Kendi Vücudunu Tamir Eden Mucit Türkiye İnovasyon Haftasında!

Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) tarafından koordine edilen ‘Türkiye İnovasyon Haftası Ankara Etkinlikleri’ne kendi vücudunu tamir eden mucit Nicolas Huchet damga vurdu. Detaylar haberimizde..

Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) tarafından koordine edilen ‘Türkiye İnovasyon Haftası Ankara Etkinlikleri’ne kendi vücudunu tamir eden mucit Nicolas Huchet damga vurdu.

Huchet, engelli eli için 3D teknolojisini kullanarak 200 Euro’ya biyonik el üretti. Bu eli ile ayakkabılarını bağlayabilen, frizbi oynayabilen Huchet, inovasyon için “Teknoloji var, zeka var, birlikte olun, motive olun ve soru sorun” diye konuştu.

‘Türkiye İnovasyon Haftası’nda ayrıca dijital oyun yarışması Hekaton’da sanal oyunlar geliştiren başarılı projelere ödüllerini OAİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Şerafettin Ceceli verdi.

Ankara’da düzenlenen ‘Türkye İnovasyon Haftası’ etkinliklerine gençler büyük ilgi gösterdi. Etkinliklerin ikinci gününde konferanslar ile panelleri dikkatle izleyen öğrenciler, ayrıca marker hareketinde robotik ürünlerden Hekaton yarışmasında başarılı olan sanal oyunlara ve TÜBİTAK’ın stantlarındaki bilimsel araştırmalara kadar birçok inovatif ürünleri dikkatle izledi. Mucit Nicolas Huchet, ise engelli eli için ürettiği biyonik elinin hikayesini anlattığı konferansında gençlere farklı dünyalar sundu.

Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) tarafından koordine edilen, Arçelik, TEB, THY ile Ankara Kalkınma Ajansı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin stratejik ortaklığı ve partner ülke Fransa’nın katkılarıyla düzenlenen ‘Türkiye İnovasyon Haftası’ etkinlikleri birbirinden ilginç konular ve konuklar ile ikinci gününde de devam etti.

Dijital Oyun Yarışması ‘Hekaton’ Ödülleri Verildi

Etkinliklerde, dijital oyun yarışması ‘Hekaton’da 48 saat içinde sanal oyunlar geliştiren gençlerin başarılı projeleri de ödüllendirildi. OAİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Şerafettin Ceceli’nin verdiği ödüllerde üçüncülüğü Destiny of Leef ekibi ‘Together in the dark’, ikinciliği Kubra.in ekibi ‘H 11’, birinciliği de Hayali–Kuixo ekibi ‘Journey’ oyunu ile kazandı.

200 Euro’ya Biyonik El

Engel Tanımayan İnovasyon’ konulu konferansıyla gençlere ilham veren mucit Nicolas Huchet, 3D ile ürettiği biyonik elinin hikayesini anlattı. Engelli olmanın zor bir durum olduğunu belirterek, “Engelli elim nedeniyle başkalarının ilgisini çekiyordum. Kendi vücudumu tamir edebilirim diye düşündüm. Protez elimi çıkararak FABLAB’da üç boyutlu yazıcıda el yapmaya başladım. Kendi vücudumu tamir edince çok mutlu oldum. Bu biyonik el sadece 200 Euro’ya mal oldu” diyen Huchet, birlikte düşünerek insanlar için yararlı işler yapılabileceğini vurguladı.

Biyonik eli ile artık ayakkabılarını bağlayabildiğini, frizbi oynayabildiğini aktaran Huchet, “Dünyadaki herkesle bu elle tokalaşıyorum. İnsanlar şaşırdılar, olumlu bir etki yarattım. İşte inovasyon bu. Motive olun, soru sorun ve çekinmeyin. Tek bir soru ile bunları yapabilirsiniz. Yeni yüzyılda her şeyi başarabilmek için tek şeye ihtiyaç var. Bu da birlikte çalışmak. Teknolojimiz var zekamız var, çabamız var, birlikte olursak başarabiliriz. Dünyayı değiştirmeyeceğiz, biz kendimizi değiştireceğiz. Dünya da o zaman kendiliğinden değişecek” şeklinde konuştu.

“Öğrenmeyi Öğrenmek Gerek”

Gelecek Bilimci Bruno Marion da dünyanın kaotik durumuna dikkat çekerek bunun değişimle düzelebileceğinin altını çizdi. Marion değişim için de “Çok hızlı öğrenmeyi bilmek ve öğrenmek gerek. Öğrenmeyi unutmamak gerek” diye konuştu.

Animasyon Filmler ve Sinema Endüstrisi panelinde de çizgi film dünyasının önemli karakterlerinin nasıl hayal edilerek yaratıldığı detaylarıyla anlatıldı. Bu panelde Düşyeri Stüdyoları Kurucusu ve ‘PEPEE’ Çizgi Filmi Yaratıcısı Ayşe Şule Bilgiç, ‘Kötü Kedi Şerafettin’ Animasyon Filmi Yönetmeni Mehmet Kurtuluş, Görsel Efekt Süpervizörü Sinan Vural, Canlandıranlar Derneği /ASIFA Türkiye Başkanı Berat İlk ile Yapımcı ve Yönetmen Avni Barış İslamoğlu gençleri hayal dünyasına taşıdı.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor