Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Koç Ünivertsitesi'nin "Herkes İçin Bilim" Girişimi Kurious Yayında

Türkiye’nin bilim ve teknolojide gelişmiş ülkeler düzeyine ulaşması için bilim ve bilimsel gelişmelerin sadece akademisyenlerin uğraş alanı olmaktan çıkması gerektiğine inanan Koç Üniversitesi, herkesin “merakla” izleyeceği popüler bilim sitesi “KURIOUS”u hizmete sundu.

“Herkes için bilim” ilkesiyle kurious.ku.edu.tr adresinden yayın yapan Raşit Gürdilek yönetmenliğindeki site, Türkiye ve dünyadaki bilimsel çalışmaları, yeni buluşları ve teknolojideki gelişmeleri sade bir dille toplumun en geniş kesimlerine ulaştıracak. Ayrıca, bilime olan ilginin merak ve öğrenme isteği geliştirilerek artacağına inanan herkes, popüler üslupla yazılmış makale, proje, düşünce ve önerilerini “Herkes için bilim” portalına gönderebilecek.

“Herkes için Bilim” ilkesiyle yayın yapan kurious.ku.edu.tr Türkiye’yi bilim ve teknolojide gelişmiş ülkeler düzeyine ulaştıracak olan “bilim okuryazarı” bir toplumun oluşmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Bilimin toplum için önemine dikkat çeken Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan da, araştırma ve geliştirmenin mutlaka üniversite sınırlarını aşması gerektiğinin, bu sayede yeni çalışma ve buluşların toplumun her kesimi tarafından heyecan ve hevesle takibinin mümkün olabileceğinin altını çizdi. İnan, “Bu da, ancak üniversiteler ve toplum arasında kurulacak sağlam köprülerle mümkün olabilir. Bugün bir gencin bir popüler bilim yayınından edineceği en basit bir bilgi yarının çığır açacak buluşlarının, insanlık tarihinde bir kuantum sıçramasının ya da geleceğin teknolojilerinin temelini oluşturabilir. KURIOUS’u hazırlarken en büyük motivasyonumuz, bilimin ışığının herkesin yolunu aydınlatmasında önemli bir enstrümanı tüm meraklıların katılımına sunacak olmamızdı” diyerek tüm “bilim gönüllüleri”ne çağrıda bulunuyor.

Editörlüğünü Raşit Gürdilek’in yürüttüğü kurious.ku.edu.tr, Türkiye ve dünyadaki bilimsel çalışmaları, yeni buluşları ve teknolojideki gelişmeleri sade bir dille toplumun en geniş kesimlerine ulaştıracak. Bilime olan ilginin, merak ve öğrenme isteği geliştirilerek artacağına inanan, akademisyenlerle lisans, lisansüstü ve doktora öğrencileriyle ortaöğretim öğrencileri popüler üslupla yazılmış makale, proje, düşünce ve önerilerini “Herkes için Bilim” portalına gönderebilecek.

Bilimsel konulardaki yazı ve projelerinin KURIOUS’ta yer almasını isteyenlerin, kimlik ve iletişim bilgileriyle eğitim, uzmanlık alanı ve yayımlanmasını istedikleri çalışmanın kısa özetini kurious.ku.edu.tr’ye göndermesi gerekiyor.

İletilen proje ve makaleler kurious.ku.edu.tr Yayın Yönetmeni, editörler ve Danışma Kurulu tarafından değerlendirilerek, olası yönlendirme ve önerilerle birlikte proje sahibine geri bildirim yapılacak. Bu süreçte sade bir dille hazırlanacak makale ve yazılar 1000 kelimeyi, bilim haberleri ise 300-400 kelimeyi aşmayacak.

Bilimdeki son gelişmeler ve buluşlarla ilgili haber, araştırma, proje ve çalışmaların yer alacağı KURIOUS, Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanacak. “Herkes için Bilim” portalı “KURIOUS”, en kısa sürede ilköğretim öğrenci ve öğretmenlerinin de katkıda bulunacağı çocuklara yönelik bir bölüm de hazırlayarak hizmete sunacak.

“Herkes için Bilim” portalı “KURIOUS” hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen okurlarımız kurious.ku.edu.tr web adresini ziyaret edebilirler.

Haberimizi bilimsel gelişmelere ilgi duyan okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 30.069 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, Eğitim / Üniversite, Tanıtım Haberi
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız