Zomato Yerli Restoran Arama Servisi Mekanist'i Satın Aldı!

Restoran arama uygulaması Zomato bugün, tamamı nakit olarak gerçekleşen Mekanist'in satın alımını duyurdu. Zomato, Mekanist satın alımıyla beraber Türkiye'nin farklı şehirlerinde dışarıda yeme-içme mekanı arayanların tercihi olacak. Detaylar haberimizde..

Restoran arama uygulaması "Zomato" bugün, tamamı nakit olarak gerçekleşen Mekanist'in satın alımını duyurdu. Zomato, Mekanist satın alımıyla beraber Türkiye'nin farklı şehirlerinde dışarıda yeme-içme mekanı arayanların tercihi olacak.

Zomato kurucusu ve CEO'su Deepinder Goyal, “Mekanist, Türkiye'de restoran arama ve keşif rehberi hizmeti veren güçlü oyunculardan ve en önemli olarak değerlendirdiğimiz pazarlardan biri olan Türkiye'de Mekanist'i yanımıza alarak büyümeye devam edecek olmamızdan dolayı heyecanlıyız. Türk girişim ekosistemindeki ilk ve en başarılı markalardan biri olan Mekanist'in, Zomato'nun bir parçası olması mutluluk verici.” dedi.

Ekipler önümüzdeki aylarda Mekanist'i Zomato'ya entegre etmek için yakın temas halinde çalışacak; bu süreçte Mekanist'in trafiği ve içerikleri Zomato.com'a taşınacak ve Mekanist kullanıcıları Zomato uygulamasını rahatça kullanabilecekler. Satın alım aynı zamanda restoran sahiplerine de oldukça cazip fırsatlar sunmakta; Zomato'nun işletmecilere özel uygulaması ve hiperlokal reklam modeli ile restoran sahipleri, hedef kitlesindeki müşterilerine ulaşıp bağlantı kurabilecek ve ilişkilerini geliştirebilecekler.

Mekanist kurucu ortağı ve CEO'su Ali Servet Eyüboğlu, “Sekiz yıl önce üniversite yıllarında ilk adımlarını attığımız girişimimizi, Zomato gibi global ve alanında lider bir oyuncunun satın alması bizler için gurur verici bir gelişme; Zomato'nun gücü ile birlikte Türkiye'deki kullanıcılara artık daha geniş bir restoran yelpazesi sunabileceğiz. Kullanıcılar, dışarıda yemek yemeden önce kapsamlı bilgi ve çeşitli yorumları rahat ve kolay bir biçimde inceleyebilecekler. Bu gelişmenin aynı zamanda restoran sahipleri için de büyük avantaj olduğunu düşünüyoruz. Zomato şemsiyesi altında restoran sahiplerine sunacağımız özel çözümler işletmeler için büyük avantaj sağlayacak.” dedi.

Mekanist satın alımı, Zomato'nun geçtiğimiz haftalarda 52 milyon Amerikan Doları karşılığında Urbanspoon'u alarak ABD ve Avustralya pazarına girmesinden sonra altı ay içerisindeki yedinci satın alımı oluyor. Zomato bundan önce de Yeni Zelanda, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve İtalya'da satın alımlar yapmıştı.

Bir Bakışta Zomato'nun Mekanist'i Satın Alması

Zomato, Kasım 2013'te web sitesini ve mobil uygulamalarını yayına alarak Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle Türkiye'de servis vermeye başladı.

Zomato, 29 Ocak 2015 tarihinde Türkiye'nin en büyük restoran arama servisi Mekanist'in bedeli gizli tutulan satın alımını gerçekleştirdi. Bu alım ile Zomato, İstanbul ve Ankara'da listelediği 27,500 restoranla birlikte Türkiye çapında 50,000 restorana ulaşıyor.

Entegre edilen ürün, önümüzdeki birkaç ay içerisinde hem kullanıcıların hem de restoran sahiplerinin rahatlıkla kullanabileceği şekilde Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle yayında olacak. Entegrasyondan sonra Zomato 50,000'i aşkın restoranı kapsarken aylık trafiğini 3 milyonun üzerine çıkaracak.

Zomato Hakkında

Zomato 22 ülkede 1 milyonun üzerinde restoranın detaylı bilgilerini sağlayan bir restoran keşif uygulaması. Zomato içeriğinde, ekibinin bizzat mekan mekan dolaşıp toplayarak elde ettiği restoranların güncel menülerini, fotoğraflarını, coğrafi koordinatlarını bulundururken, kullanıcılara kendi foodie ağlarını oluşturma ve restoranları değerlendirip yorumlama olanağı sağlar.

Mekanist Hakkında

Türkiye'nin en büyük restoran keşif ve yorum sitelerinden Mekanist, 2008 yılında kullanıcılarının şehirdeki yerel işletmeleri keşfedebilmeleri amacı ile kuruldu. Kullanıcılara ziyaret ettikleri mekanlarla ilgili yorum yapma ve diğer kullanıcıların yazdıkları yorumları okuma olanağı vererek şehir keşfini daha eğlenceli bir hale getiren Mekanist, işletmelere de hedef kitlelerine en etkin şekilde tanıtma ve müşterileriyle diyalog kurarken potansiyel müşterilere de ulaşma fırsatı sunmakta.

Bugün şehrin en sevilen restoran, kafe ve barları başta olmak üzere 190,000 listeli mekan hakkında 500,000'in üzerinde kullanıcı yorumu barındıran Mekanist'in, websitesi ve mobil uygulamalarını kullanan 1.5 milyon kayıtlı üyesi bulunmakta.

Popüler restoran arama ve keşif platformları olan Zomato'yu www.zomato.com/tr adresinden, Mekanist'i ise  www.mekanist.net adresinden inceleyebilir, satınalma hakkıda Ali Servet Eyüboğlu'nun Merhaba Zomato! başlıklı duyurusunu buradan okuyabilirsiniz.

Haberimizi dolaşarak restoran ve kafe aramaktan sıkılan okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor