"Finansçı" Desteğini Hakeden Geleceğin Patronları Belli Oldu!

Finansbank’ın, Türkiye’deki girişimcilik ruhunu ve ekosistemini destekleme hedefi ile bu yıl 2.’sini gerçekleştirdiği “Geleceğin Patronları 2014” yarışması, 19 Aralık’ta Conrad Otel’de düzenlenen Büyük Jüri final sunumu ardından sonuçlandı. Detaylar haberimizde..

Finansbank’ın, Türkiye’deki girişimcilik ruhunu ve ekosistemini destekleme hedefi ile bu yıl 2.’sini gerçekleştirdiği “Geleceğin Patronları 2014” yarışması, 19 Aralık’ta Conrad Otel’de düzenlenen Büyük Jüri final sunumu ardından sonuçlandı.

Bilkent Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşen ve genç girişimcilerden büyük ilgi görerek binin üzerinde başvuru yapılan yarışmada, ön elemeleri geçen 10 genç girişimci, Büyük Jüri'ye son sunumlarını yapma fırsatı buldu.

İş dünyasının başarılı işadamları, akademisyenler ve basın temsilcilerinden oluşan jürinin seçim yapmakta bir hayli zorlandığı birbirinden ilginç iş fikirleri arasında, Game Looper projesiyle Kutay Yalçınkaya birinciliğe layık görülerek Finansbank’tan 50 bin TL’lik işletme sermayesi ödülünü almaya hak kazandı.

Mayıs ayında başlayan program kapsamında yarışmaya katılan genç girişimciler; Bilkent Üniversitesi Fikirden Değere Girişimcilik Eğitimleri kapsamında, Kasım ayında, İstanbul ve Ankara’da düzenlenen eğitimlere de katılarak iş fikirlerini geliştirme imkanı buldu. Finale kalan 10 genç girişimci, TOBB Genç Girişimciler Kurulu ve Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Berrak Kutsoy, Revo VC Yönetici Ortağı Bora Yılmaz, Endeavor Türkiye Girişimci Seçimi ve Hizmetler Müdürü Kaan Kalıpçı, 3TS Capital Partners Türkiye Yatırım Müdürü Elbruz Yılmaz, CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı Başkan Mehmet Buldurgan, 212LTD VC Yönetici Ortağı Numan Numan, Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı Örsan Örge, Infomag Yayıncılık Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan ve Finansbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Şahinbaş’dan oluşan Büyük Jüri tarafından değerlendirmeye alındı.

"Girişimcilik Ekosisteminin Gelişimi Ülkemizin Geleceğinde Kritik Bir Role Sahip"

Bilişim sektörüne ait iş fikirlerinin öne çıktığı Geleceğin Patronları 2014 yarışmasının, Türkiye’de girişimcilik ekosistemindeki dinamizmi ve yaratıcılığı ortaya koyduğuna vurgu yapan Finansbank KOBi ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber, yaptığı konuşmada şunları ifade etti “Türkiye’nin ekonomik büyümesi için yatırımların ve ihracatın artması, bunun için de katma değerli üretim büyük önem taşıyor. Bu anlamda girişimcilik ekosisteminin gelişimi ülkemizin geleceğinde kritik bir role sahip. Bu vizyonla geçtiğimiz yıl başlattığımız ‘Geleceğin Patronları’ Yarışması, girişimciler ile yatırımcıları bir araya getiren her yıl büyüyen bir platform oluşturuyor. Kendi işinin sahibi olmak isteyen gençlere eğitim imkanı, Melek Yatırımcılarla tanışma fırsatı ve finansal kaynak yaratmaktan, ülkemizin geleceğine yatırım yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Ödül törenine Varlık Bankacılığı ve Ticari Bankacılık portföyümüzden Melek Yatırımcı adayı müşterilerimizi de davet ettik. Amacımız; yatırım havuzunu derinleştirmek, aynı zamanda da, iş dünyasından karar vericilerin yeni yetenekleri ve fikirleri görmesini sağlayarak ekosistemi genişletmek.

Ayrıca Finansbank’ın mikro işletmelere ve KOBİ’lere sağladığı finansal desteği de gün geçtikçe artırdığını kaydeden Metin Karabiber, Güneydoğu Avrupa için Avrupa Fonu (EFSE) ile geçtiğimiz günlerde imzaladıkları 25 bin Euro’luk krediyi de mikro ve küçük ölçekteki yatırımlara finansman desteği sunmaktan mutlu olacaklarını ifade etti.

Jüri, girişimci adaylarını değerlendirirken; iş fikrinin ve fikrin yöneldiği pazarın büyüme potansiyelini, fikrin yenilikçilik ve farklılığını, iş modelinin tutarlılığı ve ölçeklendirilebilirliğini, fikir sahibi takımın yetkinlik ve tecrübelerini, finansal kaynakların işin gelişimi için nasıl kullanılacağına dair sunulan yol haritasını göz önünde bulundurdu.

Değerlendirme sonrası Bilkent Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Akdeniz’in konuşmasının ardından gerçekleşen ödül töreninde birinciliğe layık görülen isim açıklandı.

Birinci olan genç girişimci, bir yıl içinde şirketini kurma koşuluyla sermaye desteği olarak 50 bin TL para ödülü kazandı. Genç girişimciye ödülünü Finansbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber ve Bilkent Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Akdeniz teslim etti.

Finale kalmayı başaran 9 girişimci ise iş fikirlerini melek yatırımcılara sunma imkanının yanı sıra, projelerini hayata geçirebilmeleri için, Finansbank’tan 6 ay geri ödemesiz ve faizsiz 50 bin TL’ye kadar özel avantajlarla sunulan krediye başvurma imkanı elde etti. Ayrıca Geleceğin Patronları Yarışması aracılığıyla irtibata geçilen melek yatırımcılardan 1 yıl içinde yatırım alması durumunda, hukuk danışmanlığı desteğinden de faydalanabilecekler.

GELECEĞİN PATRONLARI YARIŞMASI’NIN SONUÇLARI

50.000 TL iş kurulum ve işletme sermayesi ödülüne hak kazanan girişimci ve projesi:

 • Kutay Yalçınkaya (27 yaşında) / ODTÜ İşletme Bölümü mezunu
 • Projenin adı: Game Looper
 • Proje: Çocuklara en eğlenceli yoldan algoritma kurma becerisi kazandırmayı hedefleyen, kod yazmadan iki boyutlu mobil oyun geliştirme bir platformu.

Özel koşullar ile kredi kullanma imkanına hak kazananlar:

 • Can Balcılar
 • Fulya Uygun
 • Göksel Uçtu
 • Kerem Erikçi
 • Mehmet Akif Baykal
 • Sermetcan Baysal
 • Sinem Çınar Kalenderoğlu
 • Türkay Umut Yılmaz
 • Yasemin Şen

Büyük Jüri:

 • Berrak Kutsoy / TOBB Genç Girişimciler Kurulu ve Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı
 • Bora Yılmaz / Revo VC Yönetici Ortağı 
 • Kaan Kalıpçı / Endeavor Türkiye Girişimci Seçimi ve Hizmetler Müdürü
 • Elbruz Yılmaz / 3TS Capital Partners Türkiye Yatırım Müdürü 
 • Emin Çapa / CNN Türk Ekonomi Müdürü 
 • Mehmet Buldurgan / Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı Başkanı 
 • Numan Numan / 212LTD VC Yönetici Ortağı 
 • Örsan Örge / Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı 
 • Serdar Turan / Infomag Yayıncılık Genel Yayın Yönetmeni 
 • Sinan Şahinbaş / Finansbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Finansbank'ın “Geleceğin Patronları 2014” yarışması hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.kobimeydan.com.tr/girisimci web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi genç girişimciler, melek yatırımcılar ve KOBİ'ler başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor