteleri Sabancı Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Diyabet dünyada 415 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 7 milyon kişiyi etkiliyor

Kontrol altına alınmadığında körlük, böbrek yetmezliği, diyabetik ayak, kalp hastalığı ve inme gibi ciddi sorunlara yol açabilen diyabet hastalığı, 2015 yılı itibarıyla dünya çapında 415 milyon kisiyi, Türkiye’de ise yaklaşık 7 milyon kişiyi etkiliyor. Önlem alınmadığında yaşam süresini 5 ila 10 yıl kısaltan diyabetin tedavisinde yenilikçi çözüm ve tedavi yöntemleri sunan Sanofi, diyabete bağlı komplikasyonlara karşı kampanyaları ve sosyal sorumluluk projeleriyle de diyabet konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Sanofi’nin bu yıl üçüncüsünü yürüttüğü ‘‘Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın’’ adlı proje yarışması sayesinde diyabetli hastaların hayat kalitesini yükseltecek buluşların ve yenilikçi çözümlerin ortaya çıkması hedefleniyor. Proje yarışmasında öne çıkan projeler şeker ölçüm yöntemi yerine alternatif pratik cihazlar, teknoloji ve modaya uygun insülin saklama kapları, tedavi sürecinin çocuklar için eğlenceli bir hale gelmesi için sevimli figürlü diyabet cihazları-eğitici interaktif oyunlar, sağlıklı beslenmeye yönelik otomatlar, diyabet kafeleri ve yaşlı hastalara özel destek cihazlar olarak sıralanıyor.

Jüri, Projeleri Üç Kategoride Değerlendirecek

Projeler ürün ve servis kategorilerinin yanı sıra önceki senelerden farklı olarak bu sene Kurumsal Sosyal Sorumluluk kategorisi kapsamında da değerlendirilecek. 3 kategoride Türkiye genelindeki üniversite öğrencilerinden gelecek olan projeleri değerlendirecek jüri üyeleri arasında, Türk Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof.Dr.Temel Yılmaz, Diyabetle Yaşam Derneği Başkanı Emine Alemdar, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aybek Korugan, Marmara Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli, Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mitat Uysal, Ulusal Beslenme Platformu 2. Başkanı Prof. Dr. Mehmet Pala, Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve gazeteci Yrd. Doç. Dr. Fatoş Karahasan ve Sanofi Türkiye Diyabet ve Yenilikçi Ürünler İş Birimi Direktörü Pelin Yunusoğlu yer alıyor.

‘Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın’ proje yarışması hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.senbuldiyabetkolaylassin.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor