ATA Teknokent, Avrupa'ya Yazılım ve Yapay Zeka Ürünleri ihraç Ediyor!

Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak 2010 yılında faaliyetine başlayan ve bünyesinde bulundurduğu 26 yazılım firmasıyla bölgenin bilişim sektöründeki açığını kapatan ATA Teknokent'ten Avrupa ülkelerine yazılım ve yapay zeka ihracatı yapılmaya başlandı. Detaylar haberimizde..

Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak 2010 yılında faaliyetine başlayan ve bünyesinde bulundurduğu 26 yazılım firmasıyla bölgenin bilişim sektöründeki açığını kapatan ATA Teknokent'ten Avrupa ülkelerine yazılım ve yapay zeka ihracatı yapılmaya başlandı.

Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesinde kurulan ATA Teknokent'te faaliyet gösteren birçok firma, ürettikleri sitem yazılımları ve yapay zeka ürünlerini Avrupa'daki bazı ülkelere ihraç ediyor.

ATA Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recep Sadeler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknokentin, 2005 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla "Erzurum ATA Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi"nin kurulduğunu ve 2010 yılında faaliyetlerine başladığını söyledi.

Yaklaşık 5 yıldır Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde (TGB), Ar-Ge ve inovasyonu geliştirme, sanayi iş birliğini sağlama ve nitelikli ürünlerin üretilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Prof. Dr. Recep Sadeler, "Şu an farklı sektörlerde 50'inin üzerinde Ar-Ge ve inovasyon şirketimiz mevcut. Bunlar içerisinde yüzde 50'den fazlası yazılım şirketi" dedi.

Sadeler, teknoket bünyesinde faaliyet gösteren firmaların, henüz başlangıç aşaması olması bakımından büyük rakamlara ulaşmamış olsa da Almanya, Hollanda, İsveç gibi Avrupa ülkelerine hemen her sektöre yönelik yazılımlar ihraç etmeye başladıklarını dile getirdi.

Bunun gelecek açısından son derece önem taşıdığını ifade eden Sadeler, şunları kaydetti: "Bugüne kadar bitmiş proje sayımız 90 civarındadır. Ülkemizin geleceğinin planlandığı Vizyon 2023'te, yazılım ihracatında 10 milyar dolarlık bir hedef öngörülüyor. Bu çok rasyonel ve tutturulabilecek bir hedef. TGB'lerde özellikle nitelikli insan istihdam edince ciddi bir döviz tasarrufu sağlıyoruz hatta bu yazılımlarla ihracat geliri de elde ediyoruz."

ATA Teknokent hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.atateknokent.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

AA kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor