Çiftçiler Artık Tarlalarında Kendi Elektriklerini Kendileri Üretebilecek!

Üretimde teknoloji kullanımına önem veren çiftçiler, tarlalarına kurdukları güneş panelleriyle elektriğini üretiyor. İki yılda kendini amorti eden yatırıma teşvik de yolda. Detaylar haberimizde..

Türkiye ekonomisinin en önemli sektörleri arasında yer alan tarımda ardı ardına yeni nesil projeler hayata geçiriliyor. Özellikle enerji giderlerini minimize ederek katma değerli üretime geçmek isteyen sektörde yeni dönemin en güçlü enstrümanı ise güneş enerjisi olacak. Hedefte ise belli bir büyüklükte olan tarlaların tüm enerji ihtiyaçlarını güneşten karşılaması var.

Özellikle kuyu suyu kullanan çiftçiler için geliştirilen sistem, büyük bir maliyet avantajı getiriyor. Kuyudan su çıkarmak için motor kullanan çiftçiler yüksek faturalar ödemek zorunda kalıyor. Sistem sayesinde bu maliyet 10'da 1 civarında düşüyor. Mekanizma ayrıca damla sulama sistemlerini de çalıştırarak maliyeti iki yılda amorti ediyor. Çiftçinin beklentisi bu teknolojinin devlet politikasına dönüşmesi. Enerji, Ekonomi, Gıda Tarım ve Hayvancılık ile Maliye Bakanlıkları bu konuda etkin bir teşvik politikası oluşturmak için ortak bir çalışma yürütüyor.

Fazlasını Devlet Alacak

Tarlalara kurulacak güneş enerji santrallerinden elde edilecek enerjinin devlete satılacak olması yatırımın cazibesini artırıyor. Mevcut düzenlemelere göre yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı azami 500 kilovatlık üretim tesisiyle mikro kojenerasyon tesisi kuran gerçek ve tüzel kişiler, lisans alma ve şirket kurma yükümlülüğünden muaf tutuluyor. Bu kişiler ihtiyaç fazlası elektriği iletim sistemine verebiliyor.

Başarılı Uygulamalar Var

Türkiye'de bu alanda uzmanlaşan yerli firmaların sayısı da artıyor. Bunlardan biri olan ECG Enerji özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çok sayıda başarılı uygulamayı hayata geçirdi. Sistemin enerji maliyetlerini ciddi şekilde düşürdüğünü ifade eden şirketin Genel Müdürü Mehmet Akif Yıldırım; "Makine, güneşten aldığı enerji sayesinde özellikle yoğun sulama gerektiren yaz aylarında neredeyse kesintisiz çalışıyor. Ayrıca elektrik kesintileri, arıza masrafları, yeni kurulum maliyetleri gibi birçok farklı gider de ortadan kalkıyor. Yatırım kendini iki yıl içinde amorti edebiliyor" diye konuştu.

Türkiye Güneş Ülkesi

Güneş enerjisi konusunda çok iyi bir konumda bulunan Türkiye'nin ortalama yıllık güneşlenme süresi 2 bin 640 saat, günlük ise 7.2 saat. GAP Bölgesi gibi Akdeniz, İç Anadolu ve Ege Bölgesi'nin güneşlenme süreleri de dikkate alındığında küresel ısınmadan dolayı oluşacak su ve sulama sıkıntılarına da önlem olması açısından çevreye duyarlı ve maliyeti düşürecek sistemin yaygınlaştırılması planlanıyor.

Sabah kaynaklı haberimizi çiftçi okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor