Türkiye İnovasyon Haftası, İnovasyon Dünyasını İstanbul'da Buluşturuyor!

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Ekonomi Bakanlığı desteğinde, Arçelik, Sabancı Holding, TEB ve Türk Hava Yolları stratejik ortaklığında bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan ve Hollanda’nın partner olduğu Türkiye İnovasyon Haftası, önemli isimleri İstanbul’da bir araya getirecek..

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ekonomi Bakanlığı desteğinde, Arçelik, Sabancı Holding, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Türk Hava Yolları (THY) stratejik ortaklığında bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan ve Hollanda’nın partner olduğu Türkiye İnovasyon Haftası, önemli isimleri İstanbul’da bir araya getirecek.

4-5-6 Aralık tarihlerinde, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek ve katılımın online başvuru ile tamamen ücretsiz olacağı etkinlik, kendi alanında uzman onlarca yerli ve yabancı konuşmacıyı ağırlayacak.

Etkinliğin tanıtım toplantısında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İzmir, Ankara ve Gaziantep’te gerçekleştirilen, yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı Anadolu turunun ardından; İstanbul’da yapılacak etkinliğin önemine dikkat çekti. “Son 3 yıldır inovasyon konusunda Türkiye’de bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz ve bunu başardığımızı görüyoruz. İstanbul, 2014’ün final etkinliği olacak” diyen Büyükekşi, teknoloji, iş dünyası, eğitim, dünyayı yöneten Türkler, dijital medya, pazarlama, bilim ve enerji gibi konu başlıklarında sunumlar yapılacağını açıkladı.

İnovalig Finalleri de Yapılacak

Büyükekşi, Türkiye’nin en inovatif firmalarının ödüllendirileceği İnovalig ve 10 bin başvuru arasından 500 başarılı öğrencinin seçileceği İnovalig finallerinin de etkinlik kapsamında gerçekleştirileceğini söyleyerek, “Amaç, bu işin farkındalığını artırmak. Fabrikada çalışan işçiden, beyaz yakalıya, öğrencilere kadar toplumun tüm kesimlerinin ilgisinin artması. Beklenti ise Türkiye’nin geleceği” dedi. Hollanda’nın partner ülke olma talebinin önemine de değinen Büyükekşi, önümüzdeki yıllarda benzer ortaklıklar olabileceğini sözlerine ekledi. Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik AŞ Genel Müdürü Levent Çakıroğlu da konuşmasında, İnovasyon kavramının Arçelik’in iş planı içerisinde çok önemli bir yeri olduğunu vurguladı. Çakıroğlu, inovasyon bilincinin yaygınlaşmasında önemli katkı sağlayan ve yeni fikirlerin gelişimine ilham veren bu organizasyonu, stratejik partner olarak başından beri destekledikleri için mutluluk duyduklarını ifade etti. Yenilikçiliğe ve katma değere dayalı ekonomiyi ülkenin geleceği olarak gören ve bu konuda önemli yatırımlar yapan bir banka olarak üç yıldan bu yana İnovasyon Haftası etkinliğinde TİM’in stratejik ortağı olduklarını kaydeden TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ise “Bugün San Francisco dünya girişim ekosisteminin çekim merkezi konumunda. Biz de Türkiye’de bunu başarabiliriz, çünkü bu potansiyeli görüyoruz” diye konuştu.

Rekabet Gücünün Enerjisi

Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman da, inovasyon ve girişimciliğin, Türkiye’nin rekabet gücünün enerjisi olacağına inandıklarını belirtti. THY Kurumsal İletişim Başkanı Zeki Çukur ise, Türkiye’nin ekonomik geleceğinin inovasyonda olduğunu belirterek, “Keşke bu çalışmalar daha önce başlamış olsaydı. Ancak görüyoruz ki bu etkinlik çığ gibi büyüyor. THY olarak desteğimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

'20 Sektörde Liderliğe Oynuyoruz'

2023 planlarınızın farkındayız diyen Hollanda Başkonsolosu Robert Schuddeboom da, “Bunun için ekonomide yüksek yaratıcılık gerektiğini biliyoruz. Hollanda 20 sektörde dünya liderliğine oynuyor ve hemen hemen hepsinde inovasyon ön plana çıkıyor” dedi.

Kimler geliyor?

Türkiye İnovasyon Haftası İstanbul etkinliğine konuşmacı olarak;

  • MIT Medya Laboratuvarı Kurucusu Nicholas Negroponte,
  • Finlandiya eski Başbakanı Esko Aho,
  • G20 Genç Girişimciler Birliği Başkanı Jeremy Liddle,
  • Dijital medya uzmanı Robert Tercek
  • dünyaca ünlü Türk tasarımcı Ayşe Birsel

gibi pek çok ünlü ismin yanı sıra; astrofizikçiler, robotik uzmanları, dijital eğlence ve ve medya içerik üreticileri, yazarlar, dünyaca ünlü tasarımcılar, yurtdışında üst düzey görevlere gelmiş başarılı Türkler, pazarlama uzmanları ve akademisyenler katılacak. Yerli ve yabancı mucitler projelerini ve inovasyon süreçlerini anlatacak.

Türkiye İnovasyon Haftası hakkında çok daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.turkiyeinovasyonhaftasi.com web adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Haberimizi inovasyon ile ilgilenen girişimci ve yatırımcı okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor