Türkiye'nin Sanayi Web Portalı "LONCA" Yurt Dışına Açıldı!

Sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletme ve ürünlerin bilgisine ulaşılması amacıyla hazırlanan internet sitesi "Lonca" yurt dışına açıldı. Detaylar haberimizde..

Sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletme ve ürünlerin bilgisine ulaşılması amacıyla hazırlanan internet sitesi "Lonca" yurt dışına açıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, geçen yıl tanıtımı yapılan sanayi ürünleri web portalı "www.lonca.gov.tr"yi ziyaret edenlerin yaklaşık 200 bini bulduğunu belirterek, "Portal gelen talepler doğrultusunda İngilizce olarak da hizmet vermeye başladı" dedi.

Işık, Türkiye'nin sanayi sicil kayıtları esas alınarak oluşturulan sanayi envanteri "Lonca"ya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Lonca'yı ülke sanayisindeki bilgi ve iletişim eksikliğini gidermek amacıyla kurduklarına dikkati çeken Işık, portalın girişimciler, ithalatçılar, ihracatçılar ve araştırmacılar için çok önemli bir veri kaynağı olduğunu söyledi.

Şirketleri ve ürünlerini tek çatı altında toplayan portalın, üreticiler ile yatırımcıların buluşmasını sağladığına işaret eden Işık, Türkiye'de üretim faaliyetinde bulunan binlerce işletmenin ürettiği yüz binlerce ürün bilgisine "www.lonca.gov.tr"den bir tıkla ulaşılabildiğini vurguladı.

Işık, portalın tanıtımı yapıldığı geçen yılın mayıs ayından bu yana yaklaşık 200 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Sanayi Sicil Kanunu gereği bakanlığımızca tutulan ve sanayi işletmeleriyle ilgili ülkemizin en önemli veri kaynaklarından birisi olan sanayi sicil kayıtları esas alınarak hazırlanan Lonca'da, 131 binden fazla mikro, küçük, orta ve büyük ölçekli işletmenin unvan, adres, iletişim, ürün bilgileri dinamik olarak izlenebiliyor. Portal yıllık işletme cetvelleriyle güncelleniyor. İl, ilçe bazında 'Hangi işletme ne üretiyor, ne ihraç ediyor, kapasitesi ne, üretirken neleri tüketiyor, hangi enerji türlerini kullanıyor?' gibi 100’den fazla veri alanın yer aldığı sanayi sicil kayıtları, sanayi işletmeleri ile ilgili ülkemizin en önemli veri kaynağı olarak hizmet veriyor."

Bakan Işık, Türkçe hazırlanan portalın gelen talepler doğrultusunda İngilizce olarak da hizmet vermeye başladığını dile getirdi. Işık, "Bu konuda yurt dışı ticari müşavirliklerine de duyuru yaptık. Portal sayesinde işletmeler, ürettikleri ürünlerin yurt içi ve yurt dışı tanıtımını daha kolay ve hızlı yapabilecek. Böylece Lonca ile işletmeler adına yeni bir işbirliği ortamı daha oluşturmuş olduk" ifadesini kullandı.

Lonca'nın yurt içi ve yurt dışından ilgiyle takip edildiğini ve takdir topladığını belirten Işık, kullanıcıların Lonca ile ilgili görüş ve önerilerini "sanayisicil@sanayi.gov.tr" adresinden bakanlığa iletebileceklerini kaydetti.

Lonca hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz ilgili haberimizi okuyabilir veya www.lonca.gov.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz

Haberimizi sanayi sektöründe faaliyet gösteren girişimci okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor