ABD'li Firma, Dünyanın İlk 3D Otomobilini Fuarda Üretti!

ABD’li Local Motors adlı mühendislik firması, Detroit fuarında otomotiv endüstrisi için devrim yaratacak bir gelişmeye imza attı. ABD’li firma ziyaretçilerin önünde tamamen 3 boyutlu yazıcıdan çıkan dünyanın ilk otomobilini üretti, test etti ve sergiledi. Detaylar haberimizde..

İflastan kurtulan otomotivin başkenti Detroit’te düzenlenen yılın ilk şovunda otomotiv sanayi için devrim niteliğinde bir gelişme yaşandı. 3 boyutlu (3D) yazıcıların geleceğimizi oluşturmaya başladığı bugünlerde, Detroit fuarında bir ilke imza atılarak dünyanın hareket eden ilk otomobili yazıcıdan çıktı. Fuarda herkesin gözü önünde 3 boyutlu yazıcıyla bir otomobil üretildi ve daha sonra test edildi.

Bundan kısa bir süre önce ABD Başkanı Obama, 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin geleceğin sanayi devrimini yaratacağını söylediğinde kimse bu teknolojinin bu kadar hızlı yol alacağını herhalde pek tahmin edememişti. Ama günümüzde artık bir çok nesne devrim diye nitelendirilen bu buluş ile üretilmeye başlandı. Uzay sanayii, tıp, endüstri mühendisliği derken otomotiv sektörü içinde küçük parça üretimi ile başlayan bu çılgınlık sonunda bir otomobilin üretilmesine kadar gitti.

Saatte 44 Parça

Daha önce birkaç prototipi üretilen ve teknoloji fuarlarında sergilenen ‘Strati’ isimli aracın satışa sunulacak versiyonu ilk kez bir otomobil fuarında hem de herkesin gözü önünde üreten ABD’li Local Motors adlı mühendislik firması, aracın motoru, elektrik aksamı, kablo ve tekerleri dışındaki tüm ara parçaları ve kaportası 3D yazıcıdan çıktı. Bugün sıradan bir otomobilin yaklaşık 5-6 bin mekanik ve statik parçası bulunuyor. Strati isimli araçta ise bu iş sadece 49 parçaya kadar indirilmiş. Bunların 44 adedi ise 3 boyutlu yazıcıdan çıkıyor. Tasarım aşamasının ardından tek tek bütün parçalarının 3D baskı makinelerinden basılması ise sadece 44 saat sürüyor. Yani 44 saatte 44 parça… Detroit fuarının açılmasının bir gün öncesinde başlayan üretim şirketin toplantı saatine kadar tamamlandı.

Fiyatı 25 Bin Dolar

Aracın üretiminde ‘Lego’ oyuncaklarda da kullanılan termpoplastik malzeme kullanılıyor. Bu malzemeye karbonfiber de takviye ediliyor. Yaklaşık 550 kilogram ağırlığındaki bu hafif araç elektrikli motoruyla yaklaşık 65 km hıza ulaşabiliyor ve tek şarjla 193 km yol alıyor. Local Motors yetkilileri araçlarının otomobil üretim teknolojisinde bir öncü olacağını söylerken, 25 bin dolara 2015 yılında internet üzerinden satışa sunulması beklenen Strati’nin 2016 itibariyle herkese hitap edebilecek rakamlara çekileceğini belirtiyor.

Gelecekte Her Eve Girecek

3 boyutlu bir yazıcı; basitçe tasarım yazılımında hazırlanmış bir çizimin, yığma tekniği ve ısıyla şekillendirilebilecek bir materyal kullanılarak elle tutulur ve hatta çalışır hale gelmiş çıktısını üretir. Yani teorik olarak bir ürünün çizimini elektronik postayla alıp, yazıcınıza yükleyerek evinizde üretmeniz mümkün. 3D yazıcıların geleceği oldukça parlak görünüyor, zira şu an neredeyse bilgisayar olan her evde bulunan 2 boyutlu (2D) yazıcı gibi 3D yazıcılar da gelecekte her evde olacak. Bir ürünü almak istediğiniz zaman sadece o ürünün data dosyasına para vereceksiniz ve evinizde istediğiniz ürünü kendiniz yazdırıp kullanabileceksiniz. Tabi bu teknolojinin tam anlamıyla hayatımıza girmesi yani otomobil veya benzeri ürünleri üretmeniz için biraz daha beklemeniz gerekiyor.Hürriyet kaynaklı derleme haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor