Girişimciler ve Yatırımcılar, RES Lisans Başvuruları Başladı!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 24 Nisan Cuma gününden itibaren, rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretimi (RES) için 1400 civarında önlisans başvurusu beklediklerini söyledi. Detaylar haberimizde..

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 24 Nisan Cuma gününden itibaren, rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretimi (RES) için 1400 civarında önlisans başvurusu beklediklerini söyledi.

Yılmaz yaptığı açıklamada TEİAŞ tarafından 2018 yılı sonuna kadar belirlenen 3.000 MW'lık kapasitenin tamamı için RES önlisans başvurularının EPDK tarafından alınacağını belirtti.

Rüzgar ölçüm istasyonu kurulum raporunu Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne onaylatarak ölçüm yapmaya başlayan 1400 civarında isteklinin başvuru yapmasını beklediklerini dile getiren Yılmaz; "Alacağımız önlisans başvurularının incelemesinin ardından sırasıyla varsa eksikliklerin ilgilisine bildirilmesi; eksiksiz ya da eksiklerini tamamlayan başvuruların değerlendirilmeye alınması işlemlerini gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

EPDK tarafından 24,27,28,29 ve 30 Nisan 2015 tarihlerinde alınacak RES önlisans başvurularında başvuru dilekçesi, bilgi formu, ortaklık yapısı ve piyasa yasaklarına ilişkin beyan, asgari sermaye yükümlülüğü gibi bazı yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekiyor.

Yılmaz, değerlendirmeye alınan başvuruların ise teknik değerlendirme için Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü'ne (YEGM) gönderileceğini söyledi.

YEGM tarafından mevzuata uygun bulunan başvuruların, bağlantı görüşünün oluşturulması için TEİAŞ ve ilgili dağıtım şirketine gönderileceğini belirten Yılmaz; "TEİAŞ tarafından belirlenen ve bizim de ilan ettiğimiz bağlantı bölgelerine tahsis edilenden fazla kapasitede bağlantı talebi olması halinde, ilan edilen bağlantı bölgesine bağlanabilecek önlisans başvurularının tespit edilmesini amacıyla TEİAŞ tarafından yarışmalar yapılacak" dedi.

Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretimi (RES) önlisans başvuruları hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.epdk.org.tr web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Dünya kaynaklı haberimizi girişimciler ve yatırımcılar başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor