Ekonomi Bakanlığı İle TİM, E-İhracat Stratejisi Çalıştayı Düzenledi!

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonunda 9- 11 Ekim tarihleri arasında E- İhracat Stratejisi Çalıştayı için Ekonomi Bakanlığı ve TİM yetkilileri Denizli'de bir araya geldi. Detaylar haberimizde..

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonunda 9- 11 Ekim tarihleri arasında E- İhracat Stratejisi Çalıştayı için Ekonomi Bakanlığı ve TİM yetkilileri Denizli'de bir araya geldi.

Pamukkale Colossae Otel'de gerçekleştirilen "E-İhracat Stratejisi Çalıştayı"nın açılış toplantısına katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dünyada artık reel ticaretin gerilediğini belirterek, buna karşın E-ticaretle ilgili rakamların hızlı bir artış trendinde olduğuna işaret etti. Zeybekci, "Artık E-ticaret alışkanlığı artıyor. Küresel ticaret içindeki payı 2012 yılında yüzde 5.7 iken 2014 yılında yüzde 8'e ulaştı. Dünya genelinde E-ticaret de yüzde 25 arttı" dedi. Türkiye'nin e-ticarete tam anlamıyla giremediğine dikkati çeken Zeybekci, "İhracatçılar, işadamları, Ekonomi Bakanlığı olarak seferberlikle E-ticaret konusunda farkındalığı artırmamız gerekir" dedi.

Çalıştayda konuşan Türkiye İhracatçı Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de yeni bir kavram olan dijital dönüşümün kendi içinde hızla değişimini sürdürdüğünü, 1990'lı yıllarda internette yapılan ticaretin yüzde 80'i ABD'de gerçekleşirken bugün kıtalar arasında çok büyük rekabet yaşandığını belirtti. Dijital platformda yeni bir ekonomik çağın başladığını anlatan Büyükekşi, "Bugüne kadar 1 milyardan fazla kullanıcı elektronik ortamda alışveriş yaptı. Geçtiğimiz yıl sadece ABD'de mobil cihazlar üzerinden yapılan ticaretten elde edilen gelir, 40 milyar milyar dolar. Bu ortamda rekabet edebilmek için de mutlaka inovasyon önemli bir zorunluluk" dedi.

E-ihracat Çalıştayı'nın hedefleri arasında ihracatımızda potansiyel değeri taşıyan ve yeni pazara giriş yöntemlerinden biri olan e-ihracat konusunda, dünyadaki genel yönelimle uyumlu biçimde ihracatçı firmalarımızın yeni pazarlara e-ihracat araçları ile daha etkin kanallar üzerinden ulaşabilmesine, pazar çeşitlendirmesine ve sürdürülebilir ihracat modelinin yakalanabilmesine katkı sağlamak amacıyla e-ihracatın mevcut durumunun, gelişme potansiyelinin, fırsatların ve küresel konumunun değerlendirilmesi; sektördeki sorunların ve risklerin tanımlanması; paydaşların tespit, görüş ve değerlendirmelerinin alınması ile  bu  tespitler ışığında e-ihracatın geleceğine yön verecek "E-ihracat Stratejisi ve Eylem Planının” oluşturulması yer aldı.

Çalıştayın açılış törenine Ekonomi Bakan Yrd. Adnan Yıldırım, Bakan Danışmanı Hasan Kazdağlı, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, TİM Başkan Vekili / DENİB Başkanı Süleyman Kocasert ile Oda başkanları, Denizli Platformu üyeleri ve diğer protokol üyeleri katıldı.

Bakan Zeybekci, çalıştayın ardından TEB-TİM işbirliğiyle kurulan "Denizli TİM_TEB Girişimci Evi"nin açılışını yaptı. Açılış, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin ev sahipliğinde Pamukkale Teknopark'ta gerçekleştirildi.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğinde 2014 yılında ihracat potansiyeli taşıyan yenilikçi iş fikirlerini ekonomiye kazandırmak için hayata geçirilen TİM-TEB Girişim Evleri'nin 4.sü Denizli'de açıldı. Açılışın ardından heyet, TİM-TEB Girişim Evleri'nden destek alan girişimcilerin projelerini tanıttığı standları ziyaret ederek, girişimcilerden bilgi aldı.

E- İhracat Stratejisi Çalıştayı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.tim.org.tr/tr/ihracat web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi e-ihracat  sektöründe faaliyet gösteren girişimcilerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor