Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Ar-Ge Merkezlerindeki Firmalar, 1022 Buluşu Patente Dönüştürdü!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre, Ar-Ge merkezi belgesi alan işletme sayısı geçen yılın sonunda 295'e çıktı. Bu merkezlerden 233'ü faaliyete geçti.  Ar-Ge merkezlerinin istihdama katkısı da arttı. Söz konusu merkezlerde istihdam edilenlerin sayısı 24 bin 847'yi buldu.

Pek çok yenilikçi çabanın sürdürüldüğü merkezlerde 4 bin 473 proje yürütüldü. Ar-Ge merkezlerindeki faaliyetler sonunda ortaya çıkarılan ürün ve yöntemler için 3 bin 639 patent başvurusunda bulunuldu. Türk Patent Enstitüsü'nün değerlendirmelerinin ardından bin 22 patent tescili yapıldı. Söz konusu merkezlerde 38 yabancı veya yabancı ortaklı firma faaliyet gösterdi.

Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile Ar-Ge altyapısı oluşturuldu, çok sayıda Ar-Ge personeli çalıştıran ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'daki Ar-Ge payına katkıda bulunan büyük işletmeler desteklenerek kendi teknolojilerini üretmelerine imkan sağlandı.

Mevzuatta 2014'te yapılan değişiklikle Ar-Ge merkezi kurmak için gerekli olan tam zaman eşdeğer personel sayısı 50’den 30’a düşürüldü. Bu nedenle başvurularda da bir artış yaşandı.

Ar-Ge Merkezi Belgesi verilen işletmelerin yapmış olduğu Ar-Ge ve yenilik projeleri ile ilgili harcamalar için Ar-Ge indirimi, Gelir Vergisi stopajı teşviki, sigorta primi desteği, Damga Vergisi istisnası destekler sağlandı.

Ar-Ge Web Portal uygulamasıyla destek sağlanan kişi ve kurumların işlemleri hızla sonuçlandırılıyor. Böylece akademisyen ve bakanlık personelinin iş yükünü azaltıp Ar-Ge faaliyetlerini değerlendirme süreleri asgari seviyelere çekilmeye çalışılıyor.

Türkiye'deki Ar-Ge merkezleri savunma sanayisi ve otomotiv sanayisi alanlarında yoğunlaşıyor. Ar-Ge merkezleri, yazılımdan kimyaya, ilaçtan tekstile, havacılıktan enerjiye, kozmetikten mobilyacılığa kadar uzanan geniş bir sektörel dağılım gösteriyor.

Ar-Ge merkezlerinin dağılımına bakıldığında ilk sırada İstanbul geliyor. Söz konusu merkezler ayrıca Ankara, Bursa, İzmir ve Kocaeli'de yoğunlaşıyor.

Sanayi Bakanlığı kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.060 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Analiz / Yorum, Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, KAMU, Ulusal
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız