Ar-Ge Merkezlerindeki Firmalar, 1022 Buluşu Patente Dönüştürdü!

Ar-Ge merkezlerindeki faaliyetler sonunda ortaya çıkarılan ürün ve yöntemler için 3 bin 639 patent başvurusunda bulunuldu. Türk Patent Enstitüsünün değerlendirmelerinin ardından bin 22 patent tescili yapıldı. Detaylar haberimizde..

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre, Ar-Ge merkezi belgesi alan işletme sayısı geçen yılın sonunda 295'e çıktı. Bu merkezlerden 233'ü faaliyete geçti.  Ar-Ge merkezlerinin istihdama katkısı da arttı. Söz konusu merkezlerde istihdam edilenlerin sayısı 24 bin 847'yi buldu.

Pek çok yenilikçi çabanın sürdürüldüğü merkezlerde 4 bin 473 proje yürütüldü. Ar-Ge merkezlerindeki faaliyetler sonunda ortaya çıkarılan ürün ve yöntemler için 3 bin 639 patent başvurusunda bulunuldu. Türk Patent Enstitüsü'nün değerlendirmelerinin ardından bin 22 patent tescili yapıldı. Söz konusu merkezlerde 38 yabancı veya yabancı ortaklı firma faaliyet gösterdi.

Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile Ar-Ge altyapısı oluşturuldu, çok sayıda Ar-Ge personeli çalıştıran ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'daki Ar-Ge payına katkıda bulunan büyük işletmeler desteklenerek kendi teknolojilerini üretmelerine imkan sağlandı.

Mevzuatta 2014'te yapılan değişiklikle Ar-Ge merkezi kurmak için gerekli olan tam zaman eşdeğer personel sayısı 50’den 30’a düşürüldü. Bu nedenle başvurularda da bir artış yaşandı.

Ar-Ge Merkezi Belgesi verilen işletmelerin yapmış olduğu Ar-Ge ve yenilik projeleri ile ilgili harcamalar için Ar-Ge indirimi, Gelir Vergisi stopajı teşviki, sigorta primi desteği, Damga Vergisi istisnası destekler sağlandı.

Ar-Ge Web Portal uygulamasıyla destek sağlanan kişi ve kurumların işlemleri hızla sonuçlandırılıyor. Böylece akademisyen ve bakanlık personelinin iş yükünü azaltıp Ar-Ge faaliyetlerini değerlendirme süreleri asgari seviyelere çekilmeye çalışılıyor.

Türkiye'deki Ar-Ge merkezleri savunma sanayisi ve otomotiv sanayisi alanlarında yoğunlaşıyor. Ar-Ge merkezleri, yazılımdan kimyaya, ilaçtan tekstile, havacılıktan enerjiye, kozmetikten mobilyacılığa kadar uzanan geniş bir sektörel dağılım gösteriyor.

Ar-Ge merkezlerinin dağılımına bakıldığında ilk sırada İstanbul geliyor. Söz konusu merkezler ayrıca Ankara, Bursa, İzmir ve Kocaeli'de yoğunlaşıyor.

Sanayi Bakanlığı kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.752 kişi okudu.
Kategori: Bilişim / Teknoloji, KAMU, Ulusal
Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor