Kendi İşini Kuran Genç Girişimcilerden 3 Yıl Gelir Vergisi Alınmayacak!

Girişimciliği her alanda destekleme gayretinde olduklarını dile getiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık: "Kendi iş yerini açan gençlerimizden de 3 yıl boyunca gelir vergisi almayacağız." dedi Detaylar haberimizde..

Girişimciliği her alanda destekleme gayretinde olduklarını dile getiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık: "Eğer bir ülke kalkınacaksa girişimcisiyle kalkınacak. Risk alan, çalışan ve gayret eden insanlarıyla kalkınacak. Girişimcilik o açıdan hükümet olarak da en fazla değer ve önem verdiğimiz konulardan bir tanesidir" diye konuştu.

İşini kurmak isteyenlere 50 bin lira karşılıksız hibe, 100 bin lira da faizsiz kredi verdiklerini belirten Işık, tekno girişim alanında ise TÜBİTAK aracılığıyla farklı destekler sağladıklarını bildirdi. Fikri Işık, kendi iş yerini açan gençlerden de 3 yıl boyunca gelir vergisi alınmayacağını belirterek, "Kendi iş yerini açan gençlerimizden de 3 yıl boyunca gelir vergisi almayacağız. Amacımız, 'üniversiteyi bitireyim, devlet dairesine kapak atayım' anlayışını bırakalım, 'ben de iş dünyasına atılayım, ben de iş yerimi kurayım, ben de yanımda birkaç insanı çalıştırayım, ben de üreteyim, ben de kazanayım, benim de yanımda insanlar çalışsın' mantığını yerleştirmek. Bunu başarırsak Allah'ın izniyle hiç bu ülkede endişeye gerek kalmaz. Bu açıdan girişimciliği sonuna kadar destekliyoruz." dedi.

"Her Kriz Yenilikçilik ve Girişimcilik Ruhuna Darbe Vuruyor"

Yenilikçiliğin de çok önemli olduğunu belirten Işık, şöyle devam etti: "Yenilikçilik ve girişimciliği, Türkiye'nin kalkınmasında iki anahtar kelime olarak görüyoruz. Üçüncü kelime de istikrar. İstikrarın olmadığı dönemlerde yenilikçilik ciddi darbe alıyor. Her kriz maalesef yenilikçilik ruhumuza darbe vuruyor. Her sıkıntı girişimcilik ruhumuza darbe vuruyor. Türkiye, gerçekten çok girişimci bir ülke. Girişimci bir insanımız var. Bu girişimciliğin yeşermesi Türkiye'nin istikrarına bağlı. Türkiye, istikrar içinde yoluna devam ederse Allah'ın izniyle bu milletin önünde hiçbir engel kalmaz. Ülkemizin, birlik, beraberlik ve istikrar içinde yoluna devam edeceğine inanıyorum. Artık anlayış değişti, inanın şu anda iş yeri sahipleri, iş yerlerinin muhasebesi konumuna düştü. Ay başını nasıl getirebiliriz? Ödemeleri nasıl yaparız? Yeni yatırımları nasıl finanse ederiz? Personel maaşını nasıl tıkır tıkır ödemek için bugün ne yapmamız lazım? İş yerlerinin birinci sahibi, müşterileridir, ikinci sahibi çalışanlarıdır, üçüncü sahibi kağıt üzerindeki sahipleridir."

www.sanayi.gov.tr kaynaklı haberimizi genç girişimcilerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorumlar

FATİH YALÇIN
FATİH YALÇIN
Merhaba,

Kendi İşini Kuran Genç Girişimcilerden 3 Yıl Gelir Vergisi Alınmayacak! haberindeki haklardan kimler faydalanabilecek?

İyi çalışmalar.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor