Makineciler Rusya Pazarında 'İlk 5'e Girmeyi Hedefliyor!

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, halen 16. sırada olduklarını söylediği Rusya pazarında "ilk 5" içine girmeyi hedeflediklerini söyledi. Detaylar haberimizde..

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, halen 16. sırada olduklarını söylediği Rusya pazarında "ilk 5" içine girmeyi hedeflediklerini söyledi.

Türkiye GSYİH’sinin yüzde 2.4’ünü üreten ve geçen yıl 14.7 milyar dolarlık ihracat yapan makineciler, coğrafi avantajını da kullanarak Rusya pazarında büyümesini sürdürüyor. Makineciler bir yandan da bu ay Rusya’da düzenlenecek olan ve Global Connection’ın medya sponsoru olduğu Innoprom Fuarı’na ilk kez katılmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin uluslararası medya kuruluşu Global Connection, Makine Tanıtım Grubu’nun stratejik liderliğinde Komsomolskaya Pravda ve Kommersant’a birer ek hazırladı. Pravda ve Kommersant gazetelerinde yayınlanan söz konusu eke konuşan Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, üretim kalitesi ve verimliliğini artırmayı hedefleyen Rusya için gerekli makineleri sağlayacak en yakın ortağın Türkiye olduğunu söyledi.

Rusya’ya en fazla makine ihracatını Çin’in yaptığını belirten Dalgakıran, Rusya’ya makine satan yabancı firmaların bu ülkede yatırım yaptığına işaret ederek, Türk firmalarının da burada temsilcilikleri olması gerektiğini belirtti.

Rusya’ya makine satan ülkeler arasında Türkiye’nin şu anda 16’ncı sırada olduğunu belirten Dalgakıran, "Hedefimiz ilk 5’e girmek. Bu hedefe doğru ilerliyoruz. Rusya’nın 2014 yılı makine ithalatı yüzde 10 azaldı, ancak bu dönemde bizim bu ülkeye makine ihracatımız yüzde 8 artış gösterdi. Önümüzdeki dönemde Rusya’nın özellikle gümrük mevzuatında alacağını düşündüğümüz kolaylaştırıcı önlemlerle iki ülke ticaretinde olumlu gelişmeler yaşanacak" dedi.

Genel bir sanayi fuarı olan Innoprom’un Rusya’nın Ekaterinburg bölgesinde düzenlendiğini belirten Dalgakıran, "Burası, Rusya’da makine sektörü açısından önemli bir bölge. Daha önceki yıllarda Innoprom Fuarı’na hiç Türk firması katılmadı. Bu yıl Makine İhracatçıları Birliği’nin, sektörün önemli temsilcileri ile birlikte standı bulunacak. Amacımız, Türk firmalarına bölgeyi ve fuarı tanıtmak ve daha iyi fikir sahibi olabilmelerini sağlamak." dedi.

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.makinebirlik.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Radikal kaynaklı haberimizi makine sektöründe faaliyet gösteren girişimci okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor