Milli Piyade Tüfeği MPT-76’nın Seri Üretimi Başlıyor!

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ana yükleniciliğinde, Kalekalıp ile birlikte geliştirilen Milli Piyade Tüfeği MPT-76’nın seri üretimi başlıyor. Detaylar haberimizde..

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ana yükleniciliğinde, Kalekalıp ile birlikte geliştirilen Milli Piyade Tüfeği MPT-76’nın seri üretimi başlıyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile MKEK arasında 20 bin tüfeklik üretim sözleşmesi imzalandı. İlk partide üretilmesi planlanan toplam 35 bin 14 tüfeğin kalan kısmının Kalekalıp tarafından üretileceği öğrenildi. MKEK, seri üretimin tamamının kendisi tarafından yapılmasını talep etmişti.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndan yapılan ve MKEK’in ilk 20 bin adetlik üretimi yapmasına yönelik anlaşmanın imzalanmasına ilişkin duyurda, “Müsteşarlığımızca yürütülmekte olan Modern Piyade Tüfeği Projesi kapsamında; Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilen Seri Üretim Dönemi Sözleşmesi, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) ile Müsteşarlığımız arasında 02 Temmuz 2015 tarihinde yaklaşık 80 Milyon TL bedelle imzalanmıştır” denildi.

İlk etapta üretilen tüfekler Kara, Deniz, Jandarma komutanlıklarında kullanılacak. Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 7,62 mm çapındaki bütün tüfek ihtiyacının MPT-76 ile karşılanacağı kaydedildi.

Türk tasarımı olan MPT-76’nın ihracına yönelik girişimler de bulunduğu belirtilen duyuruda, “Modern Piyade Tüfeği Projesi Seri Üretim Dönemi Sözleşmesi silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarının milli imkânlarla karşılanması yönünde atılmış önemli bir adımdır. Tasarım ve geliştirmesi tamamen millî imkânlarla tamamlanmış, zorlu koşullarda kalifiye edilmiş olan MPT-76’nın seri üretim döneminde, öncelikle silahlı kuvvetlerimiz olmak üzere tüm dost ve müttefik ülkelerin hafif silah ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir” denildi.

Dünya Gazetesi kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorumlar

Boran Yasayan
Boran Yasayan
Seri üretim ve dağıtım sürecinin çok yavaş ilerlediğini düşünüyorum. Hızlanılmalı ve sayı arttırılmalıdır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor