E-Fatura ve E-Defter Ülke Ekonomisine 2 Milyar TL Katkı Sağlayacak!

E-Fatura ve E-Defter kullanıcı sayısı 2015 yılı başı itibariyle yaklaşık 20 bine ulaştı.Defterlerini e-ortamda tutan 20 bin mükellef kâğıt kullanmayarak doğayı korumakla birlikte,noter tasdik süreçlerini ortadan kaldırdıkları için hız,verimlilik ve maliyet tasarrufu elde ettiler.Detaylar haberimizde

Teknolojinin etkin kullanımı sayesinde şirketler iş gücünden ve maliyetten önemli oranda tasarruf edip verimliliklerini artırabilirken, kâğıda dayalı işlemlerden kaynaklanan zararları da en aza indirip doğayı koruyabiliyorlar. Ticaret ve iş süreçlerinin fiziki ortamdan bilgisayar ortamına taşınmasıyla şirketler, iş süreçlerini çok daha kolay ve düşük maliyetle gerçekleştirebiliyorlar. Bu alandaki en önemli gelişmelerden biri de e-Fatura uygulaması.

Yıllık 6 milyarı aşkın fatura işlemi gerçekleşen Türkiye’de e-dönüşümün kısa vadeli yararlarının bile oldukça yüksek seviyede olması öngörülüyor. Türkiye’nin lider KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) Hizmet Sağlayıcısı TÜRKKEP, elektronik belge biçiminde düzenlenen faturaların taraflar arasında dolaşımını güvenli kılan yasal geçerli, güvenli e-Fatura ile birlikte e-Defter ve e-Arşiv hizmeti ile şirketlerin operasyon maliyetlerini büyük oranda azaltıyor.

2017’ye Kadar E-Fatura Kullanıcı Sayısının 100 Bine Ulaşması Bekleniyor

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yapılan düzenlemeler ile e-Fatura ve e-Defter uygulamalarının yaygınlaştığına dikkat çeken TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast, Türkiye’deki e-dönüşüm sürecini değerlendirdi: “2015-2019 e-Devlet Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde ilk etapta 20 bin şirket için zorunlu olan e-Fatura'nın ardından, e-Arşiv ve e-Defter gibi uygulamalar hayata geçirilmeye başlandı. 2 yıl içerisinde e-Fatura uygulamasına kayıtlı kullanıcı sayısının 100 bine, e-Defter uygulamasına geçen mükellef sayısının da 50 bine ulaştırılması öngörülüyor. Bu uygulamalar ile sağlanacak ekonomik katkının 2 milyar TL’ye ulaşacağı tahmin ediliyor. 2015’te e-Fatura ve faturaların elektronik ortamda oluşturulup muhafaza edilmesi ve gerektiğinde elektronik olarak ibraz edilmesini sağlayan e-Arşiv ile birlikte kullanıcı ve fatura sayılarında ciddi bir artış olacak.

2015’te 250 Milyon E-Fatura Sisteme Dahil Olacak, 500 Milyon TL Tasarruf Sağlanacak

E-Fatura gönderimlerinde herhangi bir kargo ücretinin ödenmemesinin, kesilen faturanın tek tıkla alıcısına ulaştırılabiliyor olmasının, kâğıt kullanımındaki gözle görülür düşüşün kurum ve kuruluşlar için önemli avantajlar sağladığını dile getiren Samast: “Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan rapora göre; 2015 yılında, e-Fatura ve e-Arşiv ile sistemde 250 milyon e-fatura dolaşacak. 250 milyon e-fatura, şirketlerin ekonomisine 500 milyon TL'ye yakın tasarruf olarak geri dönecek. 2015 yılında, e-Fatura mükellefi olan 20 bine yakın işletmedeki toplam tasarruf oranı, ayda 20 milyon TL'yi bulacak. E-fatura ve e-defter uygulamasının hemen ardından gelecek e-Arşiv ile birlikte, sistemdeki fatura sayısının yaklaşık 10 kat artış göstermesi bekleniyor.” dedi.

E-Fatura İleti Yönetim Sistemi, Kurumlara Önemli Tasarruf Avantajı Sunuyor

TÜRKKEP’in e-Fatura entegrasyon sürecinde faturaların hızlı ve etkin bir şekilde yönetilebilmesi için tasarladığı E-Fatura İleti Yönetim Sistemi (FİYS) ile farklılaşabildiği ve yoğun rekabet ortamında kurumlara önemli bir avantaj sunduğunu ifade eden Samast: “FİYS, sisteme çekilen faturaların muhasebeleşmeden önce yetkili/sorumlu ve masraf merkezi bazında dağıtımını sağlayarak onay sürecini hızlandırıyor ve faturaların kayıt altına alınmasını sağlıyor. Faturalarını elektronik ortama geçiren şirketler hız ve verimlilik avantajlarıyla birlikte, doğanın korunmasına katkı sağlıyor ve kâğıt masraflarını en aza indiriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Hızlı Entegrasyon, Kullanıcı Dostu Çözümler ve 7/24 Uzman Kadro Desteği

TÜRKKEP olarak hizmetlerini, faturalarını elektronik ortama geçirecek firmaların temel ihtiyaçlarını en hızlı ve ekonomik şekilde karşılayacak şekilde oluşturduklarını söyleyen Samast, sözlerini şöyle tamamladı: “E-Fatura uygulamasına geçecek şirketlere hızlı entegrasyonumuz ve tüm süreçlerde verdiğimiz uzman kadro desteğimiz ile hizmet sunuyoruz. Müşterilerimiz tüm muhasebe ve ERP yazılımıyla uyumlu olarak geliştirilen TÜRKKEP E-Fatura sistemleri ile e-Fatura hizmetine daha çabuk geçiş yapabiliyor, ayrıca kullanıcı dostu ekran ve ara yüzlerle kolaylıkla adapte olabiliyorlar. Faturalama süreçleri, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Sistemi ile entegre çalışan, yasal geçerli fatura itiraz ve cari hesap mutabakat çözümleriyle noter tasdikine gerek kalmaksızın gerçekleştiriliyor.

TÜRKKEP E-Fatura sistemleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.turkkep.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor